Domů / / Znamená jeden šedivý vlas, že...

Znamená jeden šedivý vlas, že už šedivíte?

Poslední úprava 01.04.2020
Sdílet článek

Pokud si najdete první šedivý vlas, může vás to řádně zaskočit. Uvědomíte si, že začínáte stárnout ... předpokládáte, že tento jeden šedivý vlas bude následován zástupem dalších. A vaše mládí skončilo ...

Ale je to skutečně tak? Znamená jeden šedivý vlas, že ho budou v rychlém sledu následovat další? Nebo jde spíše o náhodu a svůj první šedivý vlas můžete úplně ignorovat?

Proč šedivíte?

Pokud vlasy rostou normálně, začínáme šedivět od vlasového folikulu, od pokožky hlavy. Folikuly obsahují buňky, které tvoří melanin, pigment dodávající vlasům jejich barvu. Jinak by byly vlasy bezbarvé, tyto buňky je však cestou "obarví".

Pokud se u vás objeví bílý vlas, znamená to, že vlasovou pokožkou prošel, aniž se k němu dostal melanin, tedy zmíněné barvivo. Stát se tak může z různých důvodů. Když člověk dosáhne určitého věku, pigmentové buňky se zcela vyčerpají a vlasy zůstanou šedivé. Melanin navíc vlasy i hydratuje. Právě proto jsou šedivé vlasy mnohem křehčí a celkově suché.

Pokud máte pouze jeden šedivý vlas, znamená to, že jste své zásoby pigmentu ještě nevyčerpali. Mohlo se stát, že se minul pouze pigment v tomto jednom folikulu. Nebo jde pouze o "výkyv", při kterém se stalo to, že tento jeden vlas vyrostl bez nabalení své normální zásoby melaninu.

Znamená to, že šedivíte?

První šedivý vlas může indikovat, že už máte k stříbrné hlavě velmi blízko. Většinou si stříháme všechny vlasy ve stejný čas. A folikuly vyminou melanin v přibližně stejné době. Pokud se zásoby začínají vytrácet v jednom folikulu, je velmi pravděpodobné, že se to stane i v ostatních. Stejně jako vypálená žárovka, která naznačí, že budete muset brzy měnit i ostatní, pokud jste je předtím měnily ve stejnou dobu.

Na druhou stranu, nemusí to znamenat vůbec nic. Množství lidí si našlo šedivý vlas pár let dozadu a přesto jsou ostatní vlasy zářivé a v plném lesku. Jde tedy o jednu či dvě anomálie z tisíců vlasů. Když začnete skutečně šedivět, objeví se najednou několik šedivých vlasů, protože je pravděpodobné, že se barvivo mine ve více folikulech současně.

A pokud jste se stále nezbavili obav, zkuste si udělat test, zda skutečně máte šedivé vlasy. Vlas si dejte na list papíru a možná zjistíte, že je pouze o něco světlejší než obvykle, ale ne šedivý.

A ještě jedna věc. Pověra, že se šedivění zhorší, pokud si šedivý vlas vytrhnete, je naprostý nesmysl.

Znamená jeden šedivý vlas, že už šedivíte? Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy