Domů / / 21 nejlepších a nejhorších pot...

21 nejlepších a nejhorších potravin na celulitidu

Poslední úprava 07.05.2021
Sdílet článek

Počínaje krémy a zkrášlovacími procedurami až po potraviny na odstranění celulitidy, návrhů jak zmírnit pomerančovou kůži je nepočítaně. A přestože mají jednotlivé možnosti různou úspěšnost, mají cosi společného. Jsou mnohem úspěšnější a efektivnější, pokud ze svého jídelníčku vyřadíte určité potraviny.

Zdá se, že určité živiny (a potraviny, které jsou jich plné), zhoršují výskyt pomerančové či tvarohové kůže. A to i přesto, že jste podnikli jiná opatření k odstranění celulitidy. Při celulitidě hraje nejdůležitější roli genetika a na tu neexistuje žádný lék. Celulitidu však můžete zmírnit, pokud zhubnete, zredukujete konzumaci nezdravých tuků, cukru a soli. Čtěte dál a zjistíte, které potraviny jsou pro výskyt celulitidy nejhorší. Takže je ani nedávejte do nákupního vozíku.

Nejdříve to nejhorší, co výskyt celulitidy ještě zhoršuje

Paštiky a tavené sýry

Standardní porce paštiky obsahuje až 790 miligramů sodíku. To je třetina denní doporučené dávky. Uvědomte si, že většina lidí si natírá chléb mnohem tlustěji, než co je považováno za "běžné". A tavené sýry nejsou o moc lepší. Některé druhy, například feta, obsahuje 400 miligramů soli. Co to ale má vše společné s celulitidou? Potraviny s vysokým obsahem sodíku jako paštiky, slanina a sýry způsobují zadržování vody. A pokud naberete hmotnost z vody, bude celulitida mnohem viditelnější.

Místo toho jezte následující!

Naštěstí nemusíte zahodit oblíbené pomazánky na chléb, abyste získali hladší nožky. Stačí moudřeji nakupovat. Hledejte verze těchto potravin s nízkým obsahem sodíku, jezte množství hydratujícího ovoce a zeleniny a nezapomeňte během dne průběžně pít vodu. Pokud budete hydratovaná, zaokrouhlí se vám pokožka, takže budou jamky v kůži méně viditelné.

Polévky z konzervy nebo sáčkové polévky

Polévka ze sáčku může být rychlé a jednoduché řešení na oběd, pokud nestíháte. Většina z nich je ale plná soli. To může mít za následek zadržování vody a dehydrataci. A jamky v kůži (tedy celulitida) budou mnohem výraznější. Dokonce horší, než ve skutečnosti.

Místo toho jezte následující!

Pokud máte chuť na polévku, uvařte si vlastní vývar z kostí s nízkým obsahem sodíku ...

Sycené vody a slazené nápoje

Stává se vaše celulitida výraznější s každými dalšími narozeninami? Je to pravděpodobně proto, že vaše tělo produkuje stále méně kolagenu. Jde o protein, který podporuje vzhled hladké pokožky bez jamek a hrbolků. Jde však o přirozenou součást stárnutí, a účinek nelze zvrátit. Pokud se ale vzdáte cukru (ten urychluje zánik kolagenu), může to pomoci. Přestože se sladidla nacházejí téměř všude, od chleba či cereálií, nachází se v nadměrném množství v slazených nápojích jako jsou džusy, energetické nápoje a bublinkové nápoje.

Místo toho jezte následující!

Slazené nápoje nejsou doporučení hodné, pokud už ale musíte, vyberte si některou z dietních verzí ...

Grilovací omáčky

Když si polejete kuře grilovací omáčkou, určitě víte, že si s ní k jídlu přidáváte i sůl. Věděli jste však, že v omáčce máte i více než polovinu denní dávky cukru? Je to tak. Mizerné dvě polévkové lžíce grilovací omáčky obsahují někdy až 15 gramů cukru! A co je horší, většina pochází z kukuřičného sirupu, který obsahuje velké množství fruktózy. To je přídatná látka, po které stoupá apetit. A tím špatné zprávy nekončí. Nejenže díky takovému cukru naberete na váze a tudíž se vám zvýrazní celulitida. Zároveň vystřelí hladiny cukru do výšky, takže tělo začne uvolňovat inzulín, což je hormon na ukládání tuku.

Místo toho jezte následující!

Pokud si neumíte představit maso bez své oblíbené grilovací omáčky, a to ani ani kvůli zadku bez celulitidy, vyhledejte nějakou s nízkým obsahem cukru, a s ne více než 250 gramy soli na porci.

Sýr cottage

Co mají společného hrudky z cottage s hrudkami na vašich stehnech? Sodík ... Přestože čistý cottage ani není slaný, obsahuje téměř 700 miligramů tohoto prvku, což je více než třetina množství, které byste měli sníst za celý den.

Místo toho jezte následující!

Pokud ho k snídani prostě musíte mít, zaměňte cottage za variantu bez přidání soli. Nebo si raději dejte rovnou řecký jogurt. Obsahuje malé množství soli a vysoké množství proteinů - tedy výborná náhrada za sýr cottage!

Pizza

Kromě genetiky je množství dalších věcí, které mohou za celulitidu. Tou nejběžnější je špatné proudění krve. Strava obsahující velké množství nezdravých tuků může zpomalit cirkulaci krve a průtok kyslíku. Výsledek je, že se oslabí pojivové tkáně, takže se zvlnění na kůži stane mnohem výraznějším. Aby mohla krev téct volně, vyhýbejte se potravinám obsahujícím nasycené tuky, které ucpávají tepny. Odborníci sem radí například pizzu a sýr.

Místo toho jezte následující!

I když máte málo času, můžete si dopřát večeři bez donáškové služby. Stačí jen zapojit trošku fantazie a narychlo si vykouzlit večeři z jednoho hrnce.

Margaríny a pomazánková másla

Před pár desetiletími vědci objevili, že pokud vstříknou do rostlinného oleje vodík, změní skupenství na tuhé. A zůstane tak dokonce i při pokojové teplotě. Tento objev spustil tvorbu trans-tuků, které mají tendenci tvrdnout i uvnitř vašeho těla, kde zužují žíly, takže krev i kyslík cirkuluje mnohem těžší. Nejen, že je takový stav nebezpečný pro vaše srdce, stejně může oslabit kožní tkáň, takže se zvlnění na kůži stane mnohem výraznějším. Nebezpečný umělý tuk číhá obvykle v nízkokalorických margarínech a máslových "pomazánkách".

Místo toho jezte následující!

Zahoďte tyto náhrady a na chléb si raději natřete pravé nefalšované máslo. Věřte nebo ne, je vynikajícím zdrojem mastných kyselin, například konjugované kyseliny linolové, která podporuje hubnutí. Kongujovaná kyselina linolová (CLA) se vlastně prodává jako výživový doplněk na spalování tuků.

Sójová omáčka

Všimli jste si někdy, že vám trochu "povyrostl pupek", když jste snědli slané jídlo jako například sushi pokapané sojovou omáčkou? Děje se tak, protože vaše tělo zadržuje vodu, když zkonzumujete jídlo plné sodíku. Kromě toho, že jsou vám pak těsné kalhoty, může snížit průtok krve a celulitida se stává více viditelnou.

Místo toho jezte následující!

Zkuste najít sójovou omáčku s nízkým obsahem sodíku, oproti běžnému typu vám může ušetřit až 700 miligramů slaných věcí!

Bílý chléb

Na odstranění celulitidy byste se měli vzdát potravin vyrobených z bílé mouky, například bílého chleba. Proč? O bílém chlebu určitě nebudete přemýšlet jako o sladké odměně. Ale tělo mění rafinované uhlohydráty na cukr a pak na glukózu, což je živina ničící kolagen. Takže celulitida vypadá mnohem horší než ve skutečnosti je.

Místo toho jezte následující!

Celozrnné pečivo před rafinovaným. Takto zůstane nadbytečná glukóza mimo tělesného systému a zmírní se vzhled hrbolků. Současně podpoříte hubnutí.

Čipsy

Ačkoliv je pravda, že celulitidu může mít každý a nezáleží na rozměrech ani hmotnosti ... pokud ale máte nadváhu, může hubnutí a snižování celkového množství tělesného tuku snížit výskyt celulitidy. Abyste hubnutí urychlili, vyhýbejte se různým chipsům a tortilovým snackům, protože se jen těžko jedí s mírou. Pozor na vyrovnané chutě. Důvod, proč jste závislý na čipsech je ten, že se častokrát chutě nebijí. A pokud nemá jídlo dominantní příchuť, lidé začnou vnímat pocit sytosti až mnohem později, takže vlastně snědí těchto pochoutek mnohem více. Zvláštním faktem je, že mezi prvními přísadami bývá zmíněný glutaman sodný, což je přídatná látka známá zvyšováním apetitu. Jídla pak chutnají mnohem chutněji. Vyhýbejte se těmto pamlskům vyvolávajícím závislost a zbavte se břišního tuku, tak následně zmírníte a snížíte výskyt celulitidy.

Místo toho jezte následující!

Zkuste cizrnové či fazolové chipsy, zdravou alternativu s obsahem vlákniny, takže dokážete odložit misku, když bude vaše břicho plné.

Koláčky a pamlsky

Dát si jeden malý koláček je vždy lepší než spořádat celý narozeninový dort, přesto nejsou malé sladkosti pro vás lepší. Malý koláček s dlouhou dobou spotřeby může obsahovat až 42 gramů cukru, který souvisí s přibíráním a štěpením kolagenu, což jsou dvě věci zhoršující projevy celulitidy.

Místo toho jezte následující!

Máte chuť na něco sladkého? Dejte si raději smoothie, které zároveň podpoří hubnutí.

Bagely

Už se držíte pryč od obvyklých solných bomb jako jsou hranolky, abyste se vyhnuli nadýmání a vrásčité kůži. Ale co méně výrazné zdroje tohoto prvku? Většina lidí to neví, ale do této skupiny patří i bagely. V závislosti na druhu, který zvolíte, dostanete do těla kolem 600 miligramů sodíku. A to nepočítáme tavenou pomazánku, kterou na něj dostanete.

Místo toho jezte následující!

Pokud vás chytí chuť na bagel, dejte si menší verzi velikosti koblihy. I si pochutnáte, i zkonzumujete méně kalorií a sodíku, než v bagelech normální velikosti.

A teď ty nejlepší potraviny, které výskyt celulitidy zmírňují!

Koriandr

Tato bylinka dokáže mnohem více, než jen přenést vaše chuťové buňky do zámoří. Čerstvé byliny jako koriandr podporují detoxikaci a to tím, že pomáhají odstranit těžké kovy z těla, které se zvyknou ukrývat v tukových buňkách. Tyto těžké kovy mohou narušovat normální funkci tkání. To znamená, že brání tělu v hojení a správném fungování. Zredukováním toxinů po celém těle si můžete pomoci zbavit se nadbytečného uloženého tuku, což může pomoci zmírnit vzhled celulitidy. Bonusem je, že tato rostlinka vás připraví na dovolenou, nabudí imunitní systém a zmírní četnost nachlazení. Sbohem, rýma.

Abyste zařadili do jídelníčku více koriandru, přidejte malé množství do dresingů či omáček, do salátů, do masa nebo jím přizdobte chléb.

Petržel

Tuto neuvěřitelně silnou léčivou bylinku lidé často odsouvají stranou z talíře. Ale dokáže mnohem víc, než jen přizdobit jídlo. Kromě toho, že tělo zbavuje toxinů, působí jako diuretikum, což pomáhá pročistit ledviny. Tím funguje jako prevence nadýmání a zadržování vody v těle. Netřeba zapomínat, že je petržel bohatým zdrojem vitamínů A, C a E, což jsou živiny důležité pro zdravou, zářivou pleť, která je hladká a bez celulitidy.

Petržel používejte stejně jako koriandr. Malé množství přidejte do polévek, salátů a na chléb. Dodá jim lahodnou chuť a podpoří zdraví. Dokonce si můžete dát pár lístků i do nápoje na hubnutí, přitom se změny chuti smoothie bát nemusíte.

Pohanka

Tato méně známá obilovina předbíhá quinou (která je trendem), kvůli finanční dostupnosti. Pohanka je celozrnná obilovina, která se pomalu spaluje a je lehce stravitelná. Navíc je samý protein, je také bohatá na B vitaminy a na vlákninu. Můžete se zaměřit na vlákninu kvůli jejím účinkům na zeštíhlení pasu a schopnost zasytit. Její výživná hodnota je však také velmi důležitá v boji proti celulitidě, protože pomáhá odstraňovat toxiny z tukových buněk. Pokud potřebujete ještě nějaký jiný důvod, abyste tuto obilovinu vyhledali, má pohanka ještě cosi v rukávu. Je dobrá proti celulitidě i kvůli vysokému množství lysinu, aminokyseliny, která pomáhá opravovat tělesné tkáně a kolagen.

Udělejte si zdravé snídaně, pohankovou kaši. Nebo použijte pohankovou mouku do koláčů nebo palačinek. I nudle soba jsou vyrobeny z pohanky, hodí se k restované nebo dušené zelenině. A hned máte zdravé a celulitidu odstraňující jídlo!

Ořechy

Určitě je jíte kvůli jejich bohatému obsahu esenciálních mastných kyselin. Ořechy mohou být ale i další součástí jídelníčku vhodného ke zmírnění výskytu celulitidy. Omega-3 mastné kyseliny přispívají k léčbě buněčné membrány kůže, což je dvojí ochrana pro tělo. Nejenže chrání škodlivé složky (jako toxické chemikálie), ale také zadržuje zdraví prospěšné složky (jako vodu), takže pokožka působí měkčí, plnější a bez vrásek. Esenciální mastné kyseliny mohou pomoci i při zpomalení stárnutí kůže, a to snížením zánětlivých složek, které tvoří samotné tělo.

Přidejte si rozdrcené ořechy, například vlašské ořechy nebo mandle, do jogurtu. Případně si je dejte jen samotné, protože jsou jednou z nejlepších vysokoproteinových pochoutek.

Grep

Grep je už dávno miláčkem lidí na dietě. A to kvůli jeho schopnostem spalovat tuk. Tento citrusový plod dokáže pomoci pokožce, aby působila hladší. Je to díky obsahu vitaminu C. Céčko mnozí lidé považují za vitamin proti nachlazení. Pomáhá ale také při tvorbě a opravě kožního kolagenu. Ten je významnou a přepotřebné složkou v boji proti celulitidě. Pojídáním tohoto kyselého ovoce se také udržujete hydratované, což je jednoduchý způsob, aby byla vaše pleť zářivější a plnější. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že pravidelnou konzumaci grepů si můžete podpořit fungování metabolismu. Podpořte svou vnitřní pec na spalování tuků a posílíte hubnutí, což napomáhá hrbolatým stehnům, aby vypadaly pevnější a krásnější. Obzvláště, pokud tuto taktiku spojíte s pravidelným cvičením proti celulitidě.

Vydolovat z grepu jeho benefity je velmi jednoduché. Stačí ho rozkrojit na polovinu a lžičkou vyjíst dužinu. (Existují dokonce speciální lžičky na grapefruit s malými rýhami, díky čemuž se lépe dostanete do ovoce.) Pokud grep nedokážete nebo nechcete sníst takto, můžete dužinu rozkrájet do osvěžujícího letního salátu nebo přidat do smoothie.

Voda s citronem

Pokud si dáte do vody plátek citronu, můžete si pomoci při likvidováni celulitidy třemi způsoby. Hydratovaním těla, vyplavováním toxinů a dodáváním velkého množství vitamínu C. Cílem je zabránit dehydrataci pleti, která je pak na pohled i na dotek suchá, mdlá a hrbolatá. Zatímco správně hydratovaná pokožka působí měkce, pružně a hladce. S přidáním vitamínů z citronu nebude vaše pokožka pouze měkčí, bude mít i potřebné živiny pro boj proti poškození od slunce nebo znečištěného ovzduší.

Začněte den horkou šálkem vody s vytištěnou šťávou z citronu. Tento detoxikační nápoj můžete vypít za studena nebo za tepla, ale tělo absorbuje teplou vodu mnohem rychleji, protože ji už nemusí zahřívat.

Bojujte proti celulitidě správnou hydratací těla a spalováním tuku

Když už mluvíme o hydrataci a potřebě vody pro tělo, nabízíme pár dalších tipů na boj proti celulitidě pomocí stravy.

Voda

Lidské tělo sestává z větší poloviny z vody. Lze proto říci, že není divu, že dehydratace může být hlavní příčinou vypuknutí celulitidy pod povrchem kůže. Voda je také důležitou součástí pročišťování těla. Nedostatek vody v těle může vyústit do hromadění toxických látek v tukových buňkách. Tělo je pak nedokáže správně zpracovat a metabolizovat. Tukové buňky, ve kterých je množství toxinů, zatvrdne. Vznikají z nich korálkové bulky. A právě ony přispívají k vzhledu pomerančové kůže při celulitidě.

Dehydratace způsobuje i ztenčení kůže, která ztrácí pružnost. Když je pokožka oslabena, vzrůstá pravděpodobnost, že se celulitida začne ukazovat. Větší než u pevné a zdravé kůže. Proto pijte hodně vody a pomůžete tělu lépe metabolizovat tuk. Očistíte se od toxinů, budete mít také pevnější pokožku, přes kterou nebude celulitidu tak snadno vidět.

Okurky

Zůstaneme při hydrataci. Okurky obsahují mnohem více vody v poměru k hmotnosti, než jiné tuhé potraviny. Jsou také vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů, výbornou přílohou či salátem.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou plné esenciálních mastných kyselin, které zlepšují pružnost kůže. Lněná semínka obsahují lignany, fytochemikálie, které upravují hormonální nerovnováhu. Právě ta totiž může vést ke vzniku celulitidy. I vitamíny a minerály v lněných semínkách zlepšují zdraví pleti i její pevnost. Tím se celulitida zmírní. Vysoká koncentrace vlákniny v lněných semínkách pomáhá rychleji metabolizovat tukové buňky, zmenšuje jejich velikost, takže se stávají méně výrazné.

Rajský protlak

Rajčata obsahují velké množství lykopenu, což je látka bránící rozkladu kolagenu v pokožce a podporující obnovu buněk. Chcete-li do těla dostat dostatek lykopenu na to, aby významně ovlivnil změnu vzhledu, museli byste sníst přibližně 15 rajčat denně. Totéž však dosáhnete i snědením tří či čtyř lžic rajčatového protlaku. (Navíc prospěšné jsou právě rajčata zpracované.)

Želatina

Jeden z nejlepších konzumních zdrojů kolagenu je želatina. Je také známá tím, že zlepšuje stav kůže a schopnost regenerace buněk. Pravidelná konzumace želatiny zlepšuje stav pojivových tkání, které připojují kůži ke svalům a přispívají k hrbolkovému vzhledu celulitidy. Obsahuje také hodně proteinů, což znamená, že dokáže potlačovat apetit, čímž pomáhá při hubnutí.

Želatinu můžete získat například z dobrého domácího vývaru z kostí.

Mořské řasy

Fukoxantin, sekundární rostlinné barvivo, které se nachází také v mořských řasách, dokáže tělu pomoci lépe metabolizovat tuk. Menší tukové buňky znamenají méně zjevnou celulitidu. Pokud se vám nezamlouvá myšlenka konzumace mořských řas, můžete získat fukoxantin ve formě výživového doplňku.

Ananas

Ananas obsahuje enzym bromelin, což je protizánětlivá látka zmírňující celulitidu tím, že podporuje metabolismus tukových buněk. Stačí půl šálku krájeného ananasu k snídani, jako občerstvení během dne nebo jako dezert. Bromelin sice pomáhá zhubnout, ale ananasový džus je plný cukru, takže i zde platí, že všeho moc škodí. Proto je lepší konzumovat samotné ovoce, to obsahuje oproti džusu navíc i prospěšnou vlákninu.

Citronová šťáva a kajenský pepř

Vitamín C obsažený v citrónové šťávě je vynikající pro zlepšení stavu pokožky. Kapsaicin v kajenském pepři zase zlepšuje proudění krve. Obě tyto vlastnosti přispívají k výraznému zmírnění celulitidy. Pokud to váš žaludek snese, můžete během několika týdnů pít třikrát denně čaj s citronem a kajenským pepřem. Účinek na objemu tukových buněk i struktuře celulitidy bude patrný. Citronově-kajenský čaj zároveň pročistí a detoxikuje tělo. Je to tedy vynikající prostředek pro boj s celulitidou.

Na citronovo-kajenský čaj vymačkejte šťávu z půl citronu, zalijte teplou vodou a poprašte tenkou vrstvou kajenského pepře. Nejlepší je pít ho třicet minut před jídlem.

Zelený čaj

Zelený čaj je silně termogenní, to znamená, že pomáhá urychlit metabolismus tukových buněk. I antioxidant EGCG (epigallokatechin galát), který se v zeleném čaji hojně nachází, dodává člověku energii. Je to výborná pomůcka při hubnutí. Nejlepším zeleným čajem je údajně čaj matcha.

Kokosový olej

Pokud budete denně jíst kokosový olej, rozpustíte celulitidu a zmírníte její vzhled zlepšením metabolismu. Také zmírníte svůj hlad a posílíte pokožku. Stačí užít dvě lžíce kokosového oleje denně.

Tmavá listová zelenina

Hydratace je při boji s celulitidou velmi důležitá. Hojné množství vody se nacházejí také ve špenátu, mangoldu, kapustě. Jsou však bohaté i na vlákninu, antioxidanty, minerály, které podporují zdravější pleť, rychlejší buněčnou obnovu, zlepšenou cirkulaci, efektivnější metabolismus tuků. Proto je dobré dopřát si tři až čtyři porce tmavé listové zeleniny denně. To je šálek nevařené nebo půl šálku vařené tmavé listové zeleniny.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc