Domů / / / Šedivění vlasů - 6 věcí, které...

Šedivění vlasů - 6 věcí, které jste o šedinách nevěděli

Poslední úprava 03.04.2023
Sdílet článek

Je zcela normální a běžné, že se s přibývajícím věkem mění i barva vlasů. Bílé či šedivé vlasy se však můžou objevit téměř kdykoliv. Dokonce i adolescenti a čerství dvacátníci si mohou na hlavě najít prameny šedivých vlasů. Pár šedivých vlasů však ještě nemusí znamenat, že i skutečně šedivíte.

Na lidském těle se nacházejí miliony vlasových folikulů, drobných váčků, které jsou ukryty těsně pod kůží. Tyto folikuly vytvářejí vlasy, tělesné ochlupení a barvu - pigmentové buňky, které obsahují melanin. Postupem času se však pigmentové buňky ve folikulech minou, a vlas zůstává bílý nebo šedivý.

Šedivění vlasů - fakta

Nedostatek vitamínů může způsobit, že vlasy zešediví předčasně

Jakýkoliv deficit, pokud jde o vitamíny B6, B12, biotin, vitamin D nebo vitamin E, může přispět k předčasnému stárnutí.

Pokud vám chybí například vitamin D3, vitamin B12 a měď, je údajně možné po jejich užívání obnovit barvu vlasů. (Mort, 2015) S předčasným šedivěním souvisí i nízké hladiny sérového feritinu, ten totiž uchovává v těle železo. Lidé, kteří šediví předčasně, mívají také nízké hladiny B12, i dobrého cholesterolu HDL-C. (Chakrabarty, 2016)

Kouření je už dávno spojováno s předčasným šedivěním

Kouření prokazatelně souvisí s předčasným šedivěním u mladých mužů. (Zayed, 2013)

Zabránit šedivění je možné, záleží však na jeho příčině

Pokud je příčinou genetika nebo stárnutí, procesu šedivění ani nezabráníte ani jej nezvrátíte. Pokud se však o šedivějící vlasy správně staráte, je možné barvu jim navrátit, pokud jste ošedivěli nebo šedivíte kvůli zdravotním problémům.

Pokud jsou příčinou předčasného šedivění vlasů nevhodná strava nebo nedostatek vitamínů, může náprava tohoto základního problému šedivění zvrátit nebo zabránit jeho zhoršování.

Příčiny šedivění vlasů

1) Největším viníkem je samotné stárnutí

Toto samozřejmě není žádné novinka. Lékaři tomu říkají pravidlo 50-50-50. Padesát procent populace má přibližně 50% šedivých vlasů ve věku 50 let. Tak jako pleť i vlasy mění s věkem svoji strukturu.

2) Záleží i na etnické příslušnosti

Předčasné šedivění člověka je z velké části dáno geneticky. Svou roli hraje i rasa a etnicita. (Pandhi, 2013) Běloši mohou začít šedivět již ve věku 20 let. Úplně nejdříve rusovlasí. Asiaté kolem pětadvacítky, afroamerická populace od třicítky. (Pandhi, 2013) Běloši jsou na tom nejhůře, i pokud jde o padání vlasů - viz vypadávání vlasů a etnicita.

3) Svou roli hraje i stres

Stres nezpůsobí šedivění vlasů přímo. Stres je však zapojen do mnoha problémů s pokožkou a vlasy. (Chou, 2013) Během nemoci mohou lidem například výrazně padat vlasy. Pokud přijdete o vlasy, například kvůli chemoterapii, mohou mít tyto po opětovném spuštění růstu jinou barvu (viz také jak podpořit růst vlasů po chemoterapii).

4) Záleží i od životního stylu

Například takové kouření škodí jak pokožce, tak i vlasům. Nízké hladiny vitamínu B12 jsou zodpovědné za to, že dochází ke ztrátě vlasového pigmentu. Snažte se jíst potraviny jako játra a mrkev. Jídla plné určitých vitamínů, živin a antioxidantů mohou pomoci chránit buňky před toxiny a pomáhají v prevenci srdečních chorob, rakoviny a jiných problémů. Například i pokud jde o šedivění vlasů.

5) Vlasy a barva vlasů jsou dvě rozdílné věci

Vlasové kmenové buňky tvoří vlasy a pigmentové kmenové buňky tvoří pigment. Obvykle spolupracují, ale obojí se mohou vyčerpat, někdy předčasně. Vědci se snaží zjistit, zda by mohl nějaký lék nebo něco jiného, co si dáte na vlasovou pokožku, zpomalit proces šedivění vlasů.

6) Vaše vlasy se nezmění na šedivé - ony tak vyrostou

Jeden vlas roste jeden až tři roky, pak vypadne. A začne růst další (viz také růstový cyklus vlasů). S přibývajícím věkem je vyšší šance, že budou vaše vlasy šedivé či bílé. Protože vždy, když vlasy regenerují, musí se nově vyformovat i buňky tvořící pigment. A postupně se zcela minou.

Přírodní prostředky proti šedivění vlasů

Na trhu je množství barev na vlasy, které dokáže překrýt šediny. Mnohé z nich však paradoxně k předčasnému šedivění vlasů právě přispívají. Mohou také vyvolat alergické a různé nežádoucí reakce.

Přírodní prostředky jsou alternativou k zpomalení šedivění, a to bez uškození tělu, případně bez zhoršení poškození pigmentu.

Lístky kari: medicínské využití kari je známé už po staletí. Pokud se spojí s olejem na vlasy a nanesou na vlasovou pokožku, dokážou zpomalit předčasné šedivění. Jsou vhodné pro tmavou, až černou barvu vlasů.

Bhringaraj: tato falešná sedmikráska vlasy ztmaví. Šťávu z listů třeba povařit v kokosovém oleji, případně sezamovém oleji a vmasírovat do vlasů.

Indický angrešt nebo amla: jde o rostlinu, která dokáže zvrátit předčasné šedivění, protože podporuje pigmentaci. Účinkuje podle všeho proto, že je amla bohatá na antioxidanty a dokáže bojovat i proti stárnutí. Prášek z amly lze smíchat s kokosovým olejem a aplikovat přímo na vlasovou pokožku.

Černý čaj: černý čaj dokáže vlasům dodat tmavý nádech, lesk i hebkost. Stačí vyluhovat 3 až 5 sáčků čaje v 2 šálcích vody. Po vychladnutí ním stačí smýt čisté, vlhké vlasy. Čaj lze smíchat i s kondicionérem, nechat působit 1 hodinu a poté smýt.

Měď: nízké hladiny mědi v těle dokážou vyvolat předčasné šedivění. Jejími dobrými zdroji jsou hovězí játra, luštěniny, mandle, tmavá čokoláda a chřest.

Dýně: i ta dokáže obnovit barvu vlasů, stimulovat vlasové kořínky. Pravidelná masáž dýňovým olejem slouží jako prevence šedivění.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy