Domů / / Vypadávání vlasů kvůli tvrdé v...

Vypadávání vlasů kvůli tvrdé vodě

Poslední úprava 16.02.2023
Sdílet článek

Tvrdá voda se obecně definuje jako voda, která obsahuje velké množství minerálů. Za vznik tvrdé vody mohou velká množství vápníku. K tvrdosti vody však přispívají i vysoké hladiny křemíku a hořčíku.

Je však třeba poznamenat, že laboratorní pokusy dospěli k závěrům, že je po použití tvrdé vody a měkké vody v pevnosti a pružnosti vlasů v tahu jen velmi malý rozdíl. Neoficiální údaje však potvrzují, že voda s vysokým obsahem minerálů dělá vlasy na pocit suché a křehké. Také způsobuje lupy a ničí vlasové folikuly. A odtud je už jen krůček k řídnutí a vypadávání vlasů.

Vlastně je rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou snadno určitelný. Měkká voda je obecně povrchová voda, například dešťová. Tvrdá voda je sesbíraná voda, která se sbírá hluboko pod povrchem země.

Pokud tedy žijete v oblasti, kde je tvrdá voda a navíc vám bez zjevné příčiny padají vlasy, může být na vině právě voda. Prevence takového padání vlasů je však naštěstí jednoduchá. Stačí vodu před použitím změkčit. Pokud budete o vlasy navíc správně pečovat a hydratovat je, zlepší se jejich stav velmi rychle.

Typy vody, které vlasům nesvědčí

Chlorová voda

Chlór je chemická látka, která se dává do pitné vody, aby ji zbavila znečišťujících látek. Pravidelné vystavování se chlóru může však způsobit, že budou vlasy suché a důsledkem může být vypadávání vlasů. Chlór se ve vysokých množstvích přidává i do vody v bazénech, proto je třeba dbát na to, abyste mu vlasy nevystavovali příliš dlouho.

Dešťová voda

Dešťová voda v čisté formě je vhodná pro vlasy. Velké znečištění však způsobuje, že i dešťová voda je vlastně toxická a kyselá. Pokud zmoknete jako myš, může vás začít svědit hlava. Tím se vlasy oslabují a snadno se lámou.

Slaná voda

Pokud se dostanete k moři či do bazénu se slanou vodou, pozor na vlasy. Mořská voda obsahuje mnoho soli, a ta vlasy vysušuje. Ty jsou pak křehké a lámavé. Pokud došli vlasy do kontaktu se slanou vodou, nezapomeňte na jejich ošetření po koupání.

Podzemní voda

Podzemní vodu jsme částečně zmiňovali již výše, je to klasická voda ze studní. Obsahuje množství minerálů, častokrát velmi mnoho železa či hořčíku.

Tipy proti vypadávání vlasů a prevenci poškození vlasů

Amla

Angrešt amla je pro vlasy vynikající. Pokud jste náchylný na vypadávání vlasů a plešatost, je amla jeden z přírodních zázraků. Jde o bohatý zdroj vitamínu C. Má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají růstu vlasů a zmírňují padání vlasů.

Pokud smícháte prášek amly s limetkovou šťávou a vodou, můžete si vytvořit masku na vlasy. Tuto masku naneste na vlasovou pokožku a nechte hodinu působit. Potom smyjte vodou. Vaše vlasy budou zdravé a lesklé.

Pískavice (řecké seno)

Pískavice je kuchyňská přísada. Navíc je účinná při léčbě vypadávání vlasů. Semena pískavice obsahují látky, které vyživují vlasové folikuly a zlepšují růst vlasů.

Namočte na noc jeden šálek pískavice. Rozemelte ji na pastu a naneste na vlasy. Vlasy překryjte a po 40-45 minutách opláchněte vlasy studenou vodou. Směs používejte pravidelně celý měsíc.

Řepa

Šťáva z červené řepy obsahuje sacharidy, bílkoviny, vitamin B i C, fosfor a jiné živiny. Všechny tyto živiny podporují růst vlasů.

Můžete také nasekat či namixovat několik řepových listů a smíchat s henou. Naneste na vlasovou pokožku a nechte působit 15-20 minut. Potom vlasy umyjte. Proceduru třeba opakovat párkrát do týdne, odměnou budou hedvábně hladké vlasy.

Cibulová šťáva

Cibule má vysoký obsah síry, ta zlepšuje prokrvení vlasových folikulů, regeneruje je a snižuje zánět. Jeho antibakteriální vlastnosti zároveň drží na uzdě lupy.

Cibuli třeba nasekat nadrobno a vytisknout z ní šťávu. Šťávu naneste přímo na vlasovou pokožku. Nechte působit 30 minut a poté smyjte jemným šamponem.

Lněná semena

Lněná semena pomáhají při hubnutí, řeší však také vypadávání vlasů. Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, ty brání vlasům v padání a současně podporují růst vlasů.

Každé ráno třeba sníst jednu polévkovou lžíci lněných semínek. Přidat je můžete i do polévek, salátů či smoothies.

Kokos

Kokosový olej velmi prospívá růstu vlasů. Kokosový olej totiž vlasy posiluje. Kokosové mléko zase obsahuje množství minerálů jako železo a draslík, také tuků a proteinů.

Můžete smíchat kokosové mléko s trochou vody a nanést na vlasovou pokožku. Nechte působit přes noc a ráno smyjte jemným šamponem.

Ibišek

Ibišek je vynikající přírodní prostředek k léčbě vypadávání vlasů. Slouží jednak jako prevence padání vlasů, také ale chrání vlasy před předčasným šedivěním a zbavuje je lupů.

Rozmixujte květy ibišku s kokosovým nebo sezamovým olejem a vzniklou pastu naneste na vlasovou pokožku. Nechte působit 2 až 3 hodiny a poté smyjte studenou vodou.

Vejce

Jde o prastarý recept, který ani lety neztratil na platnosti. Vejce obsahují hodně síry, proteinů i minerálů jako selen, zinek, jód i fosfor. Podporují růst vlasů, dodávají vlasům přirozený lesk.

Vyšlehejte bílek s lžičkou olivového oleje. Masku naneste na vlasy a nechte působit 2 až 3 hodiny. Smyjte jemným šamponem.

Henna

V Asii používali lidé henu pro zářivé a zdravé vlasy již po staletí. Hena je navíc přírodní barvou na vlasy. Slouží jako prevence padání vlasů, vlasy posiluje a ty jsou díky její účinkům mnohem zářivější.

Smíchejte 250 ml hořčičného oleje se 60 g henny. Směs na mírném ohni zahřejte, stačí 5 až 10 minut. Pak ji nechte vychladnout, směs můžete skladovat ve vzduchotěsné nádobě. Na vlasy nanášejte denně. Po pár týdnech spatříte na vlasech pozitivní změny.

Aloe vera

Aloe vera není dobrá pouze pro pleť, ale i pro vlasy. Udržuje správné hladiny pH na hlavě a podporuje růst vlasů. Pravidelné užívání aloe vera snižuje zánět na vlasové pokožce, dodává jim pevnost a brání lupům.

Naneste šťávu z aloe vera přímo na vlasovou pokožku a nechte několik hodin působit. Smyjte vlažnou vodou. Proces opakujte alespoň 3-4 krát týdně.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy