Domů / / Co byste měli vědět o šedivění...

Co byste měli vědět o šedivění vlasů?

Poslední úprava 29.11.2019
Sdílet článek

Je zcela normální a běžné, že se s přibývajícím věkem mění i barva vlasů. Bílé či šedivé vlasy se však můžou objevit téměř kdykoliv. Dokonce i adolescenti a čerství dvacátníci si mohou na hlavě najít prameny šedivých vlasů. Pár šedivých vlasů však ještě nemusí znamenat, že i skutečně šedivíte.

Na lidském těle se nacházejí miliony vlasových folikulů, drobných váčků, které jsou ukryty těsně pod kůží. Tyto folikuly vytvářejí vlasy, tělesné ochlupení a barvu - pigmentové buňky, které obsahují melanin. Postupem času se však pigmentové buňky ve folikulech minou, a vlas zůstává bílý nebo šedivý.

Šedivění vlasů - fakta

  • Nedostatek vitamínů může způsobit, že vlasy zešediví předčasně.
  • Kouření je už dávno spojováno s předčasným šedivěním.
  • Zabránit šedivění je možné, záleží však na jeho příčině.

Příčiny šedivění vlasů

Kromě stárnutí může šedivění vlasů způsobit několik dalších příčin.

Nedostatek vitamínů

Jakýkoliv deficit, pokud jde o vitamíny B6, B12, biotin, vitamin D nebo vitamin E, může přispět k předčasnému stárnutí.

Pokud vám chybí například vitamin D3, vitamin B12 a měď, je údajně možné po jejich užívání obnovit barvu vlasů. (Mort, 2015) S předčasným šedivěním souvisí i nízké hladiny sérového feritinu, ten totiž uchovává v těle železo. Lidé, kteří šediví předčasně, mívají také nízké hladiny B12, i dobrého cholesterolu HDL-C. (Chakrabarty, 2016)

Genetika

Předčasné šedivění člověka je z velké části dáno geneticky. Svou roli hraje i rasa a etnicita. (Pandhi, 2013) Běloši mohou začít šedivět již ve věku 20 let. Asiaté kolem pětadvacítky, afroamerická populace od třicítky. (Pandhi, 2013) Běloši jsou na tom nejhůře, i pokud jde o padání vlasů - viz vypadávání vlasů a etnicita.

Oxidační stres

Přestože je šedivění dáno hlavně geny, za jeho urychlení a předčasný nástup může i oxidační stres. Oxidační stres totiž narušuje rovnováhu. V těle není dostatek antioxidantů, které by mohly bojovat proti škodlivým účinkům volných radikálů. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které ničí buňky, přispívají k předčasnému i celkovému stárnutí a různým chorobám.

Příliš velký oxidační stres může vyústit do rozvinutí různých onemocnění. V souvislosti s pigmentaci kůže je to například vitiligo. Samotné vitiligo může zase způsobit šedivění, protože se při něm ničí melaninové buňky, případně přicházejí o svou funkci.

Různé zdravotní problémy

Některé zdravotní problémy, včetně autoimunitních onemocnění, mohou zvýšit riziko brzkého nástupu šedivění vlasů. Různé abnormality týkající se vlasů souvisí například i s nesprávným fungováním štítné žlázy. (Van Beek, 2008)

Bílé vlasy jsou běžnou záležitostí při alopecia areata, což je autoimunitní kožní onemocnění. Způsobuje vypadávání vlasů na hlavě, vypadávání brady, i ochlupení na jednotlivých částech obličeje a těla. Když časem vlasy znovu narostou, bývají obvykle bílé kvůli nedostatku melaninu. (Jalalat, 2014)

Stres zažíván během běžného života

Zde nejsou výzkumy jednotné, stres a tlak způsobený například zraněním, může podle některých vést k předčasnému šedivění. Buňky zodpovědné za barvu vlasů se mohou údajně minout, pokud je tělo ve stresu. Podle jiného výzkumu je stres pouze jednou částečkou většího celku, k šedivění přispívají i samotná choroba a další faktory. (Chou, 2013)

Kouření

Podle jedné studie je u kuřáků oproti nekuřákům až 2 a půl krát vyšší pravděpodobnost, že začnou šedivět ještě před třicítkou. Kouření také prokazatelně souvisí s předčasným šedivěním u mladých mužů. (Zayed, 2013)

Chemické barvy na vlasy a vlasové produkty

Chemické barvy na vlasy a vlasová kosmetika, dokonce i šampony, mohou údajně přispět k předčasnému šedivění vlasů. Mnohé z těchto produktů totiž obsahují škodlivé přísady, které snižují množství melaninu.

Peroxid vodíku, který je v mnoha barvách na vlasy, patří mezi takové škodlivé látky. Nadměrné používání přípravků na bělení vlasů může způsobit to, že zůstanou zcela bílé.

Prevence a zvrácení předčasného šedivění

Pokud je příčinou genetika nebo stárnutí, procesu šedivění ani nezabráníte ani jej nezvrátíte. Pokud se však o šedivějící vlasy správně staráte, je možné barvu jim navrátit, pokud jste ošedivěli nebo šedivíte kvůli zdravotním problémům.

Pokud jsou příčinou předčasného šedivění vlasů nevhodná strava nebo nedostatek vitamínů, může náprava tohoto základního problému šedivění zvrátit nebo zabránit jeho zhoršování.

Konzumáce většího množství antioxidantů

Strava člověka sehrává při péči o vlasy také významnou roli. Nejen, pokud jde o výživu a růst vlasů, ale také pokud jde o samotné šedivění. Právě strava bohatá na antioxidanty dokáže zmírnit oxidační stres.

Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří:

  • čerstvé ovoce a zelenina
  • zelený čaj
  • olivový olej
  • ryby

Řešení nedostatečného přísunu vitaminů

Každý, kdo má šedivé vlasy kvůli nedostatku vitamínů, měl by začít konzumovat jídla právě plné těchto potřebných vitaminů. Například vitamin B12 v mořských plodech, vejcích, v mase. Vitamin D je zase v mléce či v sýrech, obsahuje ho i losos.

Pomoci mohou i vitamínové výživové doplňky, které mají vitamíny proti šedivění vlasů už vhodně nakombinované.

Zbavení se zlozvyku - kouření

Kouření má na tělo neblahý vliv, kromě jiných neduhů přispívá i k šedivění vlasů. V rámci výzkumů vědci odhalili souvislost mezi tímto zlozvykem a ztrátou pigmentace ve vlasech.

Přírodní prostředky proti šedivění vlasů

Na trhu je množství barev na vlasy, které dokáže překrýt šediny. Mnohé z nich však paradoxně k předčasnému šedivění vlasů právě přispívají. Mohou také vyvolat alergické a různé nežádoucí reakce.

Přírodní prostředky jsou alternativou k zpomalení šedivění, a to bez uškození tělu, případně bez zhoršení poškození pigmentu.

Lístky kari: medicínské využití kari je známé už po staletí. Pokud se spojí s olejem na vlasy a nanesou na vlasovou pokožku, dokážou zpomalit předčasné šedivění. Jsou vhodné pro tmavou, až černou barvu vlasů.

Bhringaraj: tato falešná sedmikráska vlasy ztmaví. Šťávu z listů třeba povařit v kokosovém oleji, případně sezamovém oleji a vmasírovat do vlasů.

Indický angrešt nebo amla: jde o rostlinu, která dokáže zvrátit předčasné šedivění, protože podporuje pigmentaci. Účinkuje podle všeho proto, že je amla bohatá na antioxidanty a dokáže bojovat i proti stárnutí. Prášek z amly lze smíchat s kokosovým olejem a aplikovat přímo na vlasovou pokožku.

Černý čaj: černý čaj dokáže vlasům dodat tmavý nádech, lesk i hebkost. Stačí vyluhovat 3 až 5 sáčků čaje v 2 šálcích vody. Po vychladnutí ním stačí smýt čisté, vlhké vlasy. Čaj lze smíchat i s kondicionérem, nechat působit 1 hodinu a poté smýt.

Měď: nízké hladiny mědi v těle dokážou vyvolat předčasné šedivění. Jejími dobrými zdroji jsou hovězí játra, luštěniny, mandle, tmavá čokoláda a chřest.

Dýně: i ta dokáže obnovit barvu vlasů, stimulovat vlasové kořínky. Pravidelná masáž dýňovým olejem slouží jako prevence šedivění.

Shrnutí na závěr

Při správně stanovené diagnóze a léčbě lze šedivění vlasů pozastavit a někdy i zvrátit. Pomoci může i vyvážené stravování a správná péče o vlasy. V některých případech je však proces šedivění vlasů nezvratitelný.

Pravidelné používání přírodních přípravků může zpomalit, někdy i zvrátit šedivění vlasů. Každý však v určitém věku začne šedivět a je jen na něm, jestli se rozhodne pro šediny nebo se bude snažit zadržet přirozený proces stárnutí.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy