Domů / / Je celulitida civilizační chor...

Je celulitida civilizační choroba?

Poslední úprava 27.02.2018
Sdílet článek

Není pochyb o tom, že moderní medicína umí dosáhnout ohromující výsledky. Transplantace srdce. Operace mozku. Dekódování lidského genomu. Máme štěstí, že žijeme ve společnosti, kde je průměrná délka života skoro osmdesát let.

Samozřejmě, mnozí lidé stále trpí těmito nemocemi. Kdo nemá člena rodiny bojujícího s rakovinou a prarodičů, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, nebo otce / dědečka / strýce s onemocněním srdce? Je snadné si myslet, že vysoká míra těchto ničivých chorob je způsobena tím, že lidé prostě žijí déle a proto určitým chronickým onemocněním čelí častěji. Ale i jen letmý pohled na důkazy ukazuje, že to není tak.

Před méně než sto lety byla teorie, že některé nemoci byly "civilizační choroby" očividná. Misionáři, osadníci, a další cestovatelé kolem světa si všimli totéž: některé nemoci, které sužují naši moderní civilizaci, nebyly přítomny v neindustrializovaných částech světa. Zdravotníci hlásili podobné výsledky prakticky všude tam, kde se setkali s dříve izolovanými národy, od Inuitů z Arktidy po domorodce v australském vnitrozemí. Vzhledem k tomu, že tito lékaři byli ze Západu, měli zkušenosti v diagnostice těchto onemocnění, ale u původních obyvatel je jednoduše nenašli.

Ještě závažnější je to, že jak původní obyvatelé postupně přijali životní styl industrializovaného světa, lékaři u nich dokumentovaly vzestup moderních nemocí. Lékaři v západní Africe byli udiveni tím, že po nástupu se nesetkali ani s jediným případem rakoviny. Bohužel, v dalších desetiletích, kdy se místní lidé přizpůsobili kultuře jejich evropských kolonizátorů, už viděli stabilní nárůst jejího výskytu.

Kromě rakoviny, mezi některé z dalších nemocí, které se nevyskytovaly v neindustrializovaných společnostech patří obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, cévní mozková příhoda, zubní kaz, paradentóza, zánět slepého střeva, žaludeční vředy, žlučové kameny, hemoroidy, zácpa, a křečové žíly. Bohužel, ani jeden zdravotnický vyslanec dokumentovány míru výskytu celulitidy v neindustrializovaných společnostech, takže tento aspekt zůstává (zatím) záhadou.

Věřte tomu nebo ne, lékaři té éry spoléhali na jeden překvapivě spolehlivý ukazatel, že "civilizační choroby" brzy převládnou v té které společnosti, a byl to ukazatel, který vám může být bolestně povědomý.

Čtěte dál
Co je to celulitida?
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc