Domů / / / / Vypadávání vlasů, růst nehtů a...

Vypadávání vlasů, růst nehtů a těhotenství

Poslední úprava 03.04.2018
Sdílet článek

Je běžné, aby vlasy během těhotenství zhoustly?

Možná se vám zdá, že jsou vaše vlasy během těhotenství mohutnější a hustší. Ve skutečnosti vám jich ale více neroste (ani samotné prameny nejsou pevnější). Akorát vám vypadávají mnohem pomaleji, než jindy.

Co se s vámi děje: běžně na hlavě roste 85 až 95 procent vlasů a zbylých pět až patnáct procent je v klidové fázi. Po této klidové fázi vlasy samozřejmě vypadnou (často během česání nebo mytí a šamponování vlasů) a následně jsou nahrazeny novými. Žena v průměru ztratí 100 vlasů denně. Vypadávání vlasů v těhotenství však má trochu jiná pravidla.

Během těhotenství prodlužují růstovou fázi vlasů zvýšené hladiny estrogenů. To má za důsledek menší vypadávání vlasů a hustší prameny. Některé ženy také během těhotenství zjistily, že jsou jejich vlasy lesklejší, zářivější. Může dojít i ke změně textury vlasů (například kudrnaté vlasy mohou zůstat rovnější).

Vlasy po porodu však již takové přepychové pravděpodobně nebudou. Když se dítě narodí, růstový a klidový cyklus se vrátí do starých kolejí, takže zaznamenáte výraznější vypadávání vlasů.

Ne všechny těhotné ženy však zaznamenají dramatické změny v kvalitě vlasů před a po porodu. Z žen, které takové změny zjistily, je rozdíl výraznější a viditelnější při dlouhých vlasech.

Je normální mít více chloupků na obličeji či na těle?

Naneštěstí, chloupky na obličeji a na těle rostou během těhotenství rychleji, pravděpodobně kvůli nárůstu hormonů zvaných androgeny.

Abyste se zbavili zbloudilých chloupků, můžete je klidně odstranit depilací, voskováním, případně je oholit. Vyhněte se však chemickým látkám, tedy bělicím nebo depilačním prostředkům, které by mohly být absorbovány do krevního řečiště.

Techniky permanentního odstranění chloupků, jako je laser a elektrolýza, jsou považovány za bezpečné. Ale hormony, které způsobují nadměrnou pigmentaci během těhotenství (což ústí do chloasmy nebo "těhotenské masky"), mohou způsobit i ztmavnutí kůže po těchto kosmetických procedurách. Kromě toho, i když jsou považovány za bezpečné, mohou být laser a elektrolýza bolestivé. A během těhotenství už tak či tak můžete pociťovat určité nepohodlí.

V každém případě, většina z tohoto nežádoucího ochlupení by se měla ztratit tři až šest měsíců po porodu.

Je běžné, aby vaše nehty rostly rychleji?

Ano, i když si ten rozdíl vůbec nemusíte všimnout. U některých těhotných žen dokonce dojde ke zpevnění nehtů, ale jiné mají pocit, že jsou jejich nehty měkčí nebo křehčí. Tyto změny jsou však pouze dočasné a nehty se po nějaké době po narození dítěte vracejí do normálu. Pokud se tělu dostávají všechny živiny, které potřebuje, měli by být vaše nehty ve formě tři až šest měsíců po porodu. Nehty na nohou potřebují devět měsíců až jeden rok.

Mezitím můžete chránit nehty nošením gumových rukavic během domácích prací či mytí nádobí. Ruce si natírejte hydratačními krémy, hlavně kůži kolem nehtů a nehty samotné, zvláště pokud jsou lámavé a křehké.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy