Domů / / Proč dochází k sezónnímu vypad...

Proč dochází k sezónnímu vypadávání vlasů během období dešťů?

Poslední úprava 23.03.2023
Sdílet článek

Sezónní vypadávání vlasů je skutečně zajímavý fenomén. Vlasy vypadávají v nadměrném množství mimo jiné dokonce i v deštivém období, a to kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu, kyselým dešťům či znečištěné dešťové vodě. Vlasy se pak stávají suchými a křehkými. Pokud navíc používáte chemické barvy či jiné přípravky na vlasy, zůstávají vlasy mastné. Opět kvůli nadměrné vlhkosti. To opět poškozuje vlasy i vlasovou pokožku.

Jak se takovému sezónnímu vypadávání a poškozování vlasů během období deště či monzunu bránit?

  • držte vlasy v suchu
  • používejte jemný šampon
  • nikdy si nestahujte vlhké vlasy, nechte je nejprve úplně vyschnout
  • používejte hřeben s širokými zuby
  • jednou týdně použijte olejový zábal na vlasy
  • nepoužívejte fén
  • zdravě se stravujte
  • pijte hodně vody
  • pokud problémy navzdory všem opatřením přetrvávají, navštivte trichológa - pokusíte se odhalit příčinu vypadávání vlasů

Co dělat a co ne, pokud vás zastihne období deště?

Vlasy si po zmoknutí omyjte

Pokud vás zastihne větrná smršť nebo řádný příval deště, nezapomínejte si po příchodu domů vlasy umýt. Prach a špína, která se větrem či deštěm dostane na vlasovou pokožku, může vyvolat infekci a výsledkem může být vypadávání vlasů. Můžete použít obyčejný přírodní šampon na mytí vlasů a nakonec použijte na vlasovou pokožku citrónovou šťávu a po několika minutách smyjte. Tím hlavu zbavíte zbytků znečištění i chemických látek, vlasy budou mnohem lesklejší.

Vlasy si zakrývejte

Vlasy byste si měli chránit před nečistotou a silným větrem, stačí je zakrýt šátkem nebo kloboukem či čepicí. Vlasovou pokožku tak ochráníte před infekcemi a vlhkostí, která může vlasy zpřevracet. Šátky a klobouky jsou také vhodným módním doplňkem.

Dopřejte si masáž horkým olejem

Vlhké, prašné prostředí v období hojných dešťů v konečném důsledku vlasy vysušuje a poškozuje je. Jedním z řešení je aplikace horkého oleje na vlasovou pokožku. Ten třeba pomalu vmasírovat, aby se dokázal vstřebat ke kořínkům. Vlasy si tak zachovají pevnost, hladkou strukturu a navrátí se jim ztracená vláha. Na masáž můžete použít olej olivový, kokosový či mandlový - viz masáž horkým olejem. Proceduru podstupte vždy večer, přes noc se může olej déle vstřebávat. Ráno ho z vlasů vymyjete.

Na vlasy používejte kondicionér

Vlasová pokožka vylučuje přírodní oleje. Pokud tyto oleje zůstávají ve vlasech déle, pociťuje člověk potřebu umýt si je. Přitahují totiž prach a nečistoty. Ale vlasy a konce vlasů, které se dostávají do přímého kontaktu s větrem a vlhkostí, se vysušují a cuchají. I to je důvod, pro který vyžadují prioritně ošetření kondicionérem. Pokud si tedy na vlasy kondicionér dáváte, přidejte o něco více na samotné konečky i na vlasy za ušima. Toto jsou oblasti, které jsou na poškození nejvíce náchylné.

Nepoužívejte přípravky na úpravu vlasů

Pokud se snažíte neustále měnit účes a jste fanoušek různých přípravků na úpravu vlasů, zamyslete se, co v období dešťů vlasům prospěje víc. Chemické látky v gelech a sérech na vlasy způsobí, že budou vlasy zplihlé, mastné a vlasová pokožka bude také trpět. Upřednostněte tedy zdraví vlasů a jejich přirozený vzhled.

Vlasy si češte až když úplně vyschnou

V období vlhka a vydatných dešťů se vlasy kvůli vlhkosti ve vzduchu suší hůře. Nepodlehněte proto pokušení volně je sušit pomocí pročesávání. Platí zde dvojnásob, že se mokré vlasy rozčesávat nemají, hrozí totiž jejich poškození - ježení, lámání, vytrhávání. Sezónní vypadávání vlasů tím pouze zhoršujete. Vlasy si můžete vyfénovat a následně rozčesat hřebenem s širokými zuby. Takto si vlasy alespoň trochu šetříte.

Minimálně jednou týdně si naneste masku na vlasy

Ošetření vlasů a vlasové pokožky domácí maskou na vlasy zmírňuje vypadávání vlasů i v období dešťů. Pomáhá v přísunu živin k vlasům, kořínkům i vlasové pokožce. A tedy prospívá i samotné pevnosti vlasů. Brání vzniku infekcí a svědění na vlasové pokožce.

Nechte vlasy přirozeně splývat

Už jsme si řekli o negativním účinku přípravků na vlasy ve vlhkém prostředí. Proto nechte vlasy přirozeně splývat a neupravujte je do složitých účesů. Po umytí je můžete vyfénovat a sepnout do jednoduchého a pohodlného účesu, který nepotřebuje stylingové přípravky. Můžete zvolit například drdol na bok hlavy, klasický ocas či copy. Takový účes se vám navíc velmi snadno a rychle podaří předělat, když je to potřeba.

Žádné půjčování hřebenů

Období dešťů znamená kromě zvýšeného rizika infekcí dýchacího traktu i zvýšené riziko kožních infekcí. Takže si určitě netřeba půjčovat hřeben.

Zdravé stravování pro zdravé vlasy

Jelikož jsou vlasy tvořeny keratinem, což je protein, je vhodné do stravy přidat více proteinů. Můžete tak zlepšit zdraví vlasové pokožky a vlasů. Ideálními potravinami jsou vejce, mléko a mléčné výrobky, zelená listová zelenina, luštěniny, ořechy a celá zrna. Je třeba také pít hodně vody, aby tělo zůstalo hydratované.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy