Domů / / 15 nejčastějších mýtů o celuli...

15 nejčastějších mýtů o celulitidě - víte jak se zbavit celulitidy?

Poslední úprava 05.05.2021
Sdílet článek

V boji proti celulitidě se mnozí chytají i stébla a naděje při odstraňování celulitidy umírá poslední. Co je však skutečně zbytečné zkoušet a na co nemusíte utrácet svůj čas? Jako první si musíme ujasnit, co je to vlastně celulitida. Je to problém týkající se žen i mužů, sportovců i lenivců. Pokud jste však sportovec a váš životní styl lze považovat za zdravý, jsou projevy celulitidy méně výrazné a v rámci jejího řazení do čtyř skupin se jen málokdy propracujete až ke čtvrtému stupni. Na druhou stranu, pokud to máte zapsané v genech, tak se můžete doslova i postavit na hlavu a nepodaří se vám zvrátit postup celulitidy ... na stupeň jedna či nula se propracujete jen velmi těžko.

Jak se (ne)zbavit celulitidy? Co je mýtus a co pravda?

Peeling z mleté kávy

Kofein v kávových zrnech je pevně navázán na vlákninu v zrnech. Uvolňuje se pouze při vysokých teplotách (po zalití kávy) a při vysokém tlaku (9000 milibarů). Kofein tedy z mleté kávy na pokožku dobrovolně nevypochoduje, ani při vtírání a masáži.

Co mletá káva dokáže, je exfoliace. Použít ji můžete na obličej i na tělo, ale působí čistě mechanicky.

Suché kartáčování na celulitidu

Tento návod a tip jak se zbavit celulitidy vychází z předpokladu, že při celulitidě se jedná čistě o problém s oběhem a prouděním lymfy. A tedy při manuálním rozproudění postačí kartáč a masáž.

Takto se však k rozproudění lymfatických drah nepropracujete. Pokožku znovu exfoliujete. Ano, pokud dokážete nohy masírovat ve směru lymfatického proudění (masírovat, ne sedřít z kůže), může se dostavit slabý účinek lymfatické masáže. Na výrazné rozproudění to však nestačí.

Na zlepšení oběhu je mnohem vhodnější normální tradiční masáž čistě pomocí rukou a oleje (dle vašeho výběru). Prsty dokážete přece pracovat cíleněji a přesto jemněji než suchým kartáčem. Protože pokud byste chtěli přitlačit stejně silně, kartáčem byste se rozedřeli do krve. Samozřejmě to neznamená, že by mělo být klasické masírování drastické až do modřin ...

Pokud to chcete slyšet ještě jinak, suché kartáčování vlastně zdírá vrchní vrstvu pokožky, aby se vám alespoň trochu podařilo zmírnit vzhled celulitidu, potřebujete se ale dostat ke spodní vrstvě kůže. Pro nevěřící Tomáše - 10 minutové tření epidermy nemůže ošetřit spodní kožní tkáně. Jen horko-těžko se to může podařit při 60 minutové profesionální hloubkové masáži proti celulitidě ...

Pokud již máte doma kartáč na suché kartáčování, zahazovat jej zcela nemusíte. Kartáč můžete použít na jemnou exfoliaci kůže a následně aplikovat kvalitní krém proti celulitidě. Ten také nezabírá u každého stejně, je to však jedna z nejlepších alternativ jak se zbavit celulitidy. Takže, nejprve s mírou suché kartáčování, pak teplá sprcha a potom nanesení krému.

Celulitidu způsobuje kofein

Kofein je vzhledem na celulitidu komplikovaná látka. Při lokálním použití údajně pomáhá celulitidu odstranit. Pokud ji však pijete, údajně celulitidu způsobuje. Tak kde je pravda?

Kofein působí na celulitidu, lépe řečeno tukovou tkáň, při lokálním použití trojnásobně. Kofein musí být aktivní přísadou v kvalitním krému proti celulitidě. Působí na tři aspekty celulitidy současně, je lipolytický, antifibrotický a oběhový prostředek. A pokud ho pijete s mírou, je kofein neškodný.

Problém při kofeinu je jeho nadměrné užívání. Vypít 10 šálků kávy denně vyčerpá vaše nadledvinky i nervový systém. Následně zkolabuje metabolismus a to může nepřímo ovlivnit i celulitidu.

Kofein za normálních okolností a přiměřené konzumaci celulitidu nezpůsobí. Jako účinná látka v krému ji však skutečně dokáže redukovat.

Zázračné jogínské pózy proti celulitidě

Každý pořádný osobní trenér vám potvrdí, že nelze redukovat tuk pouze na jednom místě. Tedy odstranit tuk z určitého místa posilňováním daných svalů. Jednoduše, celulitidy se nezbavíte, pokud budete posilovat vnější nebo vnitřní stranu stehen.

Aby bylo jasné, pokud budete cvičit celým tělem - intervalový trénink, běh, plavání, chůze - můžete vzhled celulitidy celkově zmírnit. Ale dělat zákopy, abyste odstranili celulitidu na zadku, to je zbytečné. Ano, zpevníte si svaly na zadku, ale nejde o žádný specifický cvik proti celulitidě.

Celulitida je pouze tuk

Jeden ze starých mýtů je, že celulitida vlastně ani neexistuje, neboť se jedná čistě o tuk. Ale není to tak. To, čemu se běžně říká "tuk" je subkutánní tuková tkáň, nachází se pod kůží a běžně nezpůsobuje žádné hrbolky, které se vytlačují na vrch kůže. Na druhou stranu celulitida je hypodermální tuk, nachází se v samotné kůži a jsou pro něj charakteristické malé či větší bulky. K nim se přidávají ještě fibrózy (jizvová tkáň), záněty, glykace, oxidační poškození, uvolněná kůže a zadržování vody. Normální podkožní tuk není fibrotický, není zapálený a má dobrou cirkulaci. Z fyziologického hlediska jsou tedy normální tuk a celulitida dvě různé věci.

A samozřejmě, celulitida existuje. Ať už ji nazvete jak chcete, je tam, máte ji přímo na očích. Je to patrná, často zanícená a bolestivá, nevzhledná, zatvrdlá tkáň, která vyčnívá z kůže. Existenci celulitidy tedy popřít nelze. Můžete ji volat jak chcete, a je skutečně jiná než běžný hluboký tuk.

Celulitida je pouze kolmé uspořádání tkáňových vláken a vše co k jejímu odstranění potřebujete, je vakuová masáž

V devadesátých letech se objevila teorie o fasciích - pojivových tkáních. Podle této teorie, založené na údajně chybné interpretaci ultrazvukových snímků, jsou ženské "septa" v hypodermální tkáni uspořádány kolmo ke kůži, u mužů jsou orientovány na úhlopříčku. Septa jsou přitom pojivové tkáně, které oddělují prostory pro tukové tkáně, tedy jakési komůrky. Právě v souvislosti s tímto vznikla teorie, že vám postačí vakuová masáž a celulitida zmizí.

Podle postupujícího výzkumu však údajně neexistují žádné septa, jen různý typy tukové tkáně. A nejde o jednotlivé pouzdra, které jsou odděleny septy, ale o jednotlivá vlákna pojivové tkáně (retinaculae). Navíc před narozením člověka není nic uspořádáno vertikálně nebo diagonálně. Každý muž i žena má mít stejný typ diagonálně uspořádaných vláken v pojivové tkáni (tam se pak může tvořit celulitida). Jak se při růstu a stárnutí tuková tkáň rozšiřuje, jeví se uložení těchto vláken jako vertikální - a to je už ona celulitida.

Pokud by tedy i tato nová teorie dokázala vyvrátit tu starou, původní, je velmi důležité nezapomínat na jednu věc. Celulitida není pouze věcí pojivové tkáně (ať už jí budeme označovat jako fascia, septa nebo retinaculae). Svou roli zde hraje tuk + pojivová tkáň + zadržování vody + zánět + glykace + oxidativní poškození + pružnost kůže. Pokud bychom tuto problematiku příliš zjednodušili, stává se jedno ošetření neefektivní.

Masáž tedy pomoci může, ale samotná nestačí. Žádné vysávání vakuem ani rolovací válečky. Při příliš silné masáži sice podpoříte cirkulaci a stimulujete tvorbu kolagenu, ale současně si narušíte cévy, čímž se podkožní žilky rozšíří co je nežádoucí a nevzhledné. Ačkoli kůži mírně zpevníte, současně ji výrazně natáhnete ...

Proto lze znovu zopakovat, správně udělaná ruční masáž prospěje více než vakuum nastaveno na příliš silný nebo příliš slabý výkon ...

Celulitidy vás zbaví jedině liposukce

Další mýtus související s omylem, že celulitida je obyčejný tuk. Celulitida je obezita v rámci kůže. Podkožní tuk, který se odstraňuje liposukcí, je pod kůží. A proto liposukce při celulitidě nepomůže, museli byste odstranit kůži samotnou.

Pokud se to tak vezme, pokud vyprázdníte prostor, který zabíral pod kůží tuk, tak vlastně zůstane kůže volnější a celulitidu ještě více zvýrazní. Takže liposukce samotnou celulitidu neudělá lepší nebo horší, akorát bude ještě výraznější na vzhled.

Řešením celulitidy je chirurgický zákrok

Existují dva typy chirurgických zákroků při celulitidě. Při jednom se odříznou vlákna pojivové tkáně, které připojují povrch kůže k podkladovým tkáním a které jsou zodpovědné za vyčnívání celulitídového tuku. Pokud tyto vlákna odříznete, "zbavíte" se v daném místě celulitidy, přijdete však o propojení kůže a podkoží a samotná kůže ochabne. Jednoduše, propojovací vlákna tam jsou z určitého dobrého důvodu. A vzhledem k tomu, že většina žen, které trápí celulitida, má tak či tak kůži uvolněnou, se stav takovým typem operace pouze zhorší. Pokožka se pak chová jako želé a vlní se při každém kroku ...

Navíc ženské nohy mají několik desítek takových velkých pojivových tkání. Ty lze chirurgicky odstranit. Mají však i stovky, ne-li tisíce menších, které nezachytíte. Jsou příliš malé a je jich příliš mnoho. To pak znamená, že při takovém chirurgickém zákroku zůstává velká část celulitidní tkáně "neošetřená".

Druhý typ zákroku probíhá tak, že se laserovou kanylou, která je vložena pod kůži, vypaluje paprsek směrem nahoru. Ten má roztavit a zatvrdit tukové buňky způsobující celulitidu. V praxi však vlastně kůži nenapnete, ale zjizvíte a zatvrdíte ji. Poměrně často může dokonce dojít k tomu, že se vytvoří jizvy, které jsou v konečném důsledku ještě horší než samotná celulitida.

Celulitida je dána geneticky a jakýkoliv odpor je zbytečný

Celulitida je z 50% dána genetikou a z 50% životním stylem. Záleží také na tom, kolik toho sníte, vypijete, zda kouříte, zda se hýbete, jaké léky užíváte. I ženy s perfektními geny, jako jsou topmodelky, mívají celulitidy. Obzvlášť po letech pití, kouření a celkově nezdravého životního stylu.

Na druhou stranu, ženy s ne super genetickými predispozicemi se mohou částečně vyhnout celulitidě, pokud žijí zdravě. Odpor vůbec není zbytečný. S tím správným přístupem můžete celulitidu držet na uzdě, takže se projeví pouze minimálně. Dopomoci k tomu může kromě zdravého životního stylu i koncentrovaný krém proti celulitidě.

Při celulitidě stačí dodržovat správnou dietu a cvičit

Bodejť by to bylo takto jednoduché. Je to však znovu jen jedna částečka mozaiky, která vám pomáhá od pomerančové kůže. Zdravá strava a pravidelný pohyb jsou výbornou prevencí celulitidy. Pokud se však již objeví, dokážou ji jen mírně zmírnit. Chcete-li vytěžit maximum z jakéhokoliv ošetření proti celulitidě nebo krému proti celulitidě, je vhodné nezanedbávat ani stravu ani pohyb. Samy o sobě však výrazně celulitidu nezredukují.

Samozřejmě, krémy proti celulitidě musí být kvalitní, správně namíchané. Pokud jsou příliš jemné nebo naředěné, dochází ke zklamání při jejich používání.

Celulitida jsou čistě toxiny a zadržování vody, takže na odstranění celulitidy stačí lymfomasáž

Pár let dozadu vládlo přesvědčení, i mezi odborníky, že celulitida je vlastně zadržována voda a nahromaděné toxiny. Proto se jako jediné řešení doporučovala drenážní lymfomasáž. I z praxe však ženy přišli na to, že po takové masáži byly výsledky pouze minimální, dočasné nebo vůbec žádné.

Nelze však popřít, že by toto tvrzení neskrývalo v sobě trochu pravdy. Toxiny z kouření, různých přídatných látek se v tukové tkáni ukládají. Sem můžeme řadit hormonální antikoncepci, nadměrnou konzumaci cukru a tuku, nečinnost, pití alkoholu ...

Pouhá strojová lymfomasáž by vám jen rozedřela kůži. Manuální lymfomasáž může pomoci přesunout přebytečnou vodu z nohou a zmírnit tak některé záněty. Tím se však zlepší vzhled celulitidy jen na velmi omezenou dobu.

Lymfodrenáží nezpevníte pokožku, neovlivníte poškození volnými radikály, výrazně nenarušíte fibrotickou tkáň - to vše jsou přitom hlavní aspekty toho, co označujeme celulitida.

Na druhou stranu, proudění krve i lymfy lze taktéž zlepšit speciální masáží. Je dobré zkombinovat ji s kvalitním krémem proti celulitidě.

Lymfomasáž by neměly absolvovat lidé s poškozenými lymfatickými žlázami (obvykle jako důsledek chemoterapie). Případně u osob s křehkým či špatným lymfatickým systémem.

Ošetření na odplavení tuku zničí i celulitidu

Při laserových, ultrazvukových, akustických či radiofrekvenčních ošetřeních celulitidy se údajně tuk roztaje a následně z těla vyloučí. A to ledvinami nebo játry. Nejde prostě nějakým přístrojem roztát tuk a následně se odebrat na toaletu.

Dobré a vhodné ošetření dokáže tuk uvolnit z celulitidních buněk. Následně se přesouvá lymfatickým systémem a žilami a transportuje se do jater, do svalů a do jiných tkání. Tam se spálí na energii. Ale v žádném případě se tuk nerozpustí jako na pánvi a nevyloučíte ho močí či stolicí.

Odstupňované kompresní punčochy na celulitidu

Ani toto není odpověď jak se zbavit celulitidy. Kompresní punčochy s odstupňovanou kompresí pomáhají proudit krvi a lymfě od nohou, lýtek, stehen a boků směrem k srdci. Z tohoto důvodu odstupňované kompresní punčochy brání zadržování vody, což je jeden ze sedmi aspektů celulitidy.

Všechny kompresní oděvy však odizolovávají fibroblasty - buňky tvořící kolagen a elastin - před mechanickou stimulací. Tím vlastně na pevnost kůže působí negativním způsobem. Uvolněná kůže je totiž hlavním aspektem celulitidy. Při neustálém nošení tak nohám vlastně nepomáháte.

Odstupňované kompresné kalhoty tlumí i arteriální průtok. Tepenní (Arteriální) krev putuje opačným směrem než žilní krev a lymfa. Také musí jít proti tlaku kompresního oděvu. Na jednu stranu tedy pomáhají při proudění lymfy a krve v žilách. Snižují však současně průtok v tepnách a to znamená špatnou výživu tkáně. Proto se nedoporučuje nepřetržité používání tlakových punčoch či podkolenek.

Pokud je celulitida výrazná hlavně kvůli zadržování vody a ne kvůli uvolněné pokožce, mohou být tyto zpevňující oděvy po nějakou dobu užitečné. Pokud však trpíte hlavně na povislou pokožku, kompresní punčochy váš stav jen zhorší.

Třeba ještě upozornit, že je to celé o odstupňovaných kompresních punčochách, normální běžné kompresní punčochy či legíny proti celulitidě nepomohou vůbec.

Avokádo a ořechy obsahují dobré tuky, takže je lze jíst bez omezení

Tuk je tuk. Pokud to však rozvedeme, potraviny bohaté na oleje a tuk, včetně zdravého tuku, jako jsou avokádo, kokos, semínka, ořechy a olivový olej, jsou pro zdraví dobré. Ale jen do té doby, dokud jich nesníte příliš. Nepříznivé zdravotní následky nadváhy a obezity jsou cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, artritida. A ty nerozlišují, z čeho jste přibrali. A totéž platí při celulitidě.

Všechny tuky a oleje (dobré i špatné), mají vysoký obsah kalorií. Extra kalorie znamenají více tukových zásob v tkáních, a to včetně hypodermální tukové tkáně uložené na nohách, jinak řečeno, celulitidy.

Toto obecné pravidlo platí pro téměř všechny tuky a oleje. I pro ty zdravé. Jako při všem, platí pravidlo střídmosti. I když je tuk více nebo méně zdravý, pokud ho tělo v dané chvíli nevyužije, uloží si ho do zásob.

Mužů se celulitida netýká

Je fakt, že muži přibírají, tedy ukládají tuk do oblasti žaludku. Ale celulitidu mohou "dostat" muži stejně jako ženy. Stačí na to dvě podmínky. Tělo musí mít dostatek estrogenu a musí konzumovat více kalorií než vydají, přičemž příliš sedí.

Celkem vhodně pojmenovaná pro-celulitidní infrastruktura tukových kapes existuje na kůži boků a stehen obou pohlaví. Na propuknutí celulitidě pak postačí:

  • estrogen, který stimuluje proliferaci (průnik a namnožení) adipocytů, což jsou tukové buňky, právě do těchto oblastí. Tuková tkáň na zadku a stehnech všech lidských bytostí, mužů i žen, je velmi citlivé na estrogen.
  • nadbytek kalorií, obvykle jde o hydrogenovaný tuk, nasycený tuk, cukr, alkohol a škroby s vysokým glykemickým indexem. Právě ony zaplňují tyto znásobené tukové buňky tukem.
  • sedavý životní styl věci ještě zhoršuje. Pokožka se uvolňuje, žíly a lymfatický systém se oslabuje. To vede následně k zadržování vody a dochází k zánětům.

Charakteristickými znaky celulitidy je zadržování vody, nadbytek povrchového tuku, zánět a uvolněná kůže.

Pokud člověk nemá vysoké hladiny estrogenu, tak se na něj při přejídání nabalí pouze "tuk", hlavně v oblasti žaludku a pasu. To se děje u mužů. Může se uvolnit kůže, ale neprojeví se celulitida. Stejně, pokud nekonzumujete příliš mnoho kalorií a nemáte sedavý způsob života, ale týkají se vás vysoké hladiny estrogenu, hrozí hlavně uvolnění kůže, ale celulitida se nevyvine nebo zůstane pouze na nízkém stupni.

Muži mívají obvykle nízké hladiny estrogenu, pokud se tedy přejídají a nežijí aktivně, dostaví se nadváha. U některých mužů jsou však hladiny estrogenu zvýšené, a kromě nadváhy se u nich pak objeví i celulitida. Muži s vysokými hladinami estrogenu jsou buď starší nebo obézní.

U starších mužů se testosteron mnohem jednodušeji transformuje na estrogen, než u mladších. Tento proces se nazývá aromatizace. U lidí s nadváhou zase tvoří estrogen hlavně tukové buňky. Tukové buňky přitom nejsou neaktivní zásobárny tuku. Vylučují určité hormony, a jedním z nich je i estrogen. Čím více adipózních buněk má mužské (nebo ženské) tělo, tím více estrogenu vzniká. A už bylo řečeno, že to je spouštěčem rozvinutí celulitidy.

Tytéž faktory, které vedou ke vzniku celulitidy, mohou u mužů způsobit i gynekomastii. Jde o nárůst prsů u mužů. Příčinou a viníkem je znovu nadbytek estrogenu a nadbytek kalorií. Estrogen stimuluje rozvinutí prsní tkáně u žen i u mužů. Stejně u obou pohlaví stimuluje rozvinutí celulitidy.

Endokrinní rovnováhu narušují i člověkem vytvořené látky, xenoestrogény. Ty působí podobně jako estrogen. Známými příklady jsou bifenol A (BPA) a ftaláty. Také některé potraviny a nápoje obsahují vysoké množství fytoestrogenů - opět látky podobné estrogenu. Známými příklady jsou sója a pivo. Všechny tyto látky se v těle chovají jako estrogeny. Takže mohou také přispívat k rozvinutí a zhoršení celulitidy.

Za poslední léta se objevilo ještě několik úžasných řešení jak se zbavit celulitidy - od tenisek proti celulitidě přes kofeinové džínsy a punčochy. Také detoxikační náplasti a lázně, punčochy s keramickými vlákny. Je pravda, že tající i stébla chytá, ale některá řešení jsou již skutečně přes čáru. Ať se nám to líbí nebo ne, bez vlastního přičinění se neděje nic - člověk se nic nenaučí, člověk nezhubne a člověk se nezbaví celulitidy. Krém proti celulitidě může pomoci, musí však být kvalitní. No kromě jeho natírání se musíte i sami pohnout.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Krém proti celulitidě

    Krém proti celulitidě Total Repair je léčebný krém na odstranění celulitidy a nahromaděného podkožního tuku, jehož vynikající účinky byly dosaženy díky serióznímu farmaceutickému výzkumu a výsledky byly potvrzeny i v klinických testech.

Čtěte víc