Domů / / Krásné nehty i toto léto

Krásné nehty i toto léto

Poslední úprava 06.02.2023
Sdílet článek

Tak, jako dobrý sestřih vlasů nebo správná péče o pleť, i manikúra je nedílnou součástí celku, vašeho celkového vzhledu. Abyste věděli, co a jak dělat, máme 12 tipů k dosažení zdravých, upravených a elegantních nehtů.

Kůžičku kolem nehtu nestříhejte ani nezatlačujte

Ať už své nehty svěříte do rukou salonu krásy nebo se o ně staráte sama, prvním pravidlem je, kůžičku kolem nehtů nechte na pokoji. Jde o přirozenou bariéru mezi tělem a plísněmi a bakteriemi. Když ji narušíte, ochrana padá. Nejen, že kůže kolem nehtů bude špatně vypadat, protože bude zarudlá, zapuchnutá a hrbolatá. Můžete si nashromáždit nepříjemnou infekci, která poškodí nehtové lůžko, což znamená permanentní poškození nehtu. A přestože nejvyšší riziko přináší odstřihnutí kůžičky, i zatlačování kůže může způsobit problémy.

Zpevňovače na nehty používejte s mírou, případně vůbec

Většina z nich totiž nadělá více škody než užitku. Tyto výrobky nejsou klinicky testovány, proto není většina tvrzení vědecky podložená. Pokud tedy nemáte vysloveně slabé a křehké nehty, nebude pro vás zpevňující lak vůbec přínosný. Zdravé nehty jsou flexibilní nehty. Aby se nelámaly, vyhýbejte se všemu, z čeho by byly ještě křehčí.

Hydratujte nehtové lůžko i kůžičku kolem nehtů

Ačkoliv neexistují důkazy, že hydratace nehtového lůžka pomáhá při růstu nehtů, víme, že díky ní vypadá kůžička kolem nehtů lépe. Zároveň pomáhá proti lámání kvůli nedostatku hydratace. Pokud máte lámavé nehty, může to znamenat, že potřebují hydrataci. Pokud aplikujete kolem kůžičky olej, hydratujete celý nehet. Tím se sníží riziko lámání, praskání a štěpení nehtů.

Užívejte výživové doplňky s obsahem biotinu

Výživové doplňky s obsahem biotinu, který patří do rodiny B vitaminů, zlepšují pevnost nehtu a zabraňují lámavosti a třepení nehtů. Aby vám biotin pomohl, třeba užívat 2,5 miligramu denně. Některé z produktů na nehty obsahují i silikon a MSM (metylsulfonylmetan), které jsou pro zdraví nehtů přínosné.

Co ale nefunguje, je želatina. Její konzumace nebo namáčení nehtů v rosolu nemá na pevnost nehtů vůbec žádný vliv. Právě naopak, při namáčení mohou nehty nasáknout vodou a tím se oslabují. Existuje také několik vědeckých důkazů, že ani výživové doplňky s obsahem vápníku, droždí nebo fluoridu nemají na zdraví nehtů žádný vliv.

Omezte profesionální manikúru

Je sice těžké porazit luxus rozmazlování při manikúře nebo pedikúře, ale podle nejnovější studie jsou právě pravidelní návštěvníci salonů krásy ohrožení, že budou trpět na suché, lámavé nehty. Podle odborníků je to způsobeno tím, že jsou vystavováni většímu množství různých chemických látek a výraznějších přísad v produktech péče o nehty. Údajně také ženy, které chodí na manikúru pravidelně, trpí na chronické záněty nehtového lůžka. Infekce se projevuje oteklými, zarudlýma oblastmi kolem nehtového základu. Pokud se na nehet podíváte z boku, mělo by být nehtové lůžko hladké. Pokud je hrbolaté, je to důkaz chronické infekce.

Abyste problémy zmírnili, můžete si vzít na manikúru vlastní nástroje. Tak snížíte riziko infekce.

Vyhýbejte se odlakovačům na acetonové základě

Produkt, který není vhodný při lámavých nehtech a na kterém se shodnou všichni odborníci, je odlakovač s obsahem acetonu. Prokazatelně totiž ničí nehty, které jsou pak křehké a lámavé.

Vyhýbejte se drsným pilníkům

Klasické pilníky z dob našich mám nebo babiček jsou pro nehty příliš drsné. Způsobují malé prasklinky a trhlinky, a následně se nehty lámou. Používejte proto hladké, jemné pilníčky a nepilujte nahoru-dolů. Pilujte pouze jedním směrem, pomalu a pravidelně, abyste snížili riziko zlomení nehtu.

Nepřehánějte to s mytím rukou a omezte kontakt s čisticími chemikáliemi

Mytí rukou je sice zdravé, ale nic netřeba přehánět. Pokud máte zaměstnání, kde si třeba často mýt ruce, používejte hydratační krémy tak často, jak je to možné. Vetřete část speciálně do pokožky v oblasti kolem nehtů.

Pokud máte doma velký úklid, používejte při práci s chemickými čisticími prostředky gumové rukavice.

Změňte šampon

Ačkoli většina žen pozná, když jim šampon nesedí na vlasy, mnohé z nich si vůbec neuvědomuje, že nemusí vyhovovat nehtům. A to i tehdy, když samotné vlasy vypadají po umytí výborně. Týká se to hlavně šamponů na mastné vlasy, které jsou vyráběny tak, aby odstranily lipidy a jiné přírodní oleje z pokožky hlavy. Pokud máte velmi suché nehty a používáte prostředek, který odbourává maz, můžete nehty vysušovat.

Namísto celých umělých nehtů používejte pouze nehtové tipy

Obecně jsou umělé nehty špatné, jejich používání vede k plísňovým nebo bakteriálním infekcím, někdy k trvalému poškození. Pokud již musíte mít prodloužené nehty, zvolte pouze nehtové tipy. Přestože mohou také způsobit problémy, možnost poškození je menší, protože je pokryt menší povrch nehtu.

Nezapomínejte na nehty na nohou

Vše, co používáte na nehty na rukou, používejte i na nehty na nohou. Protože nohy mohou být dokonce náchylnější k problémům v důsledku nevhodné pedikúry. Nohy jsou schované v botách, v tmavém, vlhkém prostředí. Takže se na ně mohou snadněji šířit plísně. Pokud si pravidelně dopřejete pedikúru, vezměte si s sebou své nástroje. A hlavně, nikdy si nenechte rýt pod nehty nebo kolem nehtového lůžka. A ještě jedna rada. Stříhání nehtů do oblouku místo dorovna, zvyšuje riziko zarůstání nehtů na nohou. Může to být velmi bolestivé a rozvinout se do infekce.

Sledujte si nehty kvůli příznakům zdravotních problémů

Ve většině případů lze problémy s nehty připsat vnějším vlivům. Vystavování škodlivým chemikáliím z čisticích přípravků, používání vysušujících přípravků na nehty, nebo pouze celkovému fyzickému opotřebení, například psaní nebo nadměrné manuální práci.

Stav vašich nehtů ale může někdy odrážet celkové zdravotní problémy. Dávejte si pozor na následující:

  • bílé nehty - problémy s játry,
  • nehty napůl bílé a napůl růžové - onemocnění ledvin,
  • žloutnutí a ztenčování nehtů, zpomalený růst - onemocnění plic,
  • bledé nehtová lůžka - anémie,
  • zažloutlé nehty s mírným zarudnutím na spodní části - cukrovka.

Dokonce i začínající se nemoc, při které dochází k řídnutí kostí, osteoporóza, se dá odpozorovat ze stavu nehtů. Takzvaná disulfidová vazba, která je přítomna v nehtech i kostech, byla u lidí s osteoporózou snížena.

Pokud máte podezření na zdravotní problém, obraťte se samozřejmě na lékaře.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc