Domů / / Jak léčit odtržený nehet?

Jak léčit odtržený nehet?

Poslední úprava 09.03.2020
Sdílet článek

Nehty hrají v rámci funkce rukou velmi důležitou roli. Usnadňují úchop i těch nejmenších předmětů, zvyšují citlivost konečků prstů. I proto je při jejich poranění nezbytná okamžitá a správná léčba daného poranění či úrazu. Jinak není zaručeno, že bude možné zabránit estetickému a funkčnímu poškození. Pokud je nehet a prst velmi poškozen, vyšetřuje ho lékař obvykle pod zvětšením. Samozřejmě, je možné lékařský ošetřit nehet i se zpožděním, při výrazném poškození prstu až v rámci sekundárních postupů. Konečný výsledek však bývá často nepředvídatelný.

Taková věc se může stát velmi rychle. Zachytíte se o dveře auta, nebo se snažíte dát pryč kousek vašeho laku a odtrhnete i nehet. Ve vážných případech dokonce můžete oddělit nehet od nehtového lůžka. Mnoho věcí může způsobit bolestivé odtržení nehtu a je třeba zvolit správnou léčbu.

Abychom to pochopili je dobré vědět o nehtu více. Nehty jsou na rukou a nohách - skládají se z nehtového lůžka a nehtové ploténky. Nehtové lůžko je měkká oblast kůže pod nehtovou ploténkou, která tvoří tvrdý povrch nehtu. Buňky v dolní části nehtového lůžka tvoří tzv. matrici a produkují vrstvu proteinu - nazývaný také keratin. Keratin vytvoří nehtovou ploténku a pomáhá zachovat nehtové lůžko. Když se váš nehet oddělí v matrice začne růst nový nehet.

Způsobů jak si můžete utrhnout nehet je mnoho. Z epidemiologického hlediska je většina zranění nehtů způsobená úrazem, při kterém nehet a prst někam narazí. Nejčastěji se týká dětí a mladých dospělých. Přibližně v 50% případů jsou poranění nehtů spojeny i se zlomeninou článku prstu.

Pokud se bavíme o méně závažných poraněních nehtu, je nejčastěji odtržení nehtu způsobené špatným ostříhání nehtu. Nehty jsou střižené ve špatném úhlu a vznikne záděr. Váš nehet se může oddělit od nehtového lůžka i když si udeříte prsty mezi dveřmi, nebo spadnete. Nehty jsou náchylnější k odtržení pokud používáte chemické látky jako je aceton v odlakovači, nebo užíváte léky při chemoterapii. Odtržení nehtu je bolestivé - v každém případě musíte počkat dokud doroste. Ale existuje několik jednoduchých kroků, které vás ochrání před odtržením nehtu v budoucnosti.

Léčení odtrženého nehtu

Nejlepší způsob jak zacházet s odříznutým nehtem je dát mu čas na regeneraci. Můžete se ujistit, že roste správně a učinit opatření, abyste snížili bolest. Máme několik možností:

Můžete náplastí utrženou část vrátit zpět do původní polohy a počkat, dokud začne znovu růst, nebo můžete utrženou část odstranit pod mírným úhlem směrem ven a váš nehet poroste zase normálně. Pokud se pokusíte o první možnost a jde jen o malou část nehtu, můžete použít lak na nehty, abyste zabránili dalšímu odtržení.

Pokud je váš nehet zcela oddělen od vašeho nehtového lůžka, neexistuje žádný způsob jak ho vrátit zpět. Budete muset počkat, dokud znovu doroste. Pokud se vám utrhne, přelepte si ho náplastí, zatímco vám bude růst nový nehet a stříhejte jej podle potřeby. Můžete také zvážit možnost úplného odstranění nehtu a obvazovat odkrytou část nehtového lůžka. Pokud se vaše nehty oddělují z důvodu infekce je třeba navštívit lékaře, aby začal léčbu. Udržování daného místa suchým může zabránit šíření infekce. V případě, že je odtržení nehtu velmi bolestivé vezměte si protizánětlivé léky. Pokud bolest neustupuje poraďte se s lékařem.

Regenerace nehtu

Léčba odtrženého nehtu může být frustrující. Vaše nehty rostou rychlostí asi 1 mm za den a trvá dlouho dokud narostou úplně - i 6 měsíců.

Pokud dojde ke zranění nehtu, zastaví se jeho růst přibližně na 21 dní. V další fázi, přibližně dalších 50 dní, dochází ke zrychlení růstu nehtu. Dalších 30 dní se růst opět zpomalí. 100 dní po úrazu je obvykle růst nehtu opět normální. Během zmiňovaného období lze pozorovat na nehtech příčně ztluštění nehtů jako důsledek úrazu. Jde o takzvané Beauovy linie.

Používejte laky na posílení nehtu, budou silnější a růst budou rychleji. Vyvarujte se produktům, které obsahují toluen sulfonamidů, formaldehyd, alkohol, aceton nebo dibutylftalát - tyto chemické látky způsobují, že jsou nehty slabší.

Zatímco se vaše nehty zregenerují, udělejte několik kroků, aby byly zdravé a zabráníte tak budoucím zraněním. Za prvé, pokud jde o nehty na nohou, noste boty, které dávají prostor a pohodlí vašim nohám. Zadruhé starejte se o vaše nehty - dlouhé nehty na rukou mají větší předpoklad odtržení. Také se vyhněte okusování nehtů, neprospívá jim to.

Aby byly vaše nehty zdravé používejte mléka a krémy, které obsahují zvlhčující látky jako fosfolipidy a kyselinu mléčnou. Udržují vlhkost ve vašich nehtech a zabraňují lámání nehtů. Pokud máte odtržený nehet a při manipulaci s vodou požíváte rukavice, sníží se možnost infekce. Udržení vašich nehtů čistých a zdravých sníží pravděpodobnost odtržení nehtového lůžka.

Zdroje

Jak léčit odtržený nehet? Průměrné hodnocení: 4.3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro zdravé nehty

    Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Čtěte víc