Domů / / Naděje pro slabé nehty

Naděje pro slabé nehty

Poslední úprava 31.01.2018
Sdílet článek

Přibližně 20% žen trpí onemocněním známým i jako syndrom křehkých nehtů. Tato porucha je charakteristická změnami v nehtové ploténce a celkovým povrchovým vrstvením nehtů. Kromě toho nehty ztrácejí svou pružnost, snadno se lámou a jsou často roztřepené na okrajích. Když jsou nehty příliš křehké je dobré dělat každodenní úkony jako je například sbírání drobným předmětů a dělat složitější práci prsty. Například takový hodinář nemá problém s lámavostí nehtů, protože opravuje jemné mechanismy v hodinách.

Syndrom křehkých nehtů má mnoho příčin. Konečný problém však spočívá v dehydrataci nehtové ploténky. Průměrné množství vlhkosti v nehtové ploténce je přibližně 18%. Když vlhkost klesne pod tuto úroveň, nehty křehnou. Mít suché nehty je jako mít suchou pokožku.

Pravděpodobně nejčastější příčinou křehkých nehtů je zranění nehtové ploténky. Nehty nejsou nástroje - neměly by se používat jako šroubováky. Když jsou nehty vystaveny domácím pracím, mohou se poškodit.

Další příčinou lámání nehtů je časté mytí rukou, což způsobuje, že nehtové buňky se opakovaně zvětšují a zužují. Můžeme to přirovnat ke kusu dřeva, který se opakovaně roztahuje a stahuje a nakonec se zlomí. Stejná věc se stane i s nehty.

Nehtová sklovina je prospěšná pro křehké nehty, protože pokud nehty vyleštíte působí jako překážka a snižuje ztráty vody v nehtu. To pouze v případě, pokud se lesk z nehtu odstraní a znovu použije více než jednou týdně. Vysušení nehtu způsobuje i odlakovač, který vašim nehtům neprospívá. Doporučujeme používat přípravky bez formaldehydu a acetonu.

Další z věcí, které přispívají k lámání nehtů je chladné počasí. V zimě by se měli vždy nosit rukavice, aby chránily vaše nehty a zabránili lámavosti nehtů. Během léta, kdy je vyšší vlhkost, křehké nehty jsou menší problém.

Syndrom křehkých nehtů se může objevit ve stáří, ale také u dětí s ekzémem au těch co mají kožní problémy. Pokožka i nehty jsou věkem stále sušší, a proto se lámavost nehtů objevuje častěji u starších lidí. Také se u nich objevuje i snížení tempa růstu nehtů až o 30-40%. U starších lidí se zhoršuje i krevní oběh a krev už neproudí do prstů jako dříve, tím se zvětšuje i vysoušení nehtů.

Mnohé léky mohou vést k dehydrataci nehtů. Například léky na vysoký krevní tlak.

I některé vnitřní vlivy mohou způsobit lámavost nehtů. Nízká hladina železa (anémie) a nízká hladina zinku přispívají ke štěpení nehtů. Nesprávná strava a nedostatek vitamínů mohou být důležitými faktory. Zajímavostí je, že příjem vápníku neovlivňuje nehtové destičky, protože nehet obsahuje jen malé stopy tohoto prvku.

Prvním krokem při léčbě lámavosti nehtů je odstranění příčin. Je známo, že vám může pomoci doplněk biotin - jeden z vitamínů B. Pro některé je také účinné namáčení rukou do teplé vody před spaním na 10 minut a následná aplikace hydratačního krému. Dopomůže to k udržení vody v nehtové ploténce.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc