Domů / / Léčba u infekcí nehtů

Léčba u infekcí nehtů

Poslední úprava 28.04.2020
Sdílet článek

Nehty jsou mnohem více než jen ochranné kryty pro vaše citlivé prsty na rukou a nohou. Vaše nehty jsou živé části vašeho těla a mohou být stejně nemocné jako zbytek těla.

Infekce nehtů a okolní kůže vznikne po úrazu, utržení nehtu nebo jiného vážnějšího zranění. Infekce vám způsobí nejen bolest, ale může ovlivnit i růst nehtů a vaše celkové zdraví.

Nehty se zdají diametrálně odlišné od vnější vrstvy kůže, ale jsou součástí vrchní vrstvy epidermis. Silnější kůže se nachází na dlaních, vrstva kůže se skládá až z 5 vrstev epidermis. Na konci prstů tyto vrstvy pokožky ztvrdnou do nehtů. Nehty vznikají z bílkoviny zvané keratin, který chrání citlivou pokožku pod nehty.

Infekce vzniká když se cizí tělesa jako jsou viry, houby a bakterie dostanou dovnitř vašeho těla. Zdá se to jako malý problém, ale může způsobit i vážné zdravotní komplikace, pokud infekci neléčíte. Příznaky vzniku infekce jsou zarudnutí, otok, podráždění a bolest. Infikovaná tkáň je citlivá na dotyk a může produkovat i hnis.

Chemoterapie a infekce nehtů

Pokud podstupujete chemoterapii budete mít pravděpodobně několik nežádoucích účinků, které jsou spojeny s užívaným silných léků. Léky, které užíváte při chemoterapii napadají rostoucí buňky ve vašem těle jako například ty ve vlasech a nehtech. Čím se vaše nehty stávají náchylnější na poranění a infekce. Během chemoterapie může dojít k několika změnám na vašich nehtech. Mohou být suché, pohmožděné, křehké, růst pomaleji. Pravděpodobně se budou lámat snadněji a nehty v některých případech mohou odpadnout. Tyto nežádoucí účinky jsou dočasné a někdy vedou i k infekcím.

Chemoterapie potlačuje váš imunitní systém, což způsobuje sadu procesů ve vašem těle, jejichž cílem je bojovat proti infekcí. Se slabým imunitním systémem jsou nehty a ostatní tkáně slabší. Infekce se dostane do těla přes kůži a vy jste méně schopný bojovat. Pokud máte podezření na infekci poraďte se ihned se svým lékařem.

Druhy infekcí

Plísňové infekce, nazvané i onychomykóza, se obvykle projevují na palci na noze jako vybledlé místo a šíří se dále do pokožky, což způsobuje, že nehet na konci se zvětšuje. Občas může infekce začít i na pokožce a dále pokračuje k palci. Jakmile infekce napadne nehet, začne hrubnout. Nejběžnější houba, která způsobuje infekci je Trichophyton rubrum.

Kvasinky, specifický druh houby, se může dostat také pod nehty, když je váš imunitní systém ohrožen. Kvasinková infekce způsobí, že nehty začnou hrubnout, případně začnou žloutnout. U lidí, u kterých se vyvíjí kvasinková infekce, se může rozšířit z infekce nehtů až do infekce úst.

Paronychia, bakteriální nebo plísňová infekce nehtů, způsobují zánět a zarudnutí nehtů. Pseudomonas, běžně označovaný jako "zelené nehty" je výsledkem toho, když se bakterie dostane do nehtové ploténky nebo mezi přirozený a umělý nehet. Bakteriální infekce mohou být krátkodobé i dlouhodobé a většinou je jejich součástí hnis. Udržování kůže kolem nehtů snižuje možnost infekce.

Léčba infekce nehtů

Různé typy infekcí vyžadují různé léčby a některé jsou snadnější k léčbě než ty ostatní. Plísňové infekce, včetně kvasinkových infekcí se často vracejí i při správné léčbě. Pokud máte podezření, že máte plísňovou infekci, navštivte svého lékaře. Lékař léčí infikované nehty mnoha způsoby. Jednou z metod je předepsání pilulek proti plísním jako je terbinafin nebo itrakonazol - tyto léky pomohou odstranit houbu a nehet znovu roste. Pokud vám lékař předepíše tablety doba léčení je 6-12 týdnů, nehty nebudete mít zdravé po dobu 4 měsíců. Antimykotika mají i vedlejší účinky jako vyrážky a poškození jater.

Při mírnější infekcí vám lékař předepíše ciklopirox nebo speciální lak na nehty, který si nanášíte každý den po celý týden. Po týdnu si utřete nehty alkoholem a můžete začít znovu. Tato léčba trvá celý rok, ale nezaručí vám úplné odstranění infekce. Lékař vám může doporučit krémy, které obsahují močovinu, a tím zvýší účinnost léčení a zkrátí i dobu léčení.

Při těžkých infekcích a zvlášť bolestivých je možnost úplného odstranění infikovaného nehtu. Operace je rychlá a jednoduchá, ale musíte déle čekat, než začne růst nový nehet, minimálně rok.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro zdravé nehty

    Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Čtěte víc