Domů / / Jak se zbavit zarostlého nehtu

Jak se zbavit zarostlého nehtu

Poslední úprava 09.02.2023
Sdílet článek

Pokud jste již někdy měli zarostlý nehet, tak víte, jakou bolest vám to může způsobit. A nejen to, je to nepříjemné i z jiného důvodu. Naše nohy používáme v rámci obvyklého denního pohybu. A neustále dotýkání se a tlak na bolavé místo zhoršují stav prstů ještě mnohem více. Až se zdá, že problém bude trvat věčně.

Zarostlý nehet, nebo jinak onychokryptóza, se může objevit v jakémkoliv věku. Jde o jeden z nejčastějších problémů týkající se prstů na nohou, respektive na palci. Může jít o velmi bolestivý stav a pokud se řádně neošetří, může se zapálit. Uskutečnilo se několik studií, které tvrdí, že se týká o něco více mužů než žen a to zejména ve věkové skupině 14 až 25 let. Samozřejmě se však může objevit v jakémkoliv věku.

Je několik důvodů, proč dojde k zarůstání nehtů. (Bryant, 2015) Patří k nim i nesprávná technika stříhání nehtů, těsná obuv, poranění. Případně anatomické faktory jako ztluštění nehtové ploténky, klešťový tvar nehtů, tlak od vedlejších prstů způsoben vbočeným palcem (hallux valgus), či menší deformity prstů. Také přítomnost subunguální exostózy a někdy používání isotretinoinu při léčbě těžkého akné.

Někdy se zapomíná, že se často může přidružit i plíseň na nehtech na nohou. Plíseň na nohou se objevuje, když se plíseň dostane na nehet přes drobnou ranku, například zalomení nebo zastřižení nehtu. Častou mylnou představou je, že plíseň na nehtech je způsobena špatnou hygienou. Ale není tomu tak. Samozřejmě, pokud máte zarostlý nehet, musíte jej udržovat v čistotě.

Naštěstí existuje řada způsobů, jak se zbavit zarostlého nehtu, aniž jste museli jít k lékaři. Podívejme se blíže na některé detaily týkající se zarostlých nehtů na nohou a na to, jak se jich zbavit doma.

Jak se zbavit zarostlého nehtu

Co to vlastně je, zarostlý nehet? A co ho způsobuje? Jde o běžný zdravotní problém, kdy roh nebo boční strana nehtu na palci zaroste do měkkého masa. Mnohé anatomické a behaviorální faktory údajně přispívají k zarůstání nehtů. Jde konkrétně o nesprávné stříhání, opakující se neúmyslné zranění, genetické predispozice, nadměrné pocení či nesprávná hygiena nohou.

Stupeň zarostlých nehtů na palcích lze zařadit do tří kategorií: mírný stupeň (stupeň 1), střední stupeň (stupeň 2) a těžký stupeň (stupeň 3). Pro mírný stupeň je charakteristický otok nehtu, zarudnutí, otok a bolest při tlaku. Střední stupeň se spojuje s mohutnějším zapuchnutím, odvodněním, infekcí a ulcerací (zvředovatění) nehtu. Nejtěžší případy zarostlých nehtů vykazují chronický zánět a granulaci, jakož i výraznou hypertrofii (zvětšení ) nehtu.

Ať už je nehet jakkoli zarostlý, výsledkem je bolest, zarudnutí, otok a někdy i infekce. Zarůstání nehtu se týká nejčastěji palců na nohou, postižené však mohou být i ostatní prsty. Dost často je možné ošetřit si zarostlý nehet doma. Pokud je však bolest příliš velká nebo se šíří, měli byste se obrátit na lékaře. Uleví vám od bolesti a nepohodlí a může zabránit případným pozdějším komplikacím.

Jak zjistíte, jestli je váš nehet opravdu zarostlý? Vaše šance pro ano se zvyšují, pokud máte některý z následujících příznaků:

  • bolavý a citlivý prst na jedné nebo po obou stranách nehtu,
  • zarudnutí prstu kolem nehtu,
  • oteklý prst v okolí nehtu,
  • infekce tkáně kolem nehtu.

Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak ošetřit zarostlý nehet přirozeně, bez medikace a zásahu lékaře. Přestože se mnozí lidé ve fázi 2 nebo 3 uchylují k chirurgickému zákroku, není tento obvykle nutný, pokud je nehet ve stadiu 1. Navíc, pokud začnete situaci řešit hned, jak si uvědomíte problém. Postup je následující:

1) Nohu namočte do vody

Namočit si nohu do teplé mýdlové vody pomáhá udržovat oblast v čistotě a bez bakterií. Nohu si namáčejte nebo smývejte tři až čtyřikrát denně. Můžete přidat i epsomskou sůl (hořká sůl, síran hořečnatý), abyste změkčili kůži v postižené oblasti. Pak se vám snadněji podaří dostat nehet zpod kůže.

2) Nohu umyjte kastilské mýdlem

Pokud si nemůžete dovolit nohu vícekrát denně namáčet, zkuste si umýt nohu a postižené místo dvakrát denně mýdlem a vodou. Můžete zvolit kastilské mýdlo kvůli jeho přírodním a čistým přísadám. Nohy udržujte v suchu a čisté.

3) Koupel z jablečného octa

Jablečný ocet může posloužit jako domácí recept na ošetření vrostlého nehtu. Můžete zkusit přidat čtvrt poháru jablečného octa do teplé vody a udělat si koupel na nohu. Případně jej můžete aplikovat přímo, jablečný ocet ale nařeďte čistou vodou. Použití zředěného jablečného octa na ránu může pomoci zabránit vzniku infekce. Pokud už ale bakteriální infekci na noze máte, vyléčit ji nedokáže. Každopádně má antibakteriální vlastnosti, díky kterým pomáhá udržovat postiženou oblast během hojení čistou.

4) Dentální nit pod nehet

Pokud umístíte gázové proužky nebo dentální nit pod okraj zarostlého nehtu, pomohou vám nadzvednout a nasměrovat růst nehtu správným směrem, místo nechtěného zarůstání do kůže. Pokuste se nadzvednout roh nehtu, který vrůstá do kůže. Vezměte velmi malý kousek gázy nebo bavlněných proužků a stočte je mezi prsty tak, abyste vytvořili malou roli nebo knot. Umístěte mezi nehet a kůži.

Jemnější metodou je použití dentální nitě, ale ujistěte se, abyste nepoužili nit s příchutí. Nit by vás mohla na ráně pálit. Podstatou myšlenky je, aby zůstal nehet dostatečně dlouho vyvýšený, aby mohl růst směrem ven, pryč od pokožky. Tato metoda sice není moc pohodlná, ale je efektivní.

Dalším užitečným krokem, který můžete podniknout po každém namáčení je ten, že se pokusíte nit či rolku zatlačit o něco hlouběji. Rolku ale měňte každý den. Je zapotřebí trpělivost, dokud nehet vyroste, trvá to jeden až dva týdny. V některých případech bude nutné opatrně nehet ostříhat, abyste se pod něj dostali.

5) Vyhýbejte se vysokým podpatkům a těsným botám

Mnohé ženy mají rády vysoké podpatky, pokud ale chcete zarostlý nehet rychle vyléčit, musíte se takových bot vzdát. Vyvíjejí totiž více tlaku na postiženou oblast, čímž si prodlužujete proces hojení a samozřejmě i bolest. Problémy se zarostlým nehtem mohou způsobit nebo zhoršit jakékoliv těsné boty. Pomoci by mohly sandály. Ty dovolí nehtu řádně se zahojit.

6) Používejte éterické oleje ke zmírnění zánětu a bolesti

Můžete si vyrobit svou vlastní směs éterických olejů zkombinováním tea tree (čajovníkový olej, melaleuca), cypřiše, hřebíčku, levandule a rozmarýnu se základním olejem, například kokosovým. Dobře smíchejte a poté jemně vetřete do postižené oblasti. Takto se vyhnete použití syntetických léků a zarostlá nehtu poskytnete přírodní prostředky na léčbu.

Jak stříhat zarostlý nehet

Stříhání zarostlého nehtu může být složité, proto je třeba být velmi opatrný, případně si zavolat pomoc, pokud tak chcete dělat doma. Zde je návod, krok po kroku:

  1. Máčejte si nohy v teplé vodě smíchané buď s epsomskou solí nebo kastilským mýdlem po dobu 20 minut, tak změkčí nehet a zároveň zmírníte otok prstu.
  2. Poté zatlačte opatrně oteklou kůži dozadu, nezapomínejte, musíte mít čisté i ruce a prsty. Toto bude dost nepříjemné. Netlačte víc, než vám to dovolí oteklá kůže.
  3. Nyní musíte nehet dorovna zastřihnout. Začněte okraji nehtu, nehet stříhejte ze stran, ne ze středu.
  4. Mezi vrostlý nehet a kůži vložte malý kousek gázy. Takto zabráníte zarůstání nehtu, aby se dostal na původní nesprávné místo a tedy může růst správně.
  5. Aplikujte mastičku z níže napsaného receptu na postiženou oblast a opatrně ji obvazujte.
  6. Aby jste urychlili hojení, nenoste doma ponožky ani boty. Dejte si pantofle nebo boty, které vás uchrání před špínou, ale umožní přístup čerstvému vzduchu.
  7. Je důležité zabránit vzniku infekce, takže si denně i dvakrát měňte gázový obvaz.

Domácí mastička na zarostlý nehet

Můžete si udělat svou vlastní mastičku na ošetření a léčbu zarostlého nehtu. Éterické oleje pomáhají ulevit od bolesti a slouží jako prevence infekce. Pokud si natřete mastičku přímo na palec, dostanete se vám tolik potřebné úlevy a hojení bude o něco rychlejší.

Přísady:

  • 5 kapek eukalyptového oleje
  • 5 kapek čajovníkového oleje (tea tree)
  • 1 kapka oreganového oleje
  • 5 kapek levandulového oleje
  • 2 kapky mentolového oleje
  • 0,6 dcl aloe vera gelu
  • 0,6 dcl kokosového oleje.

Příprava:

  1. Vložte všechny přísady do malé zavařovací sklenice či skleněné nádoby s těsně přiléhajícím víčkem.
  2. Pomocí malé lžičky míchejte tak dlouho, dokud nebude směs řádně promíchána.
  3. Poté, co si palec řádně umyjete a opláchnete, aplikujte na postiženou oblast mastičku.
  4. Pokud je to možné, nechte zaschnout na vzduchu, obujte si pouze žabky nebo otevřené pantofle. Pokud to není možné, palec opatrně volně obvazujte. Nezapomínejte na to, že si máte obout pouze volné boty.
  5. Postižené místo dva až třikrát denně přebalte. Po aplikaci si nezapomeňte umýt ruce a vyhýbejte se očím, zejména pokud používáte oreganový olej. Oregáno je přírodní antibiotikum, ale může být velmi silné a může vyvolat pocit pálení. Je důležité použít tyto oleje podle předpisu, nosným olejem může být například kokosový olej.

Běžné příčiny zarůstání nehtů

Mezi nejběžnější příčiny a důvody zarůstání nehtů na palcích patří:

  • Nošení bot, které utlačují nehty, například s vysokými podpatky. Případně jakékoliv boty, které jsou příliš těsné.
  • Stříhání nehtů příliš nakrátko nebo ne dorovna.
  • Poranění nehtu na palci.
  • Neobvykle stočené nehty na palcích.
  • Deformity palce.
  • Subunguální exostóza (výrůstek kůstky na špičce palce).
  • Užívání isotretinoinu při léčbě závažného akné.

Existuje mnoho rizikových faktorů, které mají vliv na zarůstání nehtů. Například anatomické a behaviorální mechanismy. Podle některých expertů se zvyšuje riziko zarůstání nehtů u širších záhybech nehtů či v případě plošších nehtů. Případová kontrolní studie, které se zúčastnilo 46 pacientů, nezjistila žádný rozdíl v anatomickém tvaru nehtů na palcích u pacientů se zarůstajícím a bez zarůstajícího nehtu.

Opakované poranění, například při běhu, kopání nebo neúmyslné poranění jako nakopnutí prstů lze také zařadit mezi rizikové faktory. Ačkoli na to neexistovaly žádné důkazy, tvrdí se, že genetické predispozice a rodinná anamnéza, hyperhidróza a špatná hygiena nohou zvyšují pravděpodobnost zarůstání nehtů na nohou. Diabetes, obezita, štítná žláza, problémy se srdcem a ledvinami se mohou podílet na vzniku edému (vodnatých otocích tkáně), a tyto opět zvyšují pravděpodobnost zarůstání nehtů.

V pubertě se nohy potí mnohem víc, tím kůže i nehty měknou a následkem je snadné oddělení nehtu od kůže. Takto mohou vzniknout na okraji nehtu ostré hroty, které snadno prorazí boční kůži. U starších lidí se může tvorba takových zatvrzelých a ostrých okrajů nehtů stát chronickým problémem. Důvodem je snížená schopnost postarat se správně o nehty. Druhotně je na vině zhoršená mobilita a oslabený zrak. Navíc přirozený proces stárnutí způsobuje to, že nehty na palcích hrubnou, takže jejich stříhání je mnohem složitější. Následně se vyvíjí zvýšený tlak na laterální kůži po stranách nehtu, který začne zarůstat, je bolestivý a může se infikovat.

Podle statistik a lékařských záznamů mají pacienti se zarostlými nehty nadměrné množství kožní tkáně po stranách postiženého nehtu. Domnívají se, že váha, kterou nohy musí nosit, působí na tkáň, která se pod tlakem vydouvá po stranách nehtu. To může vést k vrůstání nehtů do kůže.

Je třeba poznamenat, že k zarůstání nehtů na rukou dochází podobným způsobem. Obvyklé příčiny vrostlých nehtů jsou nesprávné stříhání nehtů, zranění a dokonce okusování nehtů! A tak jako při nehtech na nohou, i zde jsou na zarůstání náchylnější nehty kvůli jejich tvaru a tloušťce.

Ať už je důvod jakýkoliv, ať už jde o nehet na noze nebo na ruce, může jít o neuvěřitelně nepříjemný a nesnesitelně bolestivý stav. A pokud se neléčí, může se postižený prst infikovat.

Rizika a fakta, které byste o zarostlých nehtech měli vědět

Je důležité poznamenat, že v případě, že máte cukrovku nebo jiný zdravotní problém, kvůli kterému se vám nedostatečně prokrvují nohy, zvyšuje se u vás riziko komplikací v případě zarostlého nehtu. A i to je důvod, proč byste měli cukrovku léčit.

Pokud zůstane neléčená nebo neodhalena, může vrostlý nehet infikovat kost, což může vést k vážnému zánětu kosti. Komplikace mohou být obzvláště závažné, pokud máte cukrovku, kvůli které není průtok krve dostatečný a mohou se poškodit nervy v nohách. Takže i malé zranění na chodidle, říznutí, škrábanec, kuří oko, puchýř nebo zarostlý nehet, se nemusí správně hojit a infikuje se.

Těžko se hojící otevřené rány (jako vředy na nohou) si mohou vyžadovat chirurgický zákrok, aby se zabránilo poškození a odumření tkáně (gangréna). Gangréna je způsobena přerušením proudění krve do určité oblasti těla.

Shrnutí problematiky o zarůstání nehtů

  • Zarostlý nehet na palci na noze, onychokryptóza, se může objevit v kterémkoliv věku a je jedním z nejběžnějších nehtových problémů. Může jít o bolestivý stav, který se může infikovat, není-li správně ošetřen. Zarostlé nehty na nohou se týkají obvykle palce, postižené však mohou být i ostatní prsty.
  • Zarostlé nehty na nohou se dělí do tří kategorií: mírný stupeň (stupeň 1), střední stupeň (stupeň 2) a těžký stupeň (stupeň 3). Při mírných případech je charakteristické zapuchnutí nehtového záhybu, zarudnutí, otok a bolest při tlaku. Střední případy se spojují s výraznějším zapuchnutím, odvodněním, infikováním a ulcerací (zvředovatěním) záhybu nehtu. V nejvážnějších případech zarostlého nehtu se objevuje chronický zánět a granulace, také hypertrofie (zvětšení) záhybu nehtu.
  • Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu lze zařadit nošení bot, které tlačí na prsty, například boty s vysokým podpatkem nebo příliš těsné boty. Dále sem patří stříhání nehtů příliš nakrátko nebo ne do rovna. Také poranění nehtů na nohou, neobvykle zkroucené nehty, deformity prstů, subunguální exostóza (výrůstek na kosti na konci prstu) a také užívání isotretinoinu při léčbě závažného akné.
  • Mezi příznaky zarostlého palce patří bolest a citlivost palce z jedné nebo obou stran nehtu. Zarudnutí kolem nehtu, otok prstu v okolí nehtu a infekce tkáně kolem nehtu.
  • Abyste se zbavili zarostlého palce podomácku, můžete si nohu namáčet a mýt v kastilském mýdle, zkuste koupel v jablečném octu, použijte zubní nit pod nehet, vyhýbejte se nošení vysokých podpatků a těsných bot a používejte éterické oleje, které pomáhají zmírňovat zánět a bolest.

Zdroje

Jak se zbavit zarostlého nehtu Průměrné hodnocení: 3.5 (8 hodnocení­)

Čtěte víc