Domů / / Je odstranění celulitidy vůbec...

Je odstranění celulitidy vůbec možné?

Poslední úprava 05.10.2021
Sdílet článek

Někteří lidé se při celulitidě spoléhají na krémy, někteří nedají dopustit na různé procedury. Ale co je to vůbec celulitida? Je odstranění celulitidy vlastně možné?

Tvarohová kůže, pomerančová kůže, poškození po krupobití. Ať už ji nazvete jakkoli, celulitida může potrápit mnohé ženy. Mnohé nabízené produkty mají za úkol zničit hrudkovitý tuk na stehnech, hýždích, ramenech či břiše. Ale zázračný přípravek, který by dokázal celulitidu dokonale odstranit, zatím neexistuje.

Želé pod pokožkou se však netýká pouze plnoštíhlých žen. Objevuje se i u hubených žen i u mužů. Dokonce i u mladých dívek v pubertě. Ženy zkoušejí všechny možné tipy a triky, krémy i masáže. Ale lékaři jsou o něco více skeptičtí.

Jak se tedy zbavit celulitidy, je její odstranění možné?

Co přesně je celulitida?

Jde o stav, který postihuje až 90% žen a 10% mužů. A to hlavně v průmyslově rozvinutých zemích. Když ženy vstoupí do menopauzy, začínají klesat hladiny estrogenů. Od věku 25 až 35 let se může celulitida začít už běžně objevovat. Estrogen má dopad na žíly. Když začnou hladiny estrogenu klesat, přicházíte o receptory v krevních cévách a stěnách, takže poklesne krevní oběh. S jeho poklesem se do některých oblastí dostává méně kyslíku i výživných látek. A s tím souvisí i pokles tvorby kolagenu. Současně se začínají zvětšovat tukové buňky, a začínají pronikat do kolagenu. Takto následně vzniká hrudkovitý tuk známý pod označením celulitida.

U žen dochází ke vzniku a objevení celulitidy hlavně kolem kolen, zadku - v těchto místech mají totiž tři vrstvy tuku a ne pouze jednu. Tři vrstvy tuku mají ženy i v žaludku a na oblasti tricepsu.

Má celulitida nějaký účel?

Celulitida nemá z hlediska evoluce žádný účel. Prostě, jak se lidé vyvíjeli a dospěli až do industriální společnosti, stávaly se stále lenivějšími a pohodlnějšími. Většina z nás má sedavé zaměstnání. Nepohybujeme se v zahradě, abychom si vypěstovali potraviny. Jednoduše se odvezeme do obchodu a zaparkuje co nejblíže ke vchodu. Znamená to, že jsme začali vyznávat jakousi sedavou kulturu.

Množství článků týkajících se celulitidy se začalo v odborných časopisech objevovat v sedmdesátých letech. Je však třeba poznamenat, že do té doby ženy své nohy příliš na odiv nevystavovali.

Proč se celulitida objevuje častěji u žen než u mužů?

Struktura kolagenu, což je hlavní protein pojivových tkání, má u žen vzhled laťkového plotu. U mužů vypadá spíše jako síťovaný plot. A překřížená struktura je mnohem pevnější a lépe udržuje tuk pod kontrolou, tedy pod sebou.

Další důvod, proč celulitida trápí převážně ženy, jsou adrenergní receptory. Pokud jsou stimulovány, spustí alfa receptory v tukových buňkách tvorbu tuku. Pokud se stimulují beta receptory, tuk rozkládají. U žen je na každý jeden beta receptor v stehně devět alfa receptorů.

Estrogen navíc tuk vyrábí, testosteron ho rozkládá. Proto je lidské tělo zákonitě geneticky naprogramované na to, aby se v něm tvořila celulitida. Muži mají po celém těle tuk v jedné vrstvě a poměr alfa receptorů a beta receptorů jedna k jedné.

Celulitida se objevuje už u mladých žen. Dokonce u náctiletých dívek. Jak lze vysvětlit toto? Příliš mnoho estrogenu zvětšuje tukové buňky. Proto například mladé ženy s nadváhou mohou trpět na takzvanou estrogenovou dominanci. Znamená to, že tvoří příliš mnoho estrogenu. Případně jedí jídla a potraviny, které obsahují složky napodobující estrogen.

Proč mají některé ženy výraznější celulitidu než jiné?

Pokud byste se prošli po rozvojových zemích a podívali se blíže na místní ženy, resp. práci kterou vykonávají a jídla, které jedí ... určitě byste spatřili rozdíl. Jedí vlastně samé organické potraviny, jsou v pohybu od rána do večera. Tyto ženy perou v řece. Aby získali vodu, musí jít k vodě a vrátit se s těžkými vědry zpět. Ve vyspělé zemi se projdete do kuchyně a pustíte kohoutek ... tedy fyzická aktivita je minimální.

Mnohé ženy pravidelně nosí spodní prádlo s elastickými vsadkami přes zadek. Pokud vidíte zaříznutou čáru na nohách způsobenou podkolenkami či ponožkami, dochází k přerušení cirkulace. Uvědomte si, co to dělá se samotným tělem. Vezměte si například takový tlakový obvaz nebo škrtidlo, ovažte si jím nohy a sledujte, co se stane. Punčochy či ponožky přiškrtí mimo jiné lymfatické dráhy a tlačí lymfu zpět.

Celulitida nebyla vypouklým problémem až do sedmdesátých a osmdesátých let. Kromě minisukní se změnilo i stravování, fyzická aktivita lidí, a také prádlo, které ženy nosily. Ve dvacátých letech minulého století byly sukně dlouhé, spodní prádlo volné, podobné dnešním pyžamám. Celulitida se objevuje pod částí oděvu, který je elastický. Chcete-li zabránit vzniku celulitidy, změňte spodní prádlo, které nosíte.

Může rozsah celulitidy výrazně ovlivnit i stravování?

Ano, i strava hraje důležitou roli při vzniku celulitidy. Pokud máte kalorickou snídani, ale přes den při fyzické práci kalorie spálíte, je to v pořádku. Pokud si však potom sednete ke stolu a nehýbete se, začíná se tak akorát ukládat tuk.

Takže vše se vším souvisí. I proto mají ženy problém při hubnutí. Hlavně v partiích od pasu dolů. Od pasu nahoru je na každé čtyři receptory, které tuk odbourávají, pět receptorů, které tuk tvoří. To je poměr téměř jedna k jedné. Od trupu nahoru je pouze jedna vrstva tuku, kromě tricepsu na rukou.

Všechno je to biochemie. Lidé vám mohou tvrdit, nejezte tuk, nejezte cukr. Ale je za tím mnohem více. Jde i o rovnováhu hormonů. Musíte se zdravě stravovat a potřebujete fyzickou aktivitu.

Jak velkou roli hrají při celulitidě geny?

Existuje genetická složka nebo predispozice na vznik celulitidy. Ale jen proto, že tuto složku v genech máte, nemusí se u vás nutně rozvinout. Je však hlavní zdravě se stravovat, cvičit a nenosit spodní prádlo, které vás příliš utlačuje.

Fungují zpevňující či kofeinové krémy?

Téměř všechny krémy se zaměřují čistě na tuk. Kofeinové krémy pomáhají blokovat tvorbu tuku alfa receptory. Některé krémy obsahují aminofylin, který podobně jako kofein blokuje alfa receptory. Krémy se tedy zaměřují na tukové buňky a ne pojivovou tkáň či cirkulaci, což jsou další aspekty vzniku celulitidy.

Jaké další možnosti léčby a odstranění celulitidy existují?

Jsou tři složky celulitidy, které lze léčit a ošetřovat. Třeba se zaměřit na kolagen. Je třeba snížit množství tuku a zlepšit cirkulaci.

Záleží však také na stupni celulitidy, kterou máte. Jsou čtyři stupně od nuly po tři. Stupeň nula je neviditelná celulitida. Pokud si potlačíte pokožku a spatříte tvarohovou strukturu, jde o stupeň jeden. Stupeň dva nastává tehdy, pokud vidíte celulitidu na nohou sedícího člověka. Stupeň tři je celulitida, kterou vidíte při pohledu do zrcadla, případně pokud si lehnete. Stupeň tři již lze označit jako nezvratnou celulitidu. Tato se totiž velmi těžko léčí a ošetřuje.

Přístroje určené k léčbě celulitidy jsou vakuové válce a rádiové vlny na odbourání tuku. Pokud jimi působíte na pokožku, zvyšujete cirkulaci. Teplo stejně pomáhá tuk odbourávat. Tím se pokožka může částečně vyhladit. Tyto stroje však musíte používat jednou měsíčně během několika let.

Dá se odstranit celulitida pomocí laserů, injekcí či chirurgickým zákrokem?

Ošetření laserem se kombinují s masážemi a rolováním. Buď sají nebo rolují. Používají rádiové vlny a zahřívají tuk. Vlastně ho tají jako na pánvi. Při takovém ošetření se tuk jednoduše zahřeje a člověk doufá, že ho tak dokáže odbourat. Právě válcováním a masírováním se snažíme dostat ho pryč z hrbolaté oblasti blízko kůže.

Subcieze je chirurgická metoda odstranění jizev z obličeje (například i po akné). Tuto metodu dermatologové vyzkoušeli i na hrudky na pozadí. Při zákroku se umrtví ošetřovaná oblast. Speciální jehlou, která vypadá jako sekerka, se odděluje drobnými řezy pokožka od níže položeného tkáně. Takto se údajně můžete zbavit děr způsobených celulitidou.

Některé ženy si dali injekčně vstříknout tuk do stehen, pozadí, břicha a všude tam, kde mají celulitidu. Tuk má totiž strukturu pokožky vyrovnat. Výsledkem je však pouze to, že z nohy trčí ještě větší boule. Injekce se navíc musejí opakovat vždy po několika měsících.

Problémem při silikonových injekcích či injekcích aplikujících tuk jako výplň hrudek je fakt, že se takové výplně mohou pohybovat a vstřebat. A celulitidy se tak či tak nezbavíte.

Pokud jde o liposukci, samotné ženy, které tento zákrok absolvovali si stěžují, že se samotná celulitida ještě více zhoršila. Protože liposukce funguje pouze při tvarování kontur těla.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc