Domů / / Jak ošetřovat poškozenou nehto...

Jak ošetřovat poškozenou nehtovou kůžičku?

Poslední úprava 15.10.2021
Sdílet článek

Kromě občasné manikúry a stříhání nemyslíme na své nehty často. Dokud vás nezačne něco svědit. Pokud máte poškozenou kůžičku kolem nehtů, jste neustále vystaveni riziku vzniku infekcí nehtů. Vytvářejí totiž bariéru mezi kůží a nehtem, které udržují infekční organismy venku. A když se kůžička poškodí, nehet se stane citlivější. To je důvod proč je důležité zacházet opatrně s nehty.

Kůžičku není těžké poškodit. Je měkká a poškodí se v důsledku kousání nehtů. Jestli jde o zlozvyk nebo máte prostě špatný den, nikdy to není dobrý nápad. Kousání nehtů vám způsobí mnohem více problémů. Vaše kutikuly se mohou poškodit i během manikúry a to zejména tehdy, když se je pokusíte ořezávat nebo tlačit přebytečnou kůži zpět do nehtu. Poškození této kůžičky vznikne i u lidí, kteří často namáčejí ruce do vody nebo používají dráždivé látky.

Dobrou zprávou je, že vaše pleť se nakonec vyléčí sama a to platí i pro vaše kutikuly. Existuje několik možností léčby, které mohou pomoci poškozené kůžičce. Jde o použití jednoduchých krémů až k chirurgickým zákrokům. Závisí na závažnosti poškození. Dalo by se ušetřit spoustu bolesti, času a peněz pokud bychom věnovali trochu pozornosti, abychom kutikuly udrželi zdravé.

Typy pro léčbu poškozené kůžičky

Jak zacházet s poškozenou kůžičkou závisí na míře poškození. Pokud jste si kousali nehty nebo jste si odtrhli nehet, péče o poškozenou kůžičku je těžší než u menších říznutí. Jediné co musíte udělat, je nalít na ránu trochu peroxidu vodíku, důkladně vyčistit a zakrýt bandáží. Je tu však šance, že dostanete infekci. Pokud k tomu dojde, léčení této kůžičky nemusí být až tak jednoduché.

Je velmi běžné, že když se poškodí kutikuly vznikne infekce známá jako paronychie. Paronychia bývá způsobena bakteriemi, plísňovými nebo kvasinkovými infekcemi. Oblast, ve které se nehet odděluje od kůžičky může být bolestivá a dokonce po čase i hnisat. Pokud je infekce bakteriální, objeví se náhle, zatímco plísňové infekce se vyvíjejí delší časové období. Ať je příčina jakákoli, tato infekce je léčitelná.

Obvykle můžete získat úlevu od bakteriální infekce namočením nehtu do horké vody několikrát denně. To by mělo utlumit bolest a pomoci i otoku. Možná budete muset užít i nějaké léky, aby byly vaše nehty opět v pořádku. V závažných případech vyhledejte lékaře.

Plísňový zánět nehtového lůžka je trochu odlišný. Jeho léčení může trvat i několik měsíců.

Další částou příčinou poškození kůže kolem nechtů je suchá kůže. Když vaše kůže vyschne, kutikuly ztratí přírodní tuky, které ji pomáhají udržet suchou. Tento problém se léčí pomocí hydratačních krémů a speciálního krému na kůžičku. Obsahují tuky a vosky, které kůže kolem nehtů ztratila.

Prevence poškozené kůžičky kolem nechtů

Jedna z nejlepších věcí je v první řadě zabránit poškození. Pokud jde o poškozené kutikuly, prevence je obvykle v odstranění zlozvyků jako je kousání nehtů. Prvním krokem k odstranění tohoto zlozvyku je uvědomění si ho. Můžete ale zkusit i obvazy, namáčet prsty do něčeho pronikavého, to by vás mohlo odradit. Lidé, kteří své ruce vystavují nadměrnému množství vody, trpí vysušováním kůže. Gumové rukavice by mohly tento problém odstranit. Suchá kůže je důsledkem klimatu, ve kterém žijete. Lidé mají tendenci mít více problémů se suchou kůží v zimě, protože vzduch je sám o sobě suchý. Pokud máte suché ruce jsou vysušené i vaše kutikuly. Používejte hydratační krémy. Nejlepší co můžete udělat pro ochranu rukou a i kůžiček kolem nehtů je nosit rukavice po celou dobu - uznáváme však, že to není vždy praktické.

Jaký je rozdíl mezi krémem na nehtovou kůžičku a krémem na ruce?

Ačkoli se to může zdát přehnané, existuje několik důvodů, proč by používání krému na ruce a kůžičku kolem nehtů mohlo být prospěšné. Krém na kůžičku pomáhá obnovit ztracené přírodní tuky. Krém je směsí včelího vosku, ropy a lanolinu. Krém na ruce je mastný, ale neobsahuje stejnou směs ingrediencí, které vyživují vaše nehty.

Záděry na nehtech - domácí recepty na ošetření nehtů

Citron a med

 • Přidejte šťávu z jedné poloviny citronu a 1 čajovou lžičku medu do misky nebo teplé vody.
 • Ponořte do směsi ruce po dobu 5 minut a smyjte chladnou vodou.
 • Ruce si osušte a aplikujte olej s vitamínem E, olivový olej nebo kvalitní hydratační krém, abyste udrželi vaši kůžičku měkkou a hydratovanou.

Aloe vera

Aloe vera gel hydratuje nehtovou kůžičku a zmírňuje zánět. Kromě toho má gel na pokožku chladící efekt, je antimikrobiální, chrání před infekcemi a při pravidelném používání pomáhá při odlupování nehtové kůžičky, čímž hojí záděry na prstech.

 • Aloe vera gel můžete získat přímo z listu aloe vera a uschovat v menší nádobě, čímž ho budete mít vždy po ruce.
 • Vícekrát do dne si gel naneste na nehtovou kůžičku a nesmývejte ho.

Olivový olej

Olivový olej můžete používat jako noční kúru rukou a nehtové kůžičky. Olivový olej nehtovou kůžičku hydratuje a také léčí již způsobené záděry na prstech.

 • Aplikujte teplý olivový olej na nehtovou kůžičku a na ruce a oblečte si bavlněné rukavice.
 • Jděte spát a vzbudíte se s hebkými a hydratovanými rukama a nehtová kůžička bude jako nová.
 • Pro zbavení se odlupování kůžičky opakujte olivovou kúru každou noc.

Banány

Banány dodají nehtové kůžičce pořádnou hydrataci a udrží ji měkkou.

 • Rozmačkejte menší kus banánu a aplikujte na nehty a kutikuly.
 • Nechte působit 5 minut a smyjte vodou.
 • Aplikujte hydratační krém a hotovo.

Okurky

Okurka ochlazuje pokožku a zmírňuje zánět. Kromě toho pokožku hydratuje, a tak dokáže předejít její suchosti a odlupování, takže se záděry na prstech ani neobjeví.

 • Můžete si okurku buď nakrájet a potřít si jí kůžičku, nebo můžete okurku nastrouhat a tak aplikovat na nehtovou kůžičku.
 • Po 30 minutách smyjte vodou a naneste hydratační krém.

Med

Med má antibakteriální účinky, které léčí rány a dokáží ošetřit velmi poškozené kutikuly.

 • Aplikujte med na kůžičku nehtů, kolem nehtu a trochu promasírujte.
 • Nechte působit 10 minut a opláchněte vlažnou vodou.
 • Opakujte 2 krát denně po dobu několika dnů, dokud neuvidíte zlepšení a nepřestane vás nehtová kůžička trápit.

Vazelína

Vazelína je specialistou na hydrataci pokožky. Pokožku hydratuje a udržuje ji měkkou a elastickou.

 • Aplikujte ji na nehtovou kůžičku a nechte působit přes noc.
 • Vazelínu si můžete na kutikuly nanést i během dne, abyste zabránili odlupování a vysušování pokožky.
Jak ošetřovat poškozenou nehtovou kůžičku? Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc