Domů / / Jak léčit zarůstání nehtů?

Jak léčit zarůstání nehtů?

Poslední úprava 02.02.2018
Sdílet článek

Boty by neměly vypadat jen dobře, měli byste se v nich cítit dobře. Ale výběr stylu může někdy ovlivnit komfort a způsobit bolest. Zarůstání nehtů na nohou způsobuje nejčastěji špatný výběr obuvi. Zarostlé nehty nadol do okolní kůže způsobuje, že kůže roste přes nehty. K zarůstání nehtů je nejvíce náchylný právě palec.

Nevhodné boty jsou hlavní příčinou zarůstání nehtů. Mezi další časté příčiny patří nesprávné stříhání nebo dědičnost. Pokud jste se již narodili s velkými nehty, které jsou příliš velké pro vaše prsty, existuje větší riziko zarůstání nehtů. Zabránit zarůstání nehtů můžete tak, že budete nosit boty, které dají vaším nehtům více prostoru, samozřejmě pravidelně stříhat nehty, aby nebyly příliš dlouhé.

Příznaky zarůstání nehtů jsou zarudnutí, otok, bolest a někdy i hnis. Obvykle zarůstání nehtů si každý léčí sám, ale váš lékař může provést jednoduchý chirurgický zákrok, který odstraní zarůstání nehtů. Pokud se zarůstání nehtu neléčí dlouho, může to způsobit problémy a musí se léčit pomocí antibiotik. Je proto lepší léčit zarůstání co nejdříve.

Pokud se rozhodnete pro stylové boty namísto pohodlných, můžete zarůstání nehtů začít léčit okamžitě.

Léčba zarostlých nehtů

Léčba zarostlých nehtů vyžaduje čas, trpělivost a několik nástrojů. V případě, že nehet není infikován můžete si ho ošetřit i doma. Umístěte vatový tampon nebo voskovou zubní nit pod nehet. To oddělí nehet od kůže, do kterého roste. Můžete použít obvaz nebo zdravotní pásku, abyste udrželi tampon, nit na místě.

Chcete-li dopomoci hojení a zmírnit bolest namočte prst do teplé vody několikrát denně. Pokud ho nebudete namáčet, udržujte prst v čistotě a suchu. Můžete si také vzít léky proti bolesti, což vaši bolest určitě zmírní. Dokud se vám nehet hojí, noste pohodlné boty, které dávají prostor pro pohyb. Nošení úzkých bot způsobuje více problémů, nejen zarůstání nehtů. Pokud počasí dovolí, noste otevřené sandály.

Pokud ani domácí léčba nepomůže kontaktujte svého lékaře. Lékař může tento problém odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem. Nikdy se nesnažte odstranit váš nehet bez konzultace s lékařem. Lékař obvykle odstraní nehet jen částečně. Pokud odstraní celý nehet, umožní vám tak vypěstovat váš nehet do původního stavu, ale částečně odstraněn nehet zabrání k opětovnému návratu. Operace může být provedena jako ambulantní zákrok s lokálním anestetikum.

Léčba zarostlého infikovaného nehtu

Zdá se nepravděpodobné, že byste si nevšimli zarostlý nehet, ale může se to stát. Lidé s cukrovkou nebo oběhovými problémy často přehlížejí tento problém a začínají s léčbou pozdě. A to už většinou bývá palec infikovaných. Vrostlé nehty se mohou nakazit několika způsoby. Zaprvé jde o nadměrný růst tkáně a může dojít k trvalému poškození tkáně a způsobit infekci. Za druhé, neošetřený zarostlý nehet může infikovat kost, které leží pod ní, což vede k vážné infekcí kosti. Zarostlý nehet je červený, oteklý a hnisavý.

Pokud máte obavy, že zarostlý nehet je infikován, poraďte se svým lékařem. Lékař vám může předepsat antibiotika proti infekci. Doma si prsty namočte v mýdlové vodě nebo slané vodě a použijte sterilní obvaz. Pokud se vám zarůstání nehtů opakuje, zvažte chirurgický zákrok. Nejdůležitější, co musíte vědět o zarostlých nehtech je, že je nezbytné nosit pohodlnou obuv, aby vaše nehty na nohou i na rukou byly zdravé.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc