Domů / / / Proč opálená pleť tmavne, ale...

Proč opálená pleť tmavne, ale vlasy vytahané od slunce blednou?

Poslední úprava 15.12.2021
Sdílet článek

Kůže a vlasy reagují na slunce rozdílně. Opálená pleť tmavne a vlasy vytahané od slunce blednou. Je to kvůli pigmentu v lidském těle, který se nazývá melanin. Díky melaninu kůže tmavne, chrání se tak před škodlivým slunečním zářením. Protože vlasové buňky nejsou živé (na rozdíl do kožních buněk), melanin nemůže vlasy chránit před poškozením od slunce. Takto vznikají vybledlé vlasy vytahané od slunce, zato opálená pleť tmavne. Při vlasech i u kůže však třeba vystavování se ultrafialovému světlu omezit, zabráníte tak poškození jak vlasů, tak i pokožky.

Sluneční světlo

Některé sluneční paprsky jsou prospěšné, některé, například ultrafialové paprsky, jsou nebezpečné. Záření se vyskytuje ve třech formách. Ultrafialové záření A (UVA), ultrafialové záření B (UVB) a ultrafialové záření C (UVC). Zemská atmosféra filtruje UVC záření. UVA a UVB na nás však dopadají každý den. UVB ovlivňuje horní vrstvy kůže, UVA proniká do nižších vrstev. Tyto ultrafialové paprsky negativně ovlivňují vlasy i kůži, ačkoli na ně působí rozdílně.

Melanin

Pigment nazývaný melanin určuje barvu vašich vlasů a barvu pokožky. Jedna forma melaninu má červeno-žlutou barvu, druhá je hnědo-černá. Množství každého typu melaninu, který máte v kůži a ve vlasech, je určeno geneticky. Melanin chrání pleť před škodlivými slunečními ultrafialovými paprsky (UVA a UVB), a to tak, že tmavne. Lidé s velmi malým množstvím melaninu se nezvyknou opálit a jsou vystaveni nejvyššímu riziku spálení kůže od slunce, také jim hrozí předčasné stárnutí pokožky a rakovina kůže. Lidé s tmavou pletí by si však také měli dát při pobytu na slunci pozor.

Pokožka a slunce

Kůže je největší tělesný orgán člověka. Chrání nás před slunečními paprsky tvorbou melaninu, díky kterému kůže tmavne. Ultrafialové sluneční paprsky melanin v kůži ničí, tím je tělo vybízeno tvořit více a tmavší melanin. Tato reakce melaninu na ultrafialové paprsky může způsobit opálení, popřípadě spálení od slunce. Ultrafialové záření má za následek i to, že kůže drsní a vrásní. Právě kvůli tomu může i mladá kůže vypadat staře.

Vlasy a slunce

Většina vlasů a ochlupení na těle je tvořena mrtvými buňkami. Žije pouze kořínek. Pokud se již vlas dostane zpod kůže, buňky odumírají. Melanin přitom určuje barvu vlasů. Lidé s velmi malým množstvím melaninu mají blond vlasy, lidé s množstvím melaninu mají černé vlasy. Na rozdíl od kůže, v níž se po poškození UV zářením melanin dokáže regenerovat, jsou vlasy mrtvé. Takže melanin už tvořit nedokážou. Sluneční záření melanin ve vlasech zabíjí, čímž vytahuje barvu, takže jsou vlasy bledší a bledší. Tak vznikají vlasy vytahané od slunce. Novorostoucí vlasy jsou však tmavé jako vždy, protože ty obsahují správné množství melaninu.

Upozornění

Ačkoli nejvíce ohroženi škodlivým slunečním zářením jsou lidé s bledou pletí a světlými očima, každý člověk by se měl na slunci pohybovat moudře. Používejte opalovací krémy, klobouky s širokou krempou, tkané, volné oblečení a sluneční brýle s UV filtrem. Nejlepším řešením je slunci se co nejvíce vyhýbat, minimálně v dobře známém časovém rozmezí 10:00 až 15:00.

Dermatologové také upozorňují, že opalování poškozuje kůži, a to nezvratně. Obzvláště, pokud v pubertě využíváte solária či horské slunce. Tyto přístroje používají hluboko pronikající UVA paprsky, díky kterým pleť tmavne. Tím se však poškozují hlubší vrstvy kůže. Poškození se přitom může projevit až o desítky let později.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc