Domů / / Aby krk neprozradil váš věk -...

Aby krk neprozradil váš věk - jak odstranit vrásky na krku a zmírnit další příznaky stárnutí

Poslední úprava 02.03.2020
Sdílet článek

Je možné, že věnujete spoustu času péči o pokožku na obličeji, ale zcela zapomínáte na krk. Je to škoda a chyba současně. Kůže na krku je vystavena stejnému náporu, tlaku a tahu jako tvář. Navíc, je to také první z míst na těle, na kterém se objevují příznaky stárnutí.

Kromě samotného zanedbávání krku je hlavním důvodem gravitace. Od chvíle, kdy jsme se narodili, je vystaven krk gravitační síle a postupně kůže a celková stavba klesají. Druhým důvodem je vystavení se slunečnímu záření. Lidé prostě na krk zapomínají, když se natírají opalovacím krémem.

Geny a hormonální výkyvy ovlivňují tvorbu kolagenu a elastinu po celém těle, a tedy i na krku. Všechny tyto faktory nakonec způsobí to, že se začne struktura krku měnit - a nemusí jít pouze o vrásky na krku. Tady se objeví drobná čára, tam pokožka poklesne a nakonec krk vypadá jako krepový papír.

Existuje řada způsobů jak zvrátit příznaky stárnutí a zkrotit vrásky na krku. Zde jsou některé z nejlepších řešení.

Pokud se na krku objeví jemné linie a tmavé skvrny

Možná jste opatrní, pokud jde o obličej – natíráte si ho na ochranu proti slunečnímu záření nebo alespoň některými přípravky obsahujícími SPF - jako je hydratační krém nebo podkladová báze. Většina žen si však zapomíná chránit krk. Zároveň UV záření poškozuje strukturální kolagen, vytvářejí se vrásky, kůže je tenčí, barva se mění (například se tvoří tmavé skvrny).

Chcete-li zpomalit tento proces, použijte širokospektrální opalovací krém s SPF 30 nebo více na krku. Nezapomeňte se po dlouhém pobytu na slunci opakovaně natřít. Pečovat musíte i o strany krku, i ty jsou vystaveny slunci, například při jízdě autem.

Zvážit můžete i navýšení příjmu omega mastných kyselin. Omega-3 i omega-6 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro tvorbu kolagenu v těle. Pokud je sníte večer (například po 18. hodině), je menší pravděpodobnost, že se rozštěpí na palivo pro jiné tělesné funkce, protože se brzy budete chystat spát. Tělo je může použít k opravě pokožky. Vytěžte z přínosů jídla bohatého na omega-3 mastné kyseliny a denně si dopřejte studenovodní ryby či avokádo.

Pokud máte poikilodermii - ztenčení kůže

Pokud máte hrubou krepovou kůži, tmavé skvrny, zarudnutí v důsledku popraskaných žil, může to být poikilodermie. Je to zdravotní problém, který se může objevit po neustálém vystavování se slunečním paprskům. Pro toto onemocnění neexistuje specifická léčba, přesto je k dipozici několik prostředků, které dokáží pomoci.

Je velmi důležité chovat se ke krku stejně jako k obličeji. Ráno se třeba natřít opalovacím krémem, aby se předešlo dalšímu poškození. Večer je vhodné nanést produkt obsahující přísady stimulující tvorbu kolagenu, například retinol, peptidy či růstové faktory.

V rámci léčby může být efektivním řešením ošetření kůže laserem. Laser rozděluje svou energii na malé paprsky, vytváří mikrokanálky v kůži, čímž jí vlastně poškozuje. Tělo pak najednou spěchá, aby opravilo tyto traumatizované oblasti. Vyplní je novým, čerstvým kolagenem. Výsledkem je zdokonalená struktura a zmírnění nežádoucího zbarvení. K dosažení optimálních výsledků je zapotřebí dvou nebo tří ošetření.

Pokud vás trápí záhyby na kůži a vrásky na krku

Mnoho lidí má na krku různé záhyby. S přibývajícím věkem se však objevují nové vrásky. Je to kvůli úbytku kolagenu a pojivových tkání, které jsou zodpovědné za pružnost a pevnost.

Abyste předešli do budoucna dalšímu poškození, chraňte se krémy proti slunečnímu záření, zvykněte si na správné držení těla, na mobil koukejte ve výšce očí, používejte krémy či ošetření proti vráskám s obsahem palmitoyl oligopeptidů, směsi mastných kyselin, které podporují tvorbu kolagenu.

Injekčně aplikované výplně kyseliny hyaluronové jsou pak další možností. Mohou být vstřikovány přímo do vodorovné linie krku, aby je pomohli naplnit. Bonusem je, že výplň vydrží až šest měsíců. Také podporují tělo při vytváření vlastního kolagenu, takže účinek trvá déle.

Pokud máte výrazné vertikální pruhy kůže

Tak, jak se postupně krční svaly oslabují, začínají povadat a přehýbat se, čímž se začínají tvořit na krku různé linie.

Výrazné vertikální pruhy (plochý sval krku - platyzma) jsou častou genetickou záležitostí a nelze je zcela odstranit bez chirurgického zákroku na krku. Nicméně, je možné aplikovat malé množství botoxu do svalů, aby se uvolnily. To zjemní jejich vzhled a vytvoří se lepší kontury.

Pokud máte vrásčitou, povadlou kůži

Ovisající pleť kolem čelisti, krku a dekoltu se objevuje tehdy, když se začne odbourávat kolagen a elastin. A s přibývajícím věkem se pokožka nedokáže stáhnout zpět tak jako kdysi.

Když si na krk a na obličej nanesete krém na opalování, je vhodné krk ještě hydratovat, aby se množství kolagenu v pokožce maximalizovalo. Je jedno jaký hydratační přípravek použijete, naneste jej směrem od spodku krku až po linii čelisti, abyste zabránili ještě výraznějšímu poklesu pokožky na krku.

Existuje také cílené ošetření ultrazvukem, které stimuluje tvorbu nového kolagenu hluboko pod kůží. Slouží jako nechirurgický facelift. Ve většině případů je zapotřebí pouze jedno ošetření a pokožka se postupně zpevní.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc