Je rooibos odpovědí na mužské a ženské padání vlasů?

Poslední úprava 23.03.2023
Sdílet článek

Rooibos a jeho účinky působí pozitivně nejen na imunitu, akné či astma, ale pomáhá i při vypadávání vlasů - ať už jde o mužské nebo ženské padání vlasů, rooibos najdete v kvalitních šamponech proti řídnutí a vypadávání vlasů. Jak vlastně funguje?

Co dělá čajovec kapský z čeledi luštěnin takovým výjimečným? Jako první, jde o jediný známý čaj, který neobsahuje kofein, ale má dostatek protinádorových látek. Lépe řečeno, omylem byl identifikován jako čajovník, ale jde o bylinu, která se používá jako čaj. Nefermentovaný zelený rooibos má mírnou chuť, fermentovaný má sladkou chuť. Jde také o přírodní produkt, který nemá žádné konzervační látky, přísady ani barviva.

Rooibos obsahuje vlastní sladidla, které vůbec nejsou kalorické. A jde o jediný čaj, při kterém nejsou známy žádné nežádoucí účinky ani nevyvolává alergie. Je bezpečný a vhodný i pro děti. Zkombinujte všechny tyto přednosti a jeho nezaměnitelnou, pro někoho neodolatelnou chuť, a máte úžasnou pomůcku v boji proti různým neduhům, i proti vypadávání vlasů.

Rooibos roste hlavně v Jižní Africe. Jde přitom o jeho největšího exportéra, protože pokus o domestikaci tohoto keře v jiných zemích se nevydařil.

Pokud jde o účinky rooibosu, má protikarcinogenní, protizánětlivé, protimutagenní vlastnosti. Navíc je jediným známým zdrojem fytolátky aspalatin. Obsahuje také flavonoidy kvercetin a luteolin. Konzumace těchto látek je spojena se snížením kardiovaskulárních příhod. V jižní Africe rooibos obyvatelé používali stovky let na úlevu od nespavosti, proti horečce, kolice, alergiím, také na různé kožní problémy. A také jako přípravek na vlasy. I v současnosti se rooibos využívá jako tinktura na různé ekzémy.

Klíčovým přínosem při léčbě vypadávání vlasů, jsou jeho protizánětlivé a hypoalergenní vlastnosti. Podle mnoha odborníků totiž zmírnění zánětu vlasových folikulů, které se někdy při dědičném vypadávání vlasů objevuje, pomáhá zmírnit vypadávání vlasů. Jinými slovy, pokud se dokážete vyhnout kalcifikaci, která se při takovém zánětu objevuje, můžete zmírnit řídnutí vlasů. Navíc, látky obsažené v tomto keři obsahují některé z velmi účinných antioxidantů, takže se zpomaluje i stárnutí folikulů. Většina důkazů sice není oficiální, některé studie však udávají, že byli lidé užívající rooibos s výsledky velmi spokojeni. Rooibos podstatně snížil vypadávání vlasů a navíc zvýšil celkovou atraktivnost vlasů.

Rooibos účinkuje na vlasy zvenku i zevnitř

Jeden šálek rooibosu denně údajně dokáže zachovat zdravé a silné vlasy. Slouží i jako prevence vypadávání vlasů. Účinné látky pomáhají odstranit odumřelé buňky, které blokují vlasové folikuly, mohou způsobit záněty a brání samotnému růstu vlasů. Navíc rooibos obsahuje mnoho zinku, vápníku, mědi a draslíku, vše látky potřebné na růst vlasů. Výše zmíněné polyfenoly zase podporují hebkost a lesk vlasů. Rooibos účinkuje i proti předčasnému šedivění vlasů.

Domácí oplach z rooibosu

Nechte rooibos 30 minut louhovat v převařené vodě. Když vychladne, opláchněte si umyté vlasy směsí. Případně výluh na vlasy nasprejujte. Nechte 20 minut působit a poté smyjte.

Je docela možné, že přírodní složky z rooibosu dokáží nejen uklidnit vlasovou pokožku, ale také podpořit kmenové buňky v reprodukci nových vlasů.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy