Domů / / Jak se vypořádat s "počít...

Jak se vypořádat s "počítačovými vráskami"?

Poslední úprava 04.03.2020
Sdílet článek

Lidé vědí, že jsou vrásky součástí stárnutí. Objevují se s postupným ochabováním pleti a se ztrátou její pružnosti. Samozřejmě, u někoho jsou vrásky výraznější, u někoho méně výrazné.

Víte, co vrásky na obličeji zhoršuje? Na tuto otázku lze zodpovědět z několika hledisek. Na vrásky má vliv vystavování se slunečnímu světlu a případnému spálení od slunce. Jiným lidem vrásky zhoršuje cigaretový kouř nebo nesprávné stravování. Někteří lidé se prostě příliš smějí nebo se smějí zeširoka a tvoří se jim mimické vrásky kolem úst.

Mnohem modernějším faktorem, který přispívá ke vzniku vrásek je běžné používání počítače. Přesně tak. Všechno to mžourání na monitor, kterému se při celodenním dívání do počítače nevyhnete způsobuje, že se pokožka kolem očí postupně opotřebovává. Výsledkem je, že se u mnoha lidí rozvinou vrásky kolem očí.

Jak vypadá "počítačová tvář"?

Až budete mezi lidmi, kteří právě používají počítač, podívejte se jim do tváře. Aby lépe viděli na monitor, zvláště pokud ho používají dlouhodobě, mnozí lidé přimhouří oči. I krčení čela odpovědné za vrásky na čele je u nich běžné. Někteří lidé se při používání počítače dokonce doslova mračí.

Tyto mimické výrazy způsobují vrásky. Vrásky mračení se častokrát objeví v koutcích úst a v koutcích očí. Říká se jim i vějířky a jsou mimořádně neústupné. To znamená, že se jen těžko odstraňují. Jak tedy dosáhnout, abyste zabránili vzniku "počítačových vrásek"? Prvním krokem k úspěchu je lepší pochopení vrásek samotných.

Vrásky kolem očí - základní fakta

Vrásky se tvoří tehdy, když se vrstvy kůže ztenčují, protože ztrácejí plnost. Děje se tak, protože se kolagen a elastin rozpadají, pokožka stárne a stává se tenčí. Přes kůži se dostává méně vláhy, což znamená, že nižší vrstvy již nejsou plné a baculaté, takže i ty se ztenčují. Kůže, jejíž je najednou jaksi navíc, protože již není ničím vyplněna, neboť se podkožní vrstvy již správně napínají, začíná povolovat. Následkem je ovislá kůže a tvorba vrásek.

Pokožka kolem očí je jedinečná a odlišuje se od kůže na zbytku těla. To ale také znamená, že je mnohem náchylnější na vznik vrásek. Je mnohem tenčí, kůže kolem očí nemá dostatečné množství podkožních zásob, které by ji chránily před vznikem vrásek. Proto vznikají vrásky kolem očí mnohem snadněji, stačí, že se trochu skrčí, například jako při pohledu do počítače.

Prevence vzniku "počítačových vrásek"

Je zjevné, že jedním z nejlepších způsobů jak zabránit vzniku "počítačových vrásek" je nemžourat na monitor. Pro mnohé lidi je to ale neproveditelná výzva. Počítače a digitální obrazovky lidé používají po celý den. Využíváme je na práci, na hru, na komunikaci, a pro mnohé jiné účely. Trik při prevenci vzniku vrásek kolem očí tedy nespočívá v tom, počítačům se vyhýbat, ale v jejich efektivnějším využívání.

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat, abyste se ujistili, že se vám nezačnou tvořit vrásky kolem očí, je kontrola zraku. Únava očí se obvykle rovná vzniku vrásek kolem očí do budoucna, protože lidi nutí mžourat. Pokud potřebujete brýle na čtení, noste je vždy při práci u počítače. Řádně si také nastavte jas a rozlišení obrazovky, aby vyhovovalo vašim očím. Měli byste si také nastavit velikost fontu, aby bylo čtení pro vás jednoduché a nezatěžovalo oči ani pokožku kolem očí.

Také si můžete postavit počítač do vhodnější vzdálenosti od obličeje, případně můžete zvolit jiný úhel. Častokrát pomáhá i nastavení světla. Pokud máte počítač u okna, posuňte sebe i počítač do takové pozice, aby sluneční světlo nevytvářelo odlesky na obrazovce. I takové drobné úpravy udělají velký rozdíl při zlepšení zraku, pokud jde o používání počítače a prevenci vrásek kolem očí a počítačových vrásek.

Ošetřování počítačových vrásek

Vedle změny návyků vám může pomoci i několik typů ošetřování pleti, které slouží jako prevence vzniku vrásek kolem očí a brázd mezi obočím. Některé z nich dokonce dokáží zmírnit vzhled vrásek, které se vám již kolem očí vytvořili.

Pokud se budete držet obecné strategie péče o pleť, tedy i péče o oblast kolem očí, jste na dobré cestě. Udržujte pokožku zdravou, používejte čistící přípravky a přírodní pleťové vody jako vody s obsahem medu nebo okurky. Vyhýbejte se spálení od slunce, také cigaretovému kouři, který škodí pleti. Noste sluneční brýle, abyste zmírnili únavu očí. Takové návyky pomáhají vaší pokožce v zachování zdraví a samozřejmě i pokožce kolem očí.

Tipy jak používat počítače zdravým způsobem

Počítačové vrásky jsou pouze jedním z rizik pro vaše zdraví, kterým čelíte při používání tohoto oblíbeného přístroje. Počítače jsou spojovány i s nesprávným držením těla, zvýšenou svalovou ztuhlostí, napětím v ramenou a problémy se zrakem. U lidí, kteří sedí u stolu a dělají na počítači, se může vyvinout tenisový loket a dokonce syndrom karpálního tunelu. Bolest zad je také častým nežádoucím účinkem dlouhého sezení před počítačem.

Používejte počítače zdravějším způsobem:

  • monitor mějte ve výšce očí
  • používejte ergonomickou podpůrnou židli
  • v pravidelných intervalech vstaňte od stolu a protáhněte se
  • monitor nastavte tak, aby nezatěžoval oči
  • vytvořte si ergonomickou pracovní stanici
  • při psaní na klávesnici seďte ve vzpřímené zdravé pozici
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc