Domů / / Žádná ranní erekce? Co říká ra...

Žádná ranní erekce? Co říká ranní erekce o zdraví muže

Poslední úprava 15.07.2021
Sdílet článek

Muži se často probouzejí s ranní erekcí. Většina z nich bere "noční penilní tumescenci", jak se ranní erekce odborně nazývá, jako samozřejmost. Pokud se pak jednoho krásného rána probudí bez erekce, bývá to pro ně šok.

Ranní erekce jsou zcela normální a zdravá věc. Týkají se mužů každého věku. Jde o výsledek jednoho nebo více procesů, počínaje uvolněním mozku až po změny hladin pohlavních hormonů během spánku.

Ranní erekce je také důležitý a užitečný indikátor celkového sexuálního zdraví. Obvykle jde o dobrý indikátor toho, že vaskulární i nervový systém fungují správně. Na druhou stranu, chybějící ranní erekce může být v některých případech indikátorem erektilní dysfunkce.

Podívejme se blíže na mechanismus vzniku ranní erekce i na to, co to znamená pro celkové i sexuální zdraví. Řekneme si také o chybějící ranní erekci a možném významu z pohledu zdraví muže.

Proč dochází k ranní erekci?

Ranní erekce jsou vyvolány několika různými procesy. V současnosti není žádná z teorií o ranní erekci důkladně podložená výzkumem. Podle odborníků přicházejí při ranní erekci do hry tři různé klíčové faktory.

Tvorba hormonů

Prvním faktorem při ranní erekci jsou hormonální změny, ke kterým dochází v těle během spánku. Tělo v spánku tvoří množství různých hormonů, včetně mužského pohlavního hormonu testosteron.

Testosteron je primární mužský pohlavní hormon, zodpovědný za různé mužské pohlavní rysy - například hluboký hlas, zarůstání na obličeji či sexuální pud. Průměrné hladiny testosteronu v krvi jsou vyšší po spánku, proto mohou způsobit ranní erekci.

Tento faktor přispívá současně k tomu, že se ranní erekce s přibývajícím věkem vytrácí. Jak muži stárnou, snižují se cirkulující hladiny testosteronu. Výsledkem je nižší sexuální apetit a méně ranních erekcí.

Psychická stimulace

Při ranních erekcích třeba brát v úvahu i psychický faktor. Během spánku tvoří tělo menší množství kortizolu. Jde o glukokortikoid, hormon, který může ovlivnit negativně vše od imunitního systému až po schopnost udržet erekci.

Po probuzení z REM fáze spánku, navíc při nízkých hladinách kortizolu a vysokých hladinách testosteronu, je vyšší šance, že dosáhnete erekci.

Fyzická stimulace

Při ranní erekci hraje roli často i fyzická stránka. Během spánku dochází k fyzickému kontaktu partnerů. Nebo je to jen tlak způsobený peřinami či oděvem. I to může stimulovat penis a vyvolat erekci.

Pokud se všechny tyto tři faktory spojí, dochází k ranní erekci. Pokud některý z nich chybí, může to bránit vzniku ranní erekce, a to i v případě, že jsou ostatní faktory v naprostém pořádku.

Ranní erekce a zdraví muže

Ranní erekce je dobrý indikátor, ať už zdravé erekce nebo celkového zdraví muže. Pokud se obvykle budíte s erekcí, je to dobré znamení, že je tělo fyziologicky schopné dosáhnout erekce. A pravděpodobně netrpíte fyzickou erektilní dysfunkcí.

Je zcela normální, pokud se z času načas vzbudíte bez ranní erekce. Většina mužů dostává erekci jeden až pětkrát během spánku. Někdy se strhnete ze spánku v nesprávnou chvíli a vzbudíte se bez erekce. Pokud jde o příležitostný jev, nejde obvykle o žádný problém.

Pokud se bez ranní erekce budíte často, je zde riziko, že může jít o příznak zdravotního problému. Může jít o fyzickou erektilní dysfunkci.

Pokud se trápíte, že nemáte noční erekce, můžete vyzkoušet jednoduchý test s poštovními známkami. Vezměte pásek spojených, neperforovaných poštovních známek a "nalepte" před spaním na penis v klidovém stavu. Pokud bude perforace na známkách přetržena, když se ráno probudíte, jde o důkaz, že zažíváte noční erekce. Nejde samozřejmě o perfektní test, je to ale jednoduchá zkouška, kterou si můžete udělat sám doma.

Nejčastější příčinou nepravidelné nebo žádné ranní erekce jsou hormonální problémy. Například nízké hladiny testosteronu, případně zdravotní problémy jako obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoký cholesterol.

Příčiny erektilní dysfunkce mohou být i psychologické. Sem patří úzkost a deprese. Ty častokrát vedou k problémům s erekcí. Následně je samozřejmě těžší vzbudit se s ranní erekcí.

Další faktor, který ovlivňuje frekvenci ranních erekcí, je věk. Starší muži, hlavně šedesátníci a sedmdesátníci, mívají ranní erekce méně často než mladí muži.

A nakonec, vliv na ranní erekce mají i užívané léky. Pokud berete antidepresiva či léky na tlumení bolesti, je možnost, že budou narušovat schopnost dosáhnout erekce. Mohou způsobit jednak ztrátu ranní erekce a jednak erektilní dysfunkci.

Co dělat, pokud nemáváte ranní erekce?

Erekce je multifaktoriální záležitost. To znamená, že závisí na mnoha faktorech, fyzických i psychických. Proto je důležité v případě příznaků erektilní dysfunkce či ústupu ranní erekce obrátit se na lékaře.

Pokud se příležitostně probudíte bez ranní erekce, je to zcela v pořádku. Pokud se to ale stává často, může jít o potenciální příznak nějakého fyzického nebo psychického problému.

Nejlepší je konzultovat svůj problém s lékařem. Ve většině případů lze chybějící ranní erekci či častější erektilní dysfunkci vyřešit změnami ve stravě či životním stylu. Případně s pomocí léků na erektilní dysfunkci.

Čtěte dál
Co je Muira puama?
Žádná ranní erekce? Co říká ranní erekce o zdraví muže Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

  • Pilulky na erekci Viafil

    Pilulky na podporu erekce Viafil jsou nejsilnější alternativa Viagry na trhu. Obsahují novou vylepšenou patentovanou směs a jsou speciálně vytvořeny pro zlepšení kvality a prodloužení erekce u mužů.

Čtěte víc