Domů / / / Nepřehánějte to s čištěním ple...

Nepřehánějte to s čištěním pleti, sérum na pleť nanášejte vždy před krémem a nikdy nespěte s rozpuštěnými vlasy

Poslední úprava 24.01.2022
Sdílet článek

Mnohé ženy opakují deně chyby v péči o své tělo, a to může vést k rychlejšímu stárnutí pokožky. Které jsou ty nejčastější z nich a jak se jim lze vyhnout a vytěžit ze své péče o pleť co nejvíce?

Nepoužívejte opalovací krém s ochranným faktorem pouze během dovolené

Snad nejčastější z omylů, kterým ženy podléhají je fakt, že SPF (tedy ochranný faktor) musíte používat pouze v horkém podnebí. Špatně.

SPF by měla být samozřejmá součást denní péče o pleť. Chránit si pokožku před sluncem a environmentálním stresem je skutečně důležité, zvláště pokud chcete proaktivně oddálit příznaky stárnutí.

Dokonce i tehdy, když na obloze sluneční paprsky není vidět, dokáží pokožce škodit. UVA paprsky pronikají přes sklo. To znamená, že k vám proniká i přes okno auta nebo kanceláře. A pokožka stárne. Proto je vhodné aplikovat širokospektrální opalovací krém s vysokým SPF, než každé ráno vyjdete z domu. Pokud jste venku během exponovaného období třeba nanesení krému opakovat každé 2 až 3 hodiny.

Krémy nanášejte ve správném pořadí

Jiný jednoduchý způsob jak ztížit působení kosmetických produktů je jejich nanášení v nesprávném pořadí.

Ve skutečnosti produkty s jemnější konzistencí, jako je například sérum na pleť, by měly být vždy aplikovány před hustými, silnými pleťovými krémy. Krémy s těžším složením mohou zabránit lehčím produktům před proniknutím do pokožky, takže nebudou moci působit. V takovém případě jsou vlastně zbytečné a jejich použití nadbytečné (například i zmiňované sérum na pleť).

Nikdy nespěte s rozpuštěnými vlasy

Jde o běžnou chybu, kterou ženy dělají. Lze ji však snadno napravit. Mnoho lidí má na čele akné kvůli mazu, který jim ucpává póry.

Vlasy si před spaním vždy stáhněte do volného culíku. Pokud budete mít vlasy sepnuté, maz z vlasů i mastný lak na vlasy či sérum, které jste použili přes den, si budete držet od těla.

Ne každý potřebuje pleťové tonikum

Je třeba použít přípravek na čištění pleti, pleťové tonikum a hydratační přípravek, to je mantra pro miliony žen, kterou šíří a prodává kosmetický průmysl jako zásah do černého pro svěží a zářivou pleť.

Ale zatímco jsou přínosy čištění a hydratace zjevné, používají mnohé ženy pleťové tonikum pouze ze zvyku. A mnohé se pozastavují nad otázkou, jaké jsou vlastně jeho přínosy.

Při použití pleťového tonika se odstraňují poslední stopy nečistot, pleť zůstává svěží a póry uzavřeny. Údajně každá pátá žena používá pleťové tonikum denně.

Mnohé ženy, které tak poctivě používají tento klasický produkt péče o pleť si však vůbec neuvědomují, jaké zrádné přísady může pleťové tonikum obsahovat. Například alkohol, který může vysušovat i tu nejmastnější pokožku a parabeny, které prokazatelně vyvolávají alergické reakce.

Alkohol obsažený v pleťových toniku může být spouštěčem růžovky, zvyšovat riziko vzniku vyrážek na aknózní pleti či zhoršit citlivost pokožky. To znamená, že pravidelné používání pleťového tonika může zanechat pokožku podrážděnou, zanícenou a náchylnou k poškození působením prostředí.

Podle některých dermatologů je pleťové tonikum v péči o pleť nadbytečný, i když vám přímo neškodí. Mýdlo zvyklo i po smytí zanechávat na pokožce zbytky. Ale dnešní přípravky na čištění pleti jsou vyráběny tak, aby byly zcela vymyté a nenarušovaly pleti přirozenou rovnováhu. Proto není třeba používat pleťové tonikum.

Pleťové tonikum je primárně vyráběny tak, aby se po jeho použití vrátilo pokožce přirozené pH. Jde o rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí v těle. Pokožka na obličeji je nejzdravější, pokud je mírně kyselá. Kyselé prostředí brání šíření bakterií, které by mohly přispět k vzniku akné a pomáhá udržovat funkce kožní bariéry. Udržuje vláhu v pokožce a škodlivé látky venku. Zásaditá pokožka je náchylnější na vznik jemných linií, vrásek a na poškození od slunce.

Všechno toto může nahrávat pleťovému toniku do karet, pokud však máte relativně normální pleť, pravidelně z ní odstraňujete odumřelé buňky a používáte přípravek na čištění, který nezbavuje pokožku její přirozené vláhy, měli byste si dokázat udržet zdravou hladinu pH. Změny životního stylu už dodělají zbylou práci.

S čištěním pleti to nepřehánějte

Ačkoli je pro pleť bez akné klíčová zcela čistá pokožka, pokud ji budete mýt až příliš, naděláte víc škody než užitku.

Přehnat to můžete i s exfoliaci, pokud si doslova oddřete až příliš mnoho z horní vrstvy kůže, která vám slouží jako ochranná bariéra vůči environmentálním toxinům a slunečnímu poškození. Oba tyto faktory totiž urychlují proces stárnutí.

Je třeba si také uvědomit, že je skutečně třeba číst a dodržovat návody k použití toho kterého kosmetického přípravku. Obzvlášť pokud používáte výrobky, které jsou určeny proti příznakům stárnutí. Tyto totiž mohou být trochu drsné vůči vnějším vrstvám pokožky.

Dbejte na používání krému na opalování, pokud zvyknete využívat produkty s obsahem retinolu nebo alfahydroxykyselin.

Také je vhodné omezit použití výrobků s vysokou koncentrací kyselých přísad nebo čistících přípravků s obzvláště drsnými složkami určenými na exfoliaci na jednou či dvakrát do týdne.

Nepoužívejte příliš mnoho výrobků a nenechte se zlákat příliš drahými krémy

Nepodlehněte marketingovému nátlaku a velké reklamě. Je totiž skutečně důležité používat ten správný produkt určený přesně pro váš typ pleti.

Pokud si koupíte kultovní stoeurový hydratační přípravek, který je optimalizován pro suchou pokožku, přičemž vaše pleť je mastná, nevytěžíte ze všech jeho přínosů. Dokonce se vám stav vaší pleti může zhoršit. Obraťte se na odborníka, určitě vám velmi rád při výběru pořadí.

Nenakupujte a nepoužívejte ale příliš kosmetických produktů. To, že si na pleť nanesete více produktů neznamená, že dosáhnete lepších výsledků. Ve skutečnosti, příliš mnoho produktů může pokožku přetížit a podráždit, obzvláště citlivou oblast kolem očí. Dávejte si méně produktů a více dbejte na způsob, jak je aplikujete. Takto dosáhnete lepších výsledků.

Používejte tu správnou techniku k nanášení krému na oči

Dalším důležitým tipem na péči o pleť je následující. Nepoužívejte příliš mnoho ze žádného typu produktu určeného pro aplikaci v oblasti očí. Vyhnete se přetížení pokožky i případnému podráždění a otokům.

Pro lepší výsledky si naneste malé množství, přibližně velikosti hrášku, na bříška prstů. Z krému si udělejte nejdříve tečky kolem orbitální kosti, pak lehkým vklepáváním vetřete krém do pokožky. Nejvhodnější je použít prostředník, který je nejslabší, takže je nejmenší pravděpodobnost, že byste si zbytečně tahali nebo tlačily na citlivou pokožku kolem očí. Viz také domácí recepty na tmavé kruhy pod očima.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc