Domů / / 5 způsobů jak léčit křehké neh...

5 způsobů jak léčit křehké nehty

Poslední úprava 28.04.2020
Sdílet článek

Vaše nehty mohou být poškozeny z množství důvodů. Mohou být křehké, hrbolaté, mohou se lámat. Křehké nehty jsou přirozeným procesem stárnutí a jsou stále sušší, popraskanější nebo se více lámou. Rostou pomaleji a jednoduše jsou slabší a snadněji se poškodí.

Různé abnormality nehtů způsobují i relativně malé onemocnění jako je syndrom křehkého nehtu. Znamená to, že nehty jsou příliš křehké, což je způsobeno nedostatkem vlhkosti. Také to může pramenit z nedostatku železa nebo zinku. Ale problémy s nehty mohou být i příznakem něčeho závažnějšího jako je hepatitida, žloutenka, lupus nebo onemocnění srdce.

Křehké nehty jsou způsobeny nedostatkem bílkovin nebo menší vlhkosti nehtu. Podíváme se na 5 způsobů jak posílit zdraví vašich nehtů a dozvíte se co opravdu vaše nehty potřebují.

1) Vitaminové doplňky a biotin

Vitamíny jsou klíčovým faktorem při vytváření tělesných procesů a nehty nejsou výjimkou. Nedostatek železa a zinku způsobuje poškození nehtů, řešením je základní multivitamin. Zkuste vitamíny, které obsahují niacin, železo, vápník a vitamíny A a C.

Vitaminy B komplexu obsahující biotin je důležitý pro nehty. Kromě toho, že je přítomen v některých vitaminových doplňcích, biotin najdeme i v ovesných vločkách, banánech, houbách, arašídech, sóji a ve vnitřnostech. Biotin efektivně posílí nehty.

Biotin je v mnoha potravinách, takže ho dostáváme do těla ve stravě. Absorbování biotinu může být obtížnější v případě, že máte problém s alkoholem nebo konzumujete nadměrné množství bílkovin, případně užíváte delší dobu antibiotika. Mnoho těhotných žen má nedostatek biotinu. Zdravé ženy, které nejsou těhotné mohou užívat biotin pro zdravé nehty a vlasy. Další možnosti, které zabrání lámavosti nehtů je konzumování želatiny a byliny známé jako přeslička i když jsou různé protichůdné názory jestli vám to může skutečně pomoci.

2) Hydratace

Křehké nehty jsou výsledkem nedostatku vláhy. Suché nehty zapříčiňují, že se nehty lámou nebo jsou popraskané. V lékárně dostat hydratační krémy jako vazelína, která udrží vaše nehty zdravé. Jedním z domácích prostředků jak zabránit křehkým nehtům je zmixování žloutku a mléka a následné nanesení. Během posledního desetiletí vzniklo mnoho hydratačních krémů, které řeší tento problém. Jsou to krémy obohacené o vitamín E, olivový olej nebo bambusové máslo.

3) Posilující laky na nehty

Lak na nehty nemusí být jen kosmeticky zkrášlovač. Laky na nehty jsou obohacené o extra vitamíny a minerály, které slibují zvýšení zdraví vašich nehtů. Není to o tom, jaký typ laku si na nehty nanést. Měli byste věnovat pozornost složení laku. Laky na nehty, ale hlavně odlakovače obsahují škodlivé látky. Vyhněte se jakémukoliv výrobku, který obsahuje formaldehyd, aceton nebo toluen. Tyto látky škodí vašim nehtům. Aceton způsobuje vyschnutí a jiné látky vám mohou zapříčinit alergické reakce.

4) Přírodní přístup

Vyhněte se produktům, které způsobují alergickou reakci. Pokud nevěříte zpevňovačům na nehty, u kterých jsou vaše nehty až příliš tvrdé, zkuste nehty raději hydratovat. Udržujte si kůžičku kolem nehtů, její ořezávání vám zapříčiní větší náchylnost k infekci. Její stříhání vede i k deformování nehtu. Pokud vás trápí záděry, můžete je odstřihnout a dané místo pak vyčistit.

Zbavte se příležitostně laku. Dejte vašim nehtům odpočinek, dovolte jim dýchat. Hydratační krémy udělají také lépe svou práci, když jsou vaše nehty nenalakované. Minimalizujte množství odlakovače. Jak bylo již řečeno vyhněte se odlakovačům, které obsahují nežádoucí látky jako je formaldehyd. A když mají vaše nehty konečně trochu vzduchu, dejte pozor na prostředí, ve kterém se nacházíte. Suchý, studený vzduch může vašim nehtům ublížit.

5) Chraňte své ruce

Chraňte své nehty tím, že ochráníte ruce. Noste rukavice během zimy, ale i při mytí nádobí. Nadměrné mytí rukou umožňuje vodě prosakovat do nehtů, což vede k otoku a křehkosti nehtů. Udržujte své nehty krátké. Je více pravděpodobné, že se nehty poškodí při pravidelných denních pracích, kdy jsou delší. Buďte vždy a všude opatrní, například i při zavírání zásuvky, aby nedošlo k zachycení nehtu.

Špatný krevní oběh je také faktor, který způsobuje lámavost, pokud máte problémy s krevním tlakem, poraďte se s lékařem. Jiné zdravotní problémy jako je například špatná činnost štítné žlázy může poškodit růst nehtů. Dejte si pozor na plísňové infekce, zejména vyskytující se u seniorů. Ačkoliv se infekce léčí, mohou se objevit znovu, a proto se musí stále monitorovat.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc