Domů / / / Mohou vlasy během noci zešediv...

Mohou vlasy během noci zešedivět následkem šoku?

Poslední úprava 30.01.2017
Sdílet článek

16. října 1793 byla královna Marie Antoinetta odsouzena k smrti.Říká se, že během noci před popravou její krásné vlasy zbělali.Roku 1535 byl Thomas More, který nesouhlasil s tím, že Jindřich VIII. byl hlavou anglikánské církvi, odsouzen k smrti a jeho vlasy zešedivěly během jediné noci, když se dozvěděl svůj rozsudek. 24. Srpna 1572 zbělali vlasy stejně i Jindřichovi IV. jako následek hrůz Bartolomějské noci. Historie je plná podobných případů, nicméně… je to pravda? Mohou vlasy změnit barvu během jediné noci, nebo následkem obav nebo šoku?

Roku 1853 pan Erasmus Wilson, vědec Královské společnosti v Londýně, studoval tento fenomén s pochybnostmi. New York Times publikovali roku 1911 článek z časopisu Deutsche Mediznische Wochenschrift, ve kterém autor L. střídají, tvrdil: "Bez ohledu na to, jak často jsou tyto příběhy zmíněné, vlasy nikdy nemění svou barvu; buď barevné vlasy vypadnou a jsou nahrazeny bílými nebo šedivými vlasy, nebo se zastaví produkce pigmentu ve vlasech a bezbarvá část vlasů postupně nahradí barevnou část. "Dnešní věda potvrzuje toto tvrzení.

Proti šedivění vlasů existuje celá řada vitamínů. Často jsou doporučené vitamíny proti šedivění vlasů díky jejich kvalitnímu složení a účinnosti proti šedivění vlasů.

Jakmile vlas vyroste z folikulu, je mrtvý a kromě externích chemických reakcí, jako například odbarvování vlasů kyselinami, je nemožné změnit jeho barvu. Vlas má několik růstových fází, po kterých vypadává a celý cyklus se opakuje znovu. Když se produkce melaninu zpomalí nebo zastaví úplně jako následek biologických změn (nedostatek vitaminu B12, poruchy štítné žlázy, nebo stárnutí), začne růst bezbarvý vlas. Je to pomalý proces, který by však mohly urychlit hormonální změny, ale i tak může trvat až několik měsíců. Alopecie Areata je onemocnění, během kterého může člověk ztratit až 300 vlasů denně (cca 100 vlasů denně je v normě); tím, že je barevný vlas starší, vypadne dříve, zanechávajíc za sebou více šedivých nebo bílých vlasů, což může vytvářet iluzi, že vlasy změnily barvu. Legendy jsou však pouze legendy. To, že vlasy nezešedivějí přes noc je fakt.

Lidé s plavými vlasy mají obvykle vlasy slabší, ale mají je více: okolo 150 tisíc. Jejich protipólem jsou pak zrzavé vlasy: bývá jich kolem 90 tisíc, ale jsou silnější. Většina lidí má však vlasy hnědé nebo černé.

Mohou vlasy během noci zešedivět následkem šoku? Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Blízke témy