Domů / / 5 nejčastějších příčin vzniku...

5 nejčastějších příčin vzniku strií

Poslední úprava 23.03.2022
Sdílet článek

Popraskané pruhy v kůži, také známé jako strie, jsou jizvy, které se objevují na různých částech vaší pokožky, zejména kolem břicha, stehen, boků, prsou, paží, dolní části zad a dokonce i kolem vašich lýtek. Začnou se jevit jako rudé a fialové a později slábnou na mírně vybledlý odstín, který je podobný vaší pleti, ale stále viditelný při bližším zkoumání. Strie jsou často produktem roztažení nebo trhání dermis, což je jedna z vrstev kůže na lidském těle. Pro mnohé lidi mohou být strie nepříjemné a nevzhledné, ale ve většině případů je možné se jim vyhnout.

Příčiny vzniku strií

Rychlé přibývání na váze a obezita

Jednou z nejčastějších příčin vzniku strií pro většinu lidí je rychlé přibývání na váze nebo obezita. Kdekoliv v těle člověka, kde je tuk uložen, je kůže s největší pravděpodobností postižena striemi. Velikost a množství strií, které se objevují závisí na rozsahu zvýšení tělesné hmotnosti člověka. Čím vyšší hmotnost získána za krátký čas, tím silnější strie se objeví.

Rychlý růst

Někteří teenageři mohou být znepokojeni objevením strií na svém těle, obzvláště když nikdy předtím netrpěli nadváhou nebo rychlým nárůstem hmotnosti. Jednoduché vysvětlení pro výskyt těchto strií je z rychlého růstu a to zejména během puberty. Stejně jako při rychlém nárůstu tělesné hmotnosti a obezity, kdykoliv během růstu nebo příliš rychlého rozpínání, většího než dokáže elasticita kůže zvládnout, se mohou objevit strie.

Vzpírání

Vzpěrači, sportovci a ti, kteří začnou nabírat rychlým tempem více svalové hmoty, mohou očekávat, že se jim na těle objeví strie i když jsou v dobré kondici. To je důvod, proč strie nelze použít k identifikaci problému s nadváhou nebo obezitou, protože to může nastat také u vrcholových sportovců; svaly pod kůží prostě rostou příliš rychle a kůže to napnutí neunese. K vytvoření strií z důvodu budování svalů, dochází především kolem paží a ramen.

Těhotenství

Těhotenství je s největší pravděpodobností převládající příčinou strií u většiny žen. Vzhledem k tomu, že se ženské břicho během těhotenství rozšiřuje tak rychlým tempem, je velká pravděpodobnost vzniku strií kolem břicha. Vícečetné těhotenství může vést k tvorbě nových strií po každém těhotenství.

Hormony

Hormonální nerovnováha byla označena za jednu z nejčastějších příčin strií. Protože hormonální změny nastanou v průběhu puberty, během těhotenství, obezity a dokonce i vzpíráním. Je však obtížné určit, jaké konkrétní faktory mohou za vzhled strií. Hormonální nerovnováha, ku které v tomto období dochází, může způsobit roztržení kolagenových a elastinových vláken pod napnutou kůží a to vytváří vzhled strií.

Prevence vzniku strií

Bohužel, strie mají tendenci zůstat na lidském těle, a to i po těhotenství nebo zhubnutí. Další důležitou otázkou v důsledku strií je, že většina léčebných metod je neúčinná a ty, které skutečně fungují jsou obvykle dražší. To nejlepší, co člověk může udělat, aby se se striemi vypořádal, je pokud možno zabránit jejich vzniku:

 • Použijte lokální masti bohaté na vitamin E v oblastech, kde by se dal očekávat výskyt strií, stejně jako kolem břicha před těhotenstvím.
 • Udržte se hydratovaný tím, že budete pít hodně vody, abyste pomohli vnitřní vlhkosti.
 • Vyhněte se přílišnému množství kofeinu a alkoholu, což jsou diuretika, které vysají z těla vlhkost.
 • Jezte ovoce a zeleninu bohaté na vitamíny, které mohou pomoci udržet pokožku silnou a zdravou.
 • Hydratujte pokožku krémy, abyste ji udrželi pružnou.
 • Užívejte více živin, jako je zinek, které prospívají pružnosti pokožky.

Tipy na zakrytí strií

Někdy nejlepší způsob, jak se vypořádat se striemi je pokusit se je schovat. Většina kusů oblečení stačí pokrýt více oblastí postižených striemi, pokud jste však v plavkách nebo bez rukávů, strie jsou odhaleny. Zde je několik užitečných tipů, jak skrýt strie, pokud se s nimi cítíte rozpačitě:

 • Zkuste opalování, pomůže pokožce skrýt vaše strie. Pokud se obáváte úpalu nebo nadměrného UV záření, zkuste použít bezpečný samoopalovací krém.
 • Použijte make-up na zakrytí nepříjemných strií. Voděodolný make-up může být efektivní pro úpravu během dne u bazénu nebo na pláži.
 • Podívejte se po oblečení, které může vystavit vaši pokožku a zároveň zakryje vaše strie. Ženy se mohou rozhodnout pro jednodílné plavky na zakrytí všech strií vzniklých v těhotenství. Muži se striemi v okolí ramen, mohou stále nosit trika bez rukávů místo tílka a vystavovat tak na obdiv své zbraně.
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Krém na strie Slimcode

  Profesionální krém na strie - brání vzniku a rozšiřování strií způsobených v pubertě, těhotenství nebo během rapidního nárůstu hmotnosti.

Čtěte víc