Sezónní vypadávání vlasů u žen

Poslední úprava 25.03.2020
Sdílet článek

Vypadávání vlasů ženy nikdy nevítají. Pokud je sezónní, existuje několik důvodů, proč nastává. Některé věci jako je například životnost vlasů a hormonální nerovnováha je obtížné kontrolovat. Dalším důvodem, proč vlasy v určitých obdobích vypadávají jsou počasí, nedostatek vitaminu D a onemocnění zvané pityrosporová folikulitida (Malassezia).

Životnost vlasů

Vlasy mají životnost asi 6 let, a někteří lidé zaznamenají jejich vypadávání během letních nebo zimních měsíců. Pravidelné vypadávání vlasů je normální, každý člověk denně ztrácí asi do 50 vlasů.

Hormonální nerovnováha

Ženy zaznamenají během těhotenství nebo menopauzy změnu hladiny hormonů (viz také postpartum alopecia). Tato změna způsobí, že vlasy několik měsíců vypadávají a pak se může stav vrátit do normálu.

Počasí

Ženy, které prožívají výraznější vypadávání vlasů v létě či zimě mohou své vlasy chránit před nepříznivými vlivy počasí. Teplo a studený vítr vysouší vlasy a způsobuje, že vypadnou. Nošení vlasů v drdolu nebo jiný účes, který chrání konečky, může ochránit vlasy před nepříznivými vlivy počasí a bránit tak vypadávání vlasů u žen.

Nedostatek vitaminu D

Mnoho žen zažívá vypadávání vlasů v zimě, kdy tělo neprodukuje tolik vitamínu D. Tělo produkuje vitamín D, když je vystaveno slunci, přičemž užívání vitamínových doplňků během zimních měsíců s tímto může pomoci.

Pityrosporová folikulitida

Pityrosporová folikulitida nastane, když se ve vlasových folikulech vyvinou kvasinky, což způsobuje, že vlasy vypadnou. Toto onemocnění je horší během horkých letních měsíců, kdy se pokožka potí častěji. Může přitom jít o vypadávaní vlasů u žen i vypadávání vlasů u mužů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy