Domů / / Pozor na horizontální čáry na...

Pozor na horizontální čáry na nehtech!

Poslední úprava 02.03.2022
Sdílet článek

Určitě jste již slyšeli o tom, že ve vašich nehtech se odráží váš zdravotní stav. Prostřednictvím jejich tvaru, barvy a přítomnosti jakýchkoli čar k vám vysílají důležité informace. Abyste si udrželi zdraví, je důležité znát, jak vaše tělo funguje a co se vám snaží říct.

Linie na nehtech lze rozdělit následovně:

  • leukonychia striata - bílé linie
  • podélná melanonómie - hnědo-černé linie
  • podélná erytronychie - červené linie
  • drážky na nehtech - Beauovy linie

Co znamenají bílé skvrny a rýhy na nehtech?

Mnozí lidé mají alespoň jednou v životě nějaký problém s nehty. Například bílé skvrny a hrboly. Na nehtech sice nevypadají hezky, ale není třeba se strachovat. Většinou jde o povrchové zranění. S postupným růstem nehtu tyto stopy do několika týdnů vymizí.

Co, když se na nehtech objeví čáry?

Vertikální (svislé) čáry

Některé znamení třeba brát vážněji. Rýhy na nehtech, například Beauove linie (příčné rýhy na nehtech), mohou svědčit o skrytém zdravotním problému. Rýhy na nehtech mohou být ve dvou formách - vertikálně a horizontálně. Ty první, svislé, nejsou škodlivé, jsou obvykle nevyhnutelným důsledkem stárnutí. S přibývajícím věkem ztrácejí nehty schopnost udržet vlhkost, což vede k vertikálním rýhám objevujícím se na jednom nebo na všech nehtech.

Horizontální (vodorovné) čáry

Horizontální rýhy třeba interpretovat odlišně. Zde nejde o vliv věku. Vypovídají o poškození obvyklého vzorce zdravého růstu nehtů. Takové narušení je obvykle způsobeno určitým druhem onemocnění. Beauove linie mohou být znamením nedostatku zinku, ale mohou upozorňovat i na mnohem vážnější zdravotní problém, jako je onemocnění srdce nebo cukrovka. Mohou se také objevit jako výsledek potenciálně vážného onemocnění, které provází vysoká horečka, jako je zápal plic nebo spála. Někdy však může jít také o pouhé povrchové fyzické zranění.

Co jsou Beauovy linie?

Beauovy linie jsou pojmenované po francouzském lékaři, kteří objevil souvislost mezi rýhami na nehtech a zdravým. Jde o horizontální rýhy na nehtech, které se mohou objevit v každém věku. Častěji se však vyskytují, tak jak je to v případě problémů s nehty běžné, u starých lidí.

S postupným růstem nehtu lze Beauovy linie "číst", tak jak letokruhy na stromech. Osamělá linie může indikovat, že se tělo v nedávné minulosti pasovalo s nějakou nemocí. Série linií říká už něco jiného, v tomto případě jde o přetrvávající onemocnění. Pokud se to stane i na vašich nehtech, je to jasné znamení, že byste se měli pořádně podívat na svůj aktuální zdravotní stav a objednat se na prohlídku k lékaři.

Jak se zbavit Beauových linií

Jediný způsob jak zajistit, aby se u vás tyto rýhy nevytvořili je ten, že se budete starat o své zdraví a ujistíte se, že jsou vaše zdravotní problémy správně léčeny. Léčba pak záleží na přesné povaze nemoci. Pokud je tedy lékař přesvědčen, že trpíte deficitem zinku, měl by vám předepsat výživové doplňky. Když se váš zdravotní stav zlepší, zlepší se i vzhled nehtů. Pokud nehet odroste, trvá to přibližně pět měsíců. Proto musíte být trpělivý, dokud zmizí i znaky onemocnění.

Některým lidem se rýhy na nehtech nelíbí natolik, že je chtějí odstranit co nejdříve. Naneštěstí, neexistuje okamžité řešení. Pokud si necháte udělat kvalitní manikúru is leštěním nehtů, známky onemocnění můžete zakrýt, na jejich úplné vymizení je však potřebný čas. Určitě není dobrý nápad pokoušet se rýhy opilníkovať nebo zbrousit. Riskujete, že si nehet ještě více poškodíte a vyrobíte si další problémy. Místo toho se pokuste linie a rýhy akceptovat jako užitečný indikátor toho, že se s vámi něco děje.

Nezáleží na věku ani momentálním zdravotním stavu, je důležité, abyste si z času načas překontrolovali nehty. Mohou odhalit historii vašich zranění a onemocnění a jsou cenným vodítkem ke skrytým chorobám. Je třeba, abyste naslouchali svému tělu a sledovali jeho signály a znamení. Můžete tak případné onemocnění odhalit a začít léčit co nejdříve.

Zdroje

Pozor na horizontální čáry na nehtech! Průměrné hodnocení: 1 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro zdravé nehty

    Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Čtěte víc