Domů / / / Spánková apnoe - banalita nebo...

Spánková apnoe - banalita nebo vážný problém?

Poslední úprava 04.08.2016
Sdílet článek

Spánková apnoe je pouze chrápání

Mýtus. Chrápání může být příznakem spánkové poruchy, ale mezi apnoe a chrápáním je velký rozdíl. Lidé s apnoe přestávají dýchat, a to až 400 krát za noc. Tyto přestávky trvají 10 až 30 sekund a jsou doprovázeny chrápáním. To když se člověk znovu nadechne. Narušuje se spánkový cyklus a člověk je během dne unavený.

Spánková apnoe není žádný velký problém

Mýtus. Všechny přerušení spánku si vybírají daň na těle i na duši. Pokud se tento zdravotní problém neřeší, může dojít k pracovnímu úrazu, autonehodě, srdečnímu infarktu a mozkové porážce.

Spánková apnoebrání vdýchání

Fakt. Nejběžnějším typem tohoto onemocnění je obstrukční spánková apnoe. Dochází k ní, když jazyk, mandle nebo jiné tkáně v zadní části krku zablokuje dýchací cesty. Když se pak pokoušíte nadechnout, vzduch nemá kudy projít. Centrální spánková apnoe je méně častá. V tomto případě mozek nesignalizuje tělu, že se už má nadechnout.

Spánková apnoe postihuje pouze staré lidi

Mýtus. Apnoe je sice častější po čtyřicítce, postihuje však lidi každého věku. Větší předpoklad, že se rozvine i u vás vzniká, pokud jste muž s nadváhou. Tato porucha se zvykne vyskytovat v rámci rodiny.

Alkohol vám pomůže se spánkem

Mýtus. Po pár skleničkách se sice můžete cítit ospale, váš spánek ale nebude kvalitní. Alkohol uvolňuje svaly, tedy i svaly v krku. Tím se dýchací cesty jednodušeji zablokují, zvláště u lidí, kteří trpí na apnoe. Tabletky na spaní mají stejný účinek.

Spánková apnoe je u dětí vzácná

Mýtus. Obstrukční spánková apnoe je běžná i u dětí, postihuje jedno z deseti dětí. Ve většině případů jsou její příznaky pouze mírně a dítě z ní může vyrůst. Některé děti však mohou mít kvůli apnoe problémy s chováním, případně vážné zdravotní problémy.

Při spánkové apnoe pomůže, pokud zhubnete

Fakt. Příznaky apnoe se mohou zlepšit, pokud při nadváze shodíte byť jen pár kilo. Pomáhá i přestat kouřit.

Při spánkové apnoe pomůže, pokud budete spát na boku

Fakt. Pokud spíte na zádech, gravitace tlačí tkáně v krku směrem dolů, kde blokují dýchací cesty. Proto spěte raději na boku, čímž zprůchodníte hrdlo. Existují polštáře na spaní na boku. Někteří lidé dokonce spí s tenisovými míčky na zádech pod pyžamem.

Při spánkové apnoe může pomoci náustek

Fakt. Zubař vám může předepsat náustek nebo přístroj na ústa, který vám umí pomoci v případě mírné apnoe. Přístroj je vyráběn na míru, přičemž upravuje polohu vaší dolní čelisti a jazyka. Na noc si náustek jednoduše nasadíte tak, abyste během spánku měli volné dýchací cesty.

Kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP) je efektivní léčba

Fakt. Přístroj CPAP vhání neustálý proud vzduchu do vašich dýchacích cest. Můžete si nastavit průtok tak, aby byly vaše dýchací cesty během spánku otevřené. Jde o nejběžnější léčbu u dospělých se středně těžkou až těžkou formou obstrukční spánkové apnoe.

Pro odstranění spánkové apnoe je nejjistější chirurgický zákrok

Mýtus. U některých lidí dokáže operace apnoe vyléčit. Dobrým příkladem jsou děti se zvětšenými mandlemi, které jim blokují dýchací cesty. Lékař může mandle odstranit a problém se vyřeší. U některých dospělých se mohou příznaky apnoe po chirurgickém zákroku zlepšit. Není to však vhodné řešení pro každého. Než zvolíte tuto cestu, zeptejte se lékaře na výhody a nevýhody takovéto operace.

Zatím bez hodnocení

Blízke témy