Domů / / Alopecia barbae - vypadaná hol...

Alopecia barbae - vypadaná holá místa na bradě

Poslední úprava 09.02.2023
Sdílet článek

Alopecia areata je zdravotní problém, při kterém dochází k vypadávání vlasů. Jde o autoimunitní onemocnění. Znamená to, že imunitní systém omylem útočí na zdravé buňky. V tomto konkrétním případě napadá vlasové folikuly.

Alopecia barbae je specifická forma alopecie areata, která se týká brady. Obvykle nastupuje náhle a muž přichází o bradu - holá místa mají obvykle malý kruhový tvar.

Příčiny alopecia barbae

Alopecia barbae (vypadávání brady) je autoimunitní onemocnění, kdy tělo napadá folikuly, a způsobuje tím ostrůvky vypadaných ochlupení na bradě.

Obvykle se vypadávání brady objevuje v malých kruhových flíčcích, častokrát podél čelisti. Muž však může přijít o celou bradu. Ztráta tělesného ochlupení se může týkat čistě pouze brady, může však být spojeno také s vypadáváním vlasů.

Přesná příčina pro vznik alopecia barbae není známa. Lékaři ji však spojují s psychickým a fyzickým stresem. Svou roli zde může hrát i genetika. Častěji se týká mužů trpících i na vypadávání vlasů, astma či různé alergie.

Pokud má dotyčný příbuzného s autoimunitních onemocněním, zvyšuje se u něj riziko na propuknutí alopecia barbae. Sem patří cukrovka typu I, lupus a psoriáza. Spouštěčem mohou být i určité viry, látky nebo léky.

Příznaky alopecia barbae

Jen těžko lze předpovědět, jak se u konkrétního člověka alopecia barbae rozvine a jaký bude mít průběh. Ke ztrátě ochlupení může dojít nárazově, během několika dnů nebo týdnů.

Objevují se holá kruhová místa velikosti mince. Fleky se mohou rozšiřovat, až se navzájem překryjí. Zároveň se může stát, že bude brada kolem těchto holých oblastí šedivá, resp. bílá.

Pokožka může být na dotek svědivá a bolestivá a následně dochází ke ztrátě ochlupení. Odhalená kůže bývá obvykle bezproblémová a hladká, ale na dotyk může být drsná. U některých mužů dochází k zarudnutí, podráždění a zánětu na holých místech.

Chloupky na bradě mohou mít tvar vykřičníku - v dolní části jsou užší. Takové mohou vyrůstat na vypadané oblasti a v její blízkosti.

Diagnostika alopecia barbae

Diagnózu stanovuje kožní lékař. V některých případech postačí prohlédnout způsob ztráty vlasů a ochlupení. Odebrané vzorky bývají pozorovány pod mikroskopem.

Někdy se provádí biopsie vlasové pokožky či krevní test, aby se odhalila infekce nebo jiný prvotní zdravotní problém, včetně autoimunitního onemocnění. Otestovat možno i jiné příčiny vypadávání vlasů a tělesného ochlupení, například plísňové infekce nebo problémy se štítnou žlázou.

Léčba alopecia barbae

K léčbě samotné alopecia barbae lék neexistuje. Lze však léčit symptomy, které tuto alopecii doprovázejí.

Při léčbě může brada opět začít růst a přestat padat. Je však možné, že znovu vypadne. Mezi recidivami přitom může projít i několik let. Je také možné, že brada doroste pouze částečně.

Pokud brada doroste, může být stejná jako předtím. Mnohokrát však vyroste v jiné barvě i textuře (i v případě brady i v případě vlasů). Někdy ani znovu nikdy nenaroste.

Různé formy léčby a jejich úspěšnost je velmi individuální. Záleží na velikosti postižené plochy, na věku a na dalších různých faktorech. Cílem léčby je zastavit útoky imunitního systému a podpořit opětovný růst vlasů či brady. Obecně však lze říci, že je léčba efektivnější, pokud jste přišli o méně než polovinu brady nebo vlasů.

Při léčbě alopecia barbae se využívají různé léky:

  • Kortikosteroidy: protizánětlivé léky, které se používají k potlačení imunitního systému. Obvykle se aplikují lokálně, případně injekčně.
  • Minoxidil (Rogain): jde o lokální lék určený k léčbě dědičné plešatosti. Minoxidil se na bradu (na postiženou oblast) nanáší 2x denně - buď v tekuté nebo pěnové formě. Výsledky jsou patrné po třech měsících užívání.
  • Difencypron: tento přípravek lze nanést na holá místa. Způsobuje alergickou reakci charakterizovanou zarudnutím, otokem a svěděním. Jde o to, aby se obelhal imunitní systém. Ten vyšle bílé krvinky k vrchní části kůže, aby tam zmírnily zánět a udrželi vlasové folikuly aktivní. Výsledky lze vidět po třech měsících.
  • Anthralin: jde o krém nebo mast, která se používá k léčbě psoriázy. Nanáší se na holá místa jeden krát denně na 30 minut až několik hodin. Tam dráždí pokožku, čímž podporuje růst vlasů a brady. Výsledky jsou viditelné za 8 až 12 týdnů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy