Domů / / / Šedivění vlasů - 6 věcí, které...

Šedivění vlasů - 6 věcí, které jste o šedinách nevěděli

Poslední úprava 31.05.2017
Sdílet článek

Zatímco některé ženy hrdě nosí svou stříbrnou hřívu, pro jiné je každý nový šedivý vlas přímo katastrofou. Pro ty druhé máme dobrou zprávu, odborníci zkoumají, jak šedivění vlasů přelstít a předejít mu. Co tedy vědí, co my ostatní ne?

1) Největším viníkem je samotné stárnutí

Toto samozřejmě není žádné novinka. Lékaři tomu říkají pravidlo 50-50-50. Padesát procent populace má přibližně 50% šedivých vlasů ve věku 50 let. Tak jako pleť i vlasy mění s věkem svoji strukturu.

2) Záleží i na etnické příslušnosti

Běloši obvykle šediví dříve. Úplně nejdříve rusovlasí. Potom Asijci, potom Afroameračani. Vědci zatím ale nezjistili, proč.

3) Svou roli hraje i stres

Stres nezpůsobí šedivění vlasů přímo. Stres je však zapojen do mnoha problémů s pokožkou a vlasy. Během nemoci mohou lidem například výrazně padat vlasy. Pokud přijdete o vlasy, například kvůli chemoterapii, mohou mít tyto po opětovném spuštění růstu jinou barvu (viz také jak podpořit růst vlasů po chemoterapii).

4) Záleží i od životního stylu

Například takové kouření škodí jak pokožce, tak i vlasům. Nízké hladiny vitamínu B12 jsou zodpovědné za to, že dochází ke ztrátě vlasového pigmentu. Snažte se jíst potraviny jako játra a mrkev. Jídla plné určitých vitamínů, živin a antioxidantů mohou pomoci chránit buňky před toxiny a pomáhají v prevenci srdečních chorob, rakoviny a jiných problémů. Například i pokud jde o šedivění vlasů.

5) Vlasy a barva vlasů jsou dvě rozdílné věci

Vlasové kmenové buňky tvoří vlasy a pigmentové kmenové buňky tvoří pigment. Obvykle spolupracují, ale obojí se mohou vyčerpat, někdy předčasně. Vědci se snaží zjistit, zda by mohl nějaký lék nebo něco jiného, co si dáte na vlasovou pokožku, zpomalit proces šedivění vlasů.

6) Vaše vlasy se nezmění na šedivé - ony tak vyrostou

Jeden vlas roste jeden až tři roky, pak vypadne. A začne růst další (viz také růstový cyklus vlasů). S přibývajícím věkem je vyšší šance, že budou vaše vlasy šedivé či bílé. Protože vždy, když vlasy regenerují, musí se nově vyformovat i buňky tvořící pigment. A postupně se zcela minou.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy