Dutasterid

Poslední úprava 23.03.2023
Sdílet článek

Dutasterid je syntetická látka, která potlačuje účinky enzymu 5-alfa reduktázy typu 1 i 2. Tento enzym přeměňuje testosteron na jeho aktivnější formu - dihydrotestosteron (DHT), který zapříčiňuje zmenšování vlasových folikulů.

Dutasterid byl vyvinut k léčbě zvětšené prostaty. Testy stejně jako v případě Finasteridu potvrdily, že má příznivé účinky na zpomalení nebo zastavení vypadávání vlasů.

Vzhledem k přílišné podobnosti s účinky finasteridu (Propecia, Penester) není jasné, jestli se bude výrobce snažit o oficiální schválení této účinné látky pro použití v lécích na léčbu vypadávání vlasů.

Dutasterid není látka, která by léčila vypadávání vlasů natrvalo. Působí pouze během užívání podobně jako minoxidil nebo finasterid. Dutasterid se vyplaví z těla asi po 5-6 měsících od vysazení léku.

Otázky a odpovědi:

Mohu dosáhnout lepších výsledků při dávkách větších než 0,5 mg denně?

Studie ukazují, že rozdíly v užívání 0,5mg denně a 2,5 mg denně přinesly nárůst v hustotě vlasů ve prospěch dávky 2,5g / den. Tato dávka však není doporučená zejména kvůli možným vedlejším účinkům, které z dlouhodobého hlediska ještě nejsou otestovány. V případě zvýšení dávek je třeba brát v úvahu i možné zvýšené vedlejší účinky.

Tabulka ukazuje nárůst počtu vlasů na sledované ploše u testovaných osob při různých dávkách účinné látky.

Finasterid 5 mg / den: + 75,6 vlasů
Dutasterid 0,1 mg / den: + 78,5 vlasů
Dutasterid 0,5 mg / den: + 94,6 vlasů
Dutasterid 2,5 mg / den: + 109,6 vlasů

Mohu darovat krev pokud užívám Dutasterid?

Stejně jako v případě Finasteridu, krev je možné darovat až po úplném vyplavení z těla. V případě Dutasteridu je to doba přibližně 6 měsíců.

V čem se liší Dutasterid a Finasterid?

Dutasterid blokuje účinky obou typů 5-alfa reduktázy (typ 1 i typ 2). Finasterid blokuje pouze typ 2.

Dutasterid účinkuje v těle v období 5-6 měsíců od vysazení léku obsahujícího tuto účinnou látku. Finasterid přestane účinkovat 4-5 týdnů od vysazení léku.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy