Domů / / Kořen maca a jeho přínosy pro...

Kořen maca a jeho přínosy pro sexuální zdraví a zdravou prostatu

Poslední úprava 23.01.2018
Sdílet článek

Vysočiny Peru jsou domovem rostliny Maca (Lepidium meyenii), což je brukvovitá rostlina, podobně jako brokolice, květák a kapusta. Podle některých tvrzení maca posiluje mužské sexuální zdraví.

Používání kořenů maca lze sledovat daleko do minulosti. Podle zvyklostí starých Inků užívali bojovníci macu před tím, než šli do boje, protože posilovala fyzickou sílu. Maca však zároveň zvyšovala jejich libido, což byl stav, který vůdcům Inků vůbec nevyhovoval, takže ji pravděpodobně zakazovaly vojákům užívat během války a bojů.

V posledních letech vědci zjišťovali, co se po biochemické stránce skrývá za tvrzeními o zlepšené sexuální funkci a výdrži spojovanými s Macou. Protože maca patří do čeledi Brassicacae (brukvovité), která je známá svými protinádorovými vlastnostmi, existují dohady, že by mohla být nápomocná při ochraně proti rakovině prostaty nebo jiným zdravotním problémům s prostatou.

V jedné ze studií badatelé v dvojitě zaslepeném testu sledovali padesát mužů s mírnou erektilní dysfunkcí. Polovině z nich dávali 2400 mg kořene maca denně, druhé polovině podávali placebo. Po dvanácti týdnech udávali muži v maca skupině mnohem výraznější nárůst erektilních funkcí (v rámci indexu IIEF-5) než muži v placebo skupině. Vědci dokázali, že výživové doplňky s Macou mají sice malý, ale podstatný vliv na sexuální zdraví a celkový dobrý pocit u mužů, kteří trpí na mírnou erektilní dysfunkci.

Maca může prostatě prospívat, a v tomto případě na barvě záleží. Maca se vyskytuje v červené, žluté a černé barvě. V roce 2009 odborníci porovnávali vliv každé z nich na velikost prostaty u potkanů s indikovanou benigní prostatickou hyperplasií. Což je stav, při kterém dochází ke zvětšení prostaty. Červená maca se ukázala jako ta, která má vliv na zmenšení prostaty. Žlutá maca měla jen mírný vliv a černá žádný vliv na velikost prostaty.

Zmínky hodné jsou ještě další tři studie. V jedné výzkumníci hodnotili vliv 1500 mg a 3000 mg macy ve srovnání s placebem. Test trval dvanáct týdnů. Po 8 týdnech udávali všichni muži, kteří užívali macu, zvýšení sexuální touhy, zatímco muži z placebo skupiny žádnou změnu nehlásili. V jiné studii zvýšila maca počet spermií, pohyblivost spermií a také nárůst objemu semenné tekutiny, což může zlepšit plodnost. Třetí studie zahrnovala muže a ženy s depresemi. Účastníci studie užívali 3000 mg macy denně a udávali zlepšení v rámci sexuální dysfunkce.

Schopnost macy zlepšit sexuální zdraví by mohla být odvozena z více různých složek. Maca obsahuje vyšší hladiny glukosinolátů než u jejích brukvovitých bratranců. Látky hydrolyzované z těchto glukosinolátů údajně potlačují určité typy rakoviny u potkanů. Schopnost macy zvýšit libido je spojováno s obsaženými polonasycenými mastnými kyselinami. Experti si však nejsou jisti, jak ovlivňuje maca erektilní dysfunkci bez ovlivnění hladin testosteronu, estradiolu a jiných hormonů. Jednou možností je, že působí na receptory pro tyto hormony, a nikoli na hormony samotné.

Přestože je počet výzkumů ohledně macy omezen, jak se zdá, má maca pozitivní vliv na sexuální zdraví a zdraví prostaty. Macu lze dostat ve formě tobolek, prášku, tablet a extraktu. Některé studie udávají, že 3000 mg denně je efektivní a bezpečné množství na užívání. Je však třeba řídit se údaji na balení macy a svůj záměr konzultovat s lékařem.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na erekci Viafil

    Pilulky na podporu erekce Viafil jsou nejsilnější alternativa Viagry na trhu. Obsahují novou vylepšenou patentovanou směs a jsou speciálně vytvořeny pro zlepšení kvality a prodloužení erekce u mužů.

Čtěte víc