Domů / / Nejlepší potraviny pro muže po...

Nejlepší potraviny pro muže po 40

Poslední úprava 02.03.2021
Sdílet článek

Mezi nejlepší potraviny pro muže po 40 patří potraviny, které podporují zdraví srdce, prostaty, kostí. Také sexuální život, mentální zdraví a imunitu na boj s různými onemocněními. Tak jako muži stárnou a začínají u nich klesat hladiny testosteronu, dochází ke změnám na těle i na kostech. Proto je důležité, abyste měli skutečně zdravý jídelníček. Zdravé stravovací návyky jsou mnohem levnější a je mnohem jednodušší předcházet chorobám správnou stravou, než později onemocnění léčit.

Potraviny pro zdravé srdce

Stravování po 40, pokud jde o zdraví mužů, by se mělo zaměřit na tuky, které prospívají srdci. Patří sem avokádo, ořechy, zdravé oleje. Snažte se používat rostlinné oleje, které obsahují nenasycené tuky. Zdraví srdce souvisí s mnoha dalšími částmi těla, má vliv například na sexuální zdraví. Například taková erektilní dysfunkce může být raným příznakem onemocnění srdce. Správné proudění krve je klíčové pro celkové zdraví těla.

Zelenina bohatá na kyselinu listovou je dobrá na ochranu výstelky artérií. Kyselina listová je vitamin B9. Spolu s jinými B vitamíny snižuje hladiny homocysteinu v krvi, ty totiž mohou dráždit vnitřek artérií. Tak potom vznikne prostředí, ve kterém se mohou hromadit nánosy a žíly se zanášejí. Kyselina listová přesně tomu brání. Jak již bylo zmíněno, zdraví srdce souvisí s celkovým zdravím. Konzumace jídel bohatých na kyselinu listovou pomáhá chránit kardiovaskulární zdraví, stejně i sexuální zdraví. Potraviny bohaté na kyselinu listovou jsou špenát (obsahuje také mnoho magnézia, které rozpíná cévy), chřest, růžičková kapusta, brokolice, červená řepa, kapusta, mangold, čínské zelí a hlávkové zelí.

Potraviny pro zdraví prostaty

Pro zdraví prostaty bychom měli jíst vařené rajčata. Dopřejete si výhody lykopenu, což je silný antioxidant. Vyhýbejte se však rajčatům a přetlaku z konzervy, obsahují hodně BPA (bifenol A), který zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Místo toho si uvařte čerstvé rajčata nebo hledejte rajčata zavařené ve skle. Dalším výborným zdrojem lykopenu je vodní meloun.

Mezi další výborné jídla, pokud jde o muže po 40, zdravé srdce a zdraví prostaty, jsou ryby bohaté na omega-3. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v lososu, v sardinkách, lněném oleji. Konzumováním rybích olejů bohatých na omega-3 může zmírnit zánět prostaty a zpomalit progresi rakoviny prostaty.

Granátová jablka jsou vynikající na celkové zdraví prostaty. Jsou plné antioxidantů, mají protizánětlivé vlastnosti. Údajně také hubí prostatické rakovinné buňky a pomáhají v prevenci a léčbě zvětšené prostaty a prostatitidy.

Čerstvé ovoce a zelenina obsahuje spoustu fytoživin. Také různých látek, které bojují se zánětem. Sem patří antioxidanty, polyfenoly i vitamíny, které slouží k prevenci zvětšené prostaty (BPH). Ta se spojuje s problémy s ejakulací a erektilní dysfunkcí. Ovoce a zelenina bohatá na nitráty, lykopeny, kyselinu listovou, pomáhají mužům se sexuálním zdravím.

Potraviny vhodné pro zdravé kosti

Stárnoucím mužem hrozí osteoporóza. Udržováním hmotnosti a stravou můžete zabránit ztrátám kostní hmoty. Jezte potraviny bohaté na přírodní vápník, ale vyhýbejte se mléčným výrobkům a potravinovým doplňkům s vápníkem. Ty jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prostaty i infarktu. Snažte se získat vápník z nemléčných zdrojů, kam patří špenát, brokolice, kapusta, čínské zelí, rukola, tofu, mandle a mandlové máslo, sezamová semena, chia semena a fíky. Tyto zdroje vápníku vám poskytují minerály a mikroživiny, které pomáhají metabolizovat vápník a podporují zdraví kostí.

Potraviny pro sexuální zdraví

Potraviny, které přirozeně zvyšují hladiny testosteronu a podporují libido, jsou potraviny s vysokým obsahem dusičnanů a lykopenu. Červená řepa obsahuje velmi mnoho dusičnanů. Ty se v ústech přeměňují na dusitany a v žaludku pak na oxid dusnatý. Řepa je vlastně přírodním lékem na erektilní dysfunkci (konkrétně Cialis funguje na principu zvýšení hladin oxidu dusnatého, ten rozšiřuje cévy a žíly a zvyšuje průtok krve do penisu.) Jinými druhy zeleniny s vysokým obsahem dusičnanů jsou ředkvičky, mrkev, hlávkový salát, celer a listy tuřínu.

I lykopeny dokáží pomoci s erektilní dysfunkcí. Čím je muž starší a hladiny testosteronu nižší, tím je ED běžnější. Lykopen se nachází v rajčatech a vodním melounu. Nejvhodnější je získat ho ze stravy, nejlépe pokud jej zkombinujete se špenátem a mastnou zeleninou (avokádo a olivový olej). Pokud zvyknete pít rajčatovou šťávu nebo jíst rajskou omáčku, můžete si do nich přidat trochu česneku. I česnek se totiž již od pradávna používal jako afrodisiakum.

Potraviny pro mentální zdraví

Strava, která dodává živiny vašemu mozku, vám pouze prospěje. Budete se cítit dobře, můžete oddálit propuknutí demence nebo Alzheimerovy choroby, dokonce snížit riziko na jejich vznik až o 40%. Potraviny, které dokáží čelit Alzheimerově chorobě, zahrnují potraviny bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny jako jsou tučné ryby (losos, makrela, sardinky, sleď). Také vlašské ořechy, lněná semínka, olivový olej. Pro zdraví mozku jsou nutné i vitamín C (červená paprika, brokolice, jahody), vitamin E (olivový olej, mandle). Kromě jahod je pro zdraví mozku dobré i vše drobné ovoce a lesní plody. Obsahují polyfenoly, což jsou antioxidanty schopné zastavit zánětlivé procesy. Tím také pomáhají v lepší činnosti mozkových buněk. Listová zelenina jako špenát je také výborná volba. Šedesátníci, kteří jedli více listové zeleniny, si dokázali zlepšit paměť, verbální projevy, i jiné testy oproti lidem, kteří zeleninu nejedli.

Další potravina, kterou si určitě vychutnáte, je čokoláda. Tmavá čokoláda s obsahem 70% a více kakaa obsahuje flavonoidy. Dokáží bojovat se srdečními chorobami a zpomaluje nástup demence. Podle studie z Itálie, lidé s mírnou demencí, kteří pili kakao s vysokým obsahem flavonoidů překonali ty, kteří pili kakao pouze s nízkým obsahem flavonoidů. Dalším přínosem tmavé čokolády je, že stimuluje tvorbu endorfinů. Endorfiny jsou mozkové chemické látky, které přinášejí pocity potěšení. Nejen to. Čokoláda obsahuje serotonin, který působí jako antidepresivum. Není divu, že se po čokoládě cítíte dobře.

Potraviny jako prevence rakoviny

Existují potraviny, které jsou vhodné pro boj proti rakovině. Některé z nich můžete pít, jiné jíst. Jako prevence rakoviny slouží červené víno i zelený čaj. Pokud si dáte občas sklenku červeného vína, získáte resveratrol. Resveratrol, který se nachází v hroznové slupce, je fytoživina a silný antioxidant. Dalším nápojem účinkujícím jako prevence rakoviny, a současně jedno z nejlepších jídel pro muže nad 40, je pití zeleného čaje. Pokud si dáte zelený čaj ráno, začínáte den s dávkou katechinů, silných antioxidantů, které bojují proti rakovině.

Každý týden se snažte sníst pět a více porcí syrové brukve. Je to prevence rakoviny močového měchýře, tlustého střeva, jater a plic. Košťálová zelenina, tedy brokolice, zelí, růžičková kapusta, kapusta a jiné obsahují vysoké hladiny glukosinolátů. Tyto se rozkládají na isothiokyanáty, které brzdí růst nádorů. Tyto isothiokyanáty se však při zahřátí rozpadají, takže je třeba je jíst syrové. Pokud nepatří tato zelenina mezi vaši oblíbenou, zkuste si je přidat do smoothie či namočit do omáček a dipů namísto chipsů.

Nejlepší potraviny pro muže nad 40 a další rady

Určitě jste si všimli, že se typy jídel a části těla, kde mohou pomoci, častokrát opakují a překrývají. Je to proto, že všechno se vším souvisí. Nemůžete mít zdravý sexuální život, pokud máte problémy se srdcem. Nemůžete krmit své tělo a přitom ignorovat mozek. Pro dobré zdraví potřebujete celkový přístup. Kromě stravování, potřebujete i cvičební plán na podporu srdce, kostí i duševního zdraví. Všechny elementy, které jsou uvedeny výše, jsou součástí jedné velké skládačky, která zahrnuje i hormony. Správné stravování, cvičení, udržování zdravého sexuálního života, i udržování zdravé hmotnosti vám pomohou udržet hladiny testosteronů pod kontrolou. Po dosažení 40 let už hladiny testosteronu klesají. Rovnováhu však dokážete udržet díky správné výživě a celkové životosprávě.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy