Domů / / Nehtová plíseň a zarostlé neht...

Nehtová plíseň a zarostlé nehty

Poslední úprava 28.04.2020
Sdílet článek

Nehtová plíseň

Nehtová plíseň nebo onychomykóza je onemocnění, ke kterému dochází pokud se mikroskopická houba dostane do nehtu na rukou nebo nohou. Plísňové infekce se častěji projevují na nehtech nohou než na nehtech rukou. Nehtová plíseň se může projevit u kohokoli, ale infekce se nejčastěji vyskytují u lidí starších 60 let. Pro lidi kteří trpí cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem, může nehtová plíseň znamenat vážné problémy.

Co způsobuje nehtovou plíseň?

Obvykle se nehtová plíseň projevuje, pokud se houba dostane přes poranění (řez nebo ránu) do nehtu. Nehtová plíseň není způsobena špatnou hygienou. Tato infekce je ale nakažlivá. Může být však náročně zjistit odkud přesně nebo jako byla plísňová infekce získána. Nicméně, teplé, vlhké místo (např. šatna) je pro plíseň ideálním místem výskytu.

Jaké jsou příznaky nehtové plísně?

Infekce může způsobit zhrubnutí a zabarvení nehtu. V mimořádném případě můžete v prstech nebo v konečcích prstů cítit bolest.

Jak je nehtová plíseň diagnostikována?

Váš doktor vám může potvrdit či trpíte nehtovou plísní pozorným přezkoumáním vašich nehtů. Zpod nehtu vám může odebrat kousek tkáně a prozkoumat ho pomocí mikroskopu nebo vzorek odeslat do laboratoře, ve kterém určí, jakým typem infekce jste nakaženi.

Jaká je léčba nehtové plísně?

Léčba nehtové plísně může zahrnovat lokální krémy, gely, laky na nehty nebo orální léky (antimykotika). V mimořádném případě je požadovaná operace. I přesto, že je operace požadovaná zřídkakdy, pro přímé aplikování lokálních antimykotik může být provedeno odstranění infikovaného nehtu. Orální léky jako terbinafin, mohou vyléčit přibližně 50% houbové infekce nehtů.

Infekce na nehtech nohou vyžadují složitější léčbu jako na nehtech rukou, protože nehty na nohou rostou pomaleji. Také, vlhké a teplé prostředí v botách nebo holínkách může růst plísně podpořit.

Jak mohu zabránit vzniku nehtové plísně?

Prevence spočívá v následujících opatřeních:

  • Vyhýbejte se chůzi naboso na veřejných místech jako jsou šatny.
  • Udržujte si vnitřek bot suchý a pravidelně si měňte ponožky. (Doporučené jsou 100% bavlněné ponožky)
  • Noste boty které vám správně sedí (boty se širokou špičkou a ty, které vás na špičkách netlačí).
  • Používejte absorpční nebo antimykotický pudr.

Zarostlé nehty

Zarostlé nehty se mohou vyskytnout, pokud roh nebo část nehtu zaroste do masa prstu. Ve většině případů dochází k zarostlému nehtu na palci. Důsledek tohoto častého onemocnění je bolest, zarudnutí a otok. V některých případech se může objevit infekce.

Co způsobuje zarostlé nehty?

Častými příčinami zarostlého nehtu jsou stříhání nehtu příliš nakrátko nebo nezastříhnutí nehtu narovno, zranění nehtu a nošení úzkých bot, které tlačí na nehty.

Jak můžete zarostlé nehty léčit?

V méně závažných případech mohou být zarostlé nehty ošetřeny 15-20 minutovým namočením do teplé vody. Pod roh nehtu můžete položit suchou bavlnu. Obraťte se na doktora, jestli pociťujete zvyšující se bolest, otok nebo vysychání postiženého místa. Může být proveden menší chirurgický zákrok pro odstranění části nehtu, která zasahuje do pokožky.

Jak je možné předejít zarostlému nehtu?

Prevence zarostlého nehtu spočívá v:

  • Nošení bot, které vám správně sedí
  • Udržováním nehtů v optimální délce a stříháním nehtů rovným směrem.
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro zdravé nehty

    Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Čtěte víc