Domů / / Jak odstranit celulitidu přiro...

Jak odstranit celulitidu přirozeně

Poslední úprava 05.12.2022
Sdílet článek

Máte celulitidu? Vítejte v klubu. Více než 80% žen (a minimálně 10% mužů) má na nějakých partiích svého těla celulitidu. Bez ohledu na to, jestli mají nadváhu, podváhu, nebo ideální hmotnost, jestli pravidelně cvičí, nebo vůbec ne, a ať už ženy rodily nebo ne. Podstatné je, že každý ji může dostat. Existují dva základní typy celulitidy: tvrdá a měkká. Tvrdá celulitida může být obtížněji viditelná, protože je spojena přímo se svalem. Měkká celulitida není tak soustředěna a je mnohem více viditelná. Vyskytuje se ve velkých oblastech, a protože není spojena se svalem tak silně, je volnější a často i provísá z těla. Odborníci říkají ještě o edematózní celulitidě, která vzniká kvůli zadržování vody v těle.

Jak zjistíte, jestli máte celulitidu

Jak víte, že máte celulitidu? Stiskněte oblast tkáně mezi palcem a ukazováčkem. Normální tuk bude relativně hladký, ale při celulitidě uvidíte jamky nebo hrbolky. Celulitida se nejčastěji objevuje na rukou, nohou a hýždích. Existují přírodní způsoby, jak snížit výskyt celulitidy po celém těle.

Není celulitida jako celulitida

Jak jsme zmínili výše, celulitida není pouze jedna. Všechny typy však mají jednu věc společnou, postihují více ženy než muže. Rozvíjejí se pomalu a postihují různé části těla. Je velmi snadno možné, že jedna osoba trpí na několik typů celulitidy současně. Správné zařazení je obzvláště důležité, protože vhodná léčba na odstranění celulitidy, resp. snížení výskytu celulitidy závisí na typu a fáze jejího vývoje.

Přestože jde hlavně o estetický problém, v rámci patofyziologie si celulitida vybírá různé chodníčky. Týká se svalových i tukových tkání, vytváří záněty, strukturální i fyziologické změny. Léčebné strategie se proto zaměřují na zvýšení mikrocirkulace, zmírnění lipogeneze, podporu lipolýzy, vychytávání volných radikálů, snížení jejich tvorby, i ke zmírnění zánětlivých stavů.

V krátkosti si popíšeme typické charakteristické znaky tří typů celulitidy a některé z metod, které lze použít a tak snížit výskyt celulitidy.

Měkká celulitida

Tento typ celulitidy dodává pokožce zvlněný vzhled a jak napovídá již samotný název, tato celulitida je měkká na dotek. Měkká celulitida je většinou přítomna v oblastech, kde se hromadí tuk, tedy v horní části rukou a nohou. Často je doprovázena křečovými žilami či rozšířenými žilkami (tzv. pavučinka). Při pohybu či chůzi se pohybuje i měkká celulitida. S přibývajícím věkem nebo přibíráním na váze se výskyt měkké celulitidy zvyšuje. Její výskyt zhoršuje nedostatek svalového tonusu. Obecně platí, že proudění krve a tonus kůže se po zhubnutí zlepší.

Postižené oblasti: stehna, břicho, hýždě a paže

Objevuje se ve věku: běžně u žen mezi 30 a 40

Vzhled kůže: pokožka vypadá jako želatina, postižená oblast mění polohu s pohybem těla. Je výraznější a viditelnější při ležení než při stání.

Textura: měkká, jak napovídá už název, mírně houbovitá

Jak snížit výskyt celulitidy / jak odstranit celulitidu: pomalým hubnutím s důrazem na příjem vysoce kvalitních proteinů. Cvičením s důrazem na posilování a nabrání svalové hmoty a zlepšení svalového napětí. Pro zlepšení proudění krve je vhodné aplikovat kosmetické krémy v kombinaci s produkty, které pomáhají cirkulaci a aktivují žilní návrat krve. V oblastech s nadměrným množstvím tuku může být efektivně radiofrekvenční ošetření, případně elektrostimulační ošetření, které zpevňuje ošetřované oblasti. Endermologie, což je druh mechanicko-stimulační masáže, využívá přístroj, který se po kůži roluje a nadzvedává kožní tkáň. I tato metoda je považována za velmi efektivní.

Tvrdá celulitida

Tato celulitida se označuje také jako tuhá celulitida. Tento typ je běžnější u mladších žen a objevuje se hlavně v oblasti boků a horní části stehen. Obvykle jde o první vnější příznaky celulitidy. Pokožka je napnutá a zrnitá případně s jamkami jako na pomerančové kůře. Při chůzi ani při pohybu se vzhled tvrdé celulitidy nemění. Kůže působí, jako by byla pevně připojena ke svalu.

Postižené oblasti: vnější plochy boků a stehen, kolem zad a na vnitřní straně kolen

Objevuje se ve věku: začíná již v pubertě, bez včasné léčby nebude možné nikdy eliminovat tvrdou celulitidu

Vzhled kůže: kůže je jamkovitá nebo poseta drobnými dírkami, postižené oblasti jsou konstantní a nemění pozici při pohybu těla

Textura: kůže se zdá být kompaktní a může být bolestivá nebo citlivá na dotek

Jak snížit výskyt celulitidy / jak odstranit celulitidu: problém je třeba začít řešit hned po objevení se, protože čím dříve se jím budete zabývat, tím lepší jsou šance na zlepšení. Léčba, která údajně pomáhá je mezoterapie. Sestává z injekční aplikace nastavené kombinace léků, vitaminů a přírodních extraktů do mezodermy, kde působí na problém pod povrchem. Pomoci mohou i kosmetické krémy, aplikované dvakrát denně na začátku léčby, později následuje "udržovací" aplikace. Endermologie a kosmetické procedury se specializovanými přístroji, které pomáhají nadzvednout a oddělit celulitidu od svalu, také mohou být efektivní.

Edematózní celulitida

Toto je nejméně běžný typ celulitidy. Je také nejtěžší léčit a ošetřovat ji. Je výsledkem problémů se špatným krevním oběhem, který je ještě zhoršen kvůli výraznému zadržování tekutin. Objevuje se převážně na nohách, které ztrácejí svůj určený tvar a stávají se sloupcovité. Pokožka je bledá a může být bolestivá na dotek nebo při delším sezení.

Postižené oblasti: může postihnout stehna a kolena, nejčastěji se však objevuje v dolní části nohou, které ztrácejí svůj tvar

Objevuje se ve věku: kolem 20 až 30 let

Vzhled kůže: mírně "korkovitá", téměř jako pěnová pryž

Textura: kůže je na pocit houbovitá a na dotyk může být bolestivá. Jsou přítomny příznaky žilní a lymfatické nedostatečnosti v nohou (zadržování vody, otoky, křečové žíly, křeče, atd.)

Jak snížit výskyt celulitidy / jak odstranit celulitidu: edematózní celulitida je úzce spojována se zadržováním vody a problémy s krevním oběhem. Je proto důležité léčit oba tyto zdravotní problémy. Objevit se mohou i křečové žíly a je třeba je řešit. Doporučují se jemné, bezkontaktní cvičení, jako jízda na kole, chůze nebo plavání. Pomoci mohou i kompresní punčochy, případně sprchování střídavě s teplou a studenou vodou. Vhodné jsou i venotonické výživové doplňky jako ženšen, listnatec trnitý (ruscus aculeatus) a jírovec maďal, které přispívají k posílení žilní stěny. Je třeba se vyhýbat potravinám, které zadržují tekutiny, včetně slaných a hotových jídel či sycených nápojů. Lymfatická masáž je prospěšná, stejně jako akupresura a bylinné čaje z přesličky a zeleného čaje, které pomáhají snížit zadržování tekutin.

Triky na přirozené odstranění celulitidy

Nepřehánějte to s kofeinem

Namísto pití ho použijte na snížení výskytu celulitidy. Uvařte kávu, nechte ať kávová sedlina trochu vychladne a pak jí natřete místa s celulitidou. Můžete použít ruce nebo houbu. (Je dobrý nápad udělat to v koupelně a položit na podlahu noviny, protože kávová sedlina může zanechat skvrny.) Pak si kůži obtočte igelitovým sáčkem, vezměte váleček a doslova si rozválejte svou celulitidu. Pokud nemáte váleček, použijte litrovou láhev. Toto provádějte dva až třikrát týdně.

Cvičte

Není nic přirozenějšího, než si dopřát dobrý trénink a to samo o sobě může pomoci snížit výskyt celulitidy. Choďte, dělejte výpady, plavte (skvělé cvičení celého těla, které natáhne a zpevní pokožku), posilujte s lehkými závažími tři až pětkrát týdně, praktikujte jógu - dělejte cokoliv co pomůže vašemu krevnímu oběhu, zvýší průtok kyslíku do kůže a vytvaruje svaly.

Zkuste domácí léčbu

Krémy vyrobené z přírodních surovin, mohou pomoci snížit výskyt celulitidy. Zde jsou některé recepty:

  • Smíchejte kávový jogurt s hydratačním krémem a každý den ho vmasírujte do kůže.
  • Přidejte dvě kapky esenciálních olejů z rozmarýnu a fenyklu do tří lžiček mandlového oleje. Denně tuto směs důkladně vmasírujte do postižených oblastí.
  • Každý den vypijte tři skleničky denně čerstvě vymačkané citrónové šťávy smíchané s jedním šálkem vody a špetkou kajenského pepře.

S pomocí jen několika změn Vaší každodenní rutiny můžete přirozeně snížit výskyt celulitidy.

Zdroje

  • YIMAM, M. et al., 2017. A Standardized Composition Comprised of Extracts from Rosmarinus officinalis, Annona squamosa and Zanthoxylum clava-herculis for Cellulite. Pharmacognosy research [online]. October-December, 9 (4), 319–324 [cit. 15.10.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.4103/pr.pr_70_17
  • http://www.hellomagazine.com
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc