Domů / / Mořské řasy v kosmetice - přín...

Mořské řasy v kosmetice - přínos složek z mořských řas v kosmeceutikách

Poslední úprava 09.02.2022
Sdílet článek

Pojmenování "kosmeceutika" je kombinace slov "kosmetika a farmaceutika". Tato kombinace naznačuje, že daný produkt obsahuje aktivní složky ve výraznějším množství než běžná kosmetika. O mořské řasy se kosmetický průmysl začal aktivně zajímat právě kvůli bohatým bioaktivním složkám. Složky mořských řas, které se jako mořské řasy v kosmetice a kosmeceutika využívají, jsou florotaníny, sulfonové polysacharidy a inhibitory tyrozinázy. Dost intenzivně byla zkoumána i matrix metaloproteinázy (MMP), a to v souvislosti se schopností tlumit atopickou dermatitidu a jiné kožní onemocnění.

Mořské makrořasy jsou taxonomicky klasifikovány jako řasy. Patří ke čtyřem hlavním třídám mořských řas - Rhodophyceae (červené řasy), phaeophyceae (hnědé řasy), cyanophyceae (modrozelené řasy) a Chlorophyceae (zelené řasy). Široký záběr biochemického složení mořských řas poskytuje vynikající volbu, širokou škálu biologicky aktivních složek. Mořské řasy jsou známou delikatesou v některých částech Asie, jsou dobře známým zdrojem důležitých potravinových florotaninů, pigmentu, sulfátovaných polysacharidů. Ve srovnání se suchozemskými rostlinami a živočišnou potravou jsou mořské řasy bohatými zdroji některých zdraví prospěšných molekul a látek jako je dietní vláknina, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, esenciální aminokyseliny, vitamíny A, B, C a E. A právě tyto látky jsou esenciální, pokud jde o výrobu kosmeceutik a použití mořských řas v kosmetice.

Mořské řasy nejsou považovány za mořskou zeleninu pouze díky možnosti jejich konzumace. Už odpradávna se využívají i v alternativní medicíně, a to právě při kožních onemocněních a problémech souvisejících s kůží. Jinými slovy, mořské prostředí je ve své biodiverzitě mnohem bohatší. Proto jsou mořské organismy a jejich metabolity jedinečné. Většina výzkumů, které se týkaly hnědých řas, potvrdila jejich potenciální antioxidační, protizánětlivé, antidiabetické, protinádorové, antihypertenzní a protialergické vlastnosti. Také se prokázala jejich aktivní role při inhibici enzymu hyaluronidázy, neuroprotekci, prospěšnost při problémech souvisejících s kostmi i inhibování matricové metaloproteinázy.

Například Asijské ženy preferují světlý tón pleti, proto právě v Asii patří mezi nejprodávanější kosmetiku produkty na bělení pleti. Epidemiologické a klinické studie udávají, že konzumace rostlinné potravy a nápojů, například čaj, červené víno, produkty ze sóji, redukuje riziko vzniku problémů souvisejících s oxidačním poškozením. Jinak řečeno, působí proti stárnutí samotnému i onemocněním souvisejícím s životním stylem. Mořské prostředí je bohaté na celou řadu organismů, které obsahují širokou škálu biologicky významných sloučenin. Tyto jsou s kosmetického a kosmeceutického hlediska pro lidi užitečné a přínosné. Na biologickou aktivitu mořských řas z hlediska prospěšnosti pro pleť, zdraví a krásu se zaměřovalo několik studií.

Mořské řasy v kosmetice a kosmeceutika

Kosmeceutika na sebe upírají stále větší pozornost, právě kvůli prospěšným účinkům na lidské zdraví. Bioaktivní látky derivované z mořských řas mají různé funkční úkoly jako sekundární metabolit. A tyto vlastnosti mohou být aplikovány při vývoji kosmeceutik.

Ochrana zdraví pleti a bělení pleti

Tvorba vrásek na kůži se obvykle připisuje reaktivnímu druhu kyslíku, který je tvořen při oxidačním stresu. Tento reaktivní kyslík stimuluje mitogenem aktivovaný protein kinázu, který fosforyluje protein 1 (aktivátor transkripčního faktoru). Následně dochází k přílišnému navýšení matricové metaloproteinázy, což přispívá k degradaci kolagenu v pleti. A právě to vede k stárnutí pleti. Gelatinázy (sem patří i matricová metaloproteinázy 2 a 9), jsou zodpovědné za nežádoucí podporu poškození kůže, které je vyvoláno UV zářením. Pleť poškozená slunečním zářením vykazuje výrazně vyšší hladiny aktivní gelatinázy, než je tomu u přirozeně stárnoucí pokožky.

Při výzkumech se ukázalo, že florotaníny působí jako potenciální látky proti stárnutí. Mořská řasa Corallina pilulifera dokázala zabránit oxidačnímu stresu způsobenému UV zářením. Mořské řasy současně pomáhají i proti chronickému zánětu.

Bělení pleti a odstranění hyperpigmentace se obvykle uskutečňuje pomocí inhibitorů tyrozinázy. Tento enzym totiž funguje jako katalyzátor při omezení rychlosti pigmentace. Inhibitory tyrozinázy sice in vitro působí, požadovaný účinek však při klinických testech dosažen nebyl. Existují však i potenciální mořské organismy, které na pigmentaci kůže působí. Mořské řasy přitom působí jako přírodní zdroje inhibitorů tyrozinázy.

Prevence onemocnění kůže vyvolané prvoky

To, že infekční činitel ohrožuje a působí na člověka, věděli lidé rozpoznat již od dávných dob. Existují různé tipy infekcí a infekčních činitelů - bakterie, viry, plísně. Tyto u lidí způsobují různé tipy onemocnění. Symptomy onemocnění následně závisí na choroboplodných činitelých. Lidé už v daleké minulosti objevily a používaly různé přípravky a způsoby léčby. Používaly různé postupy. Jednou z takových možností léčby je i ajurvéda. Vše záviselo samozřejmě na dostupnosti přírodních zdrojů v té které zemi.

Antibakteriálně působí například červené řasy druhu Laurencia rigida nebo Laurencia luzonesis. Také výtažek z hnědé řasy Ecklonia kurome dokáže ničit určité druhy bakterií. A takto by se dalo pokračovat dál. Antibiotická aktivita byla u řas silná a navíc širokospektrální. Zajímavé je, že výraznější aktivita byla sledována u gram-pozitivních bakterií než u gram-negativních bakterií.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida je svědivé zánětlivé kožní onemocnění, které souvisí s osobní nebo rodinnou anamnézou týkající se alergie. Atopická dermatitida se může objevit v jakémkoliv věku. Nejčastěji se týká kojenců a malých dětí. V některých případech přetrvává až do dospělosti, případně se vytratí později během života. Základním problémem při atopickém ekzému je poškozená kožní bariéra. Ta způsobuje suchou a svědivou kůži. Problém se navíc zhoršuje mechanickým poškozováním pokožky při škrabání. Tím se umožní vstup antigenů přes pokožku, vytváří se prostředí, které tvaruje imunitní odpověď na tyto antigeny. Klinické pozorování naznačují, že je atopický ekzém kožním projevům celotělové poruchy. Může spustit astma, potravinové alergie i alergickou rýmu.

Jde vlastně o zánětlivou reakci, na kterou běžné léky ne vždy zabírají, resp. správná léčba je příliš finančně náročná. Proto vědci studovali florotaníny derivované z hnědé mořské řasy. Ta je pro člověka prospěšná, protože působí protizánětlivě.

Díky hojnému množství derivátů floroglucinolu v Ecklonia cava, se proti různým alergiím používá jako přísada do jídla a také v lidové medicíně v asijských zemích, hlavně v Koreji.

Z Eisenia arborea, což je jedlá hnědá mořská řasa, byl izolován florotanín, který si také umí poradit s alergickými reakcemi. Tato řasa se přitom používá hojně v japonské lidové medicíně k léčbě gynekopatií - což jsou zdravotní problémy týkající se a objevující se výhradně u žen.

Po různých testech a vyhodnocení výzkumů lze říci, že deriváty floroglucinolu mají schopnost snížit produkci IgE a jiných zánětlivých reakcí. Schopnost florotaninů léčit kožní problémy také potvrzuje více zpráv z výzkumů.

Tato jedinečná vlastnost florotaninů při nápravě poškození pokožky kvůli vlivu různých alergenů by mohla být využita k lepšímu léčení stále náročnějších forem atopické dermatitidy. Je třeba udělat další výzkumy, které se zaměří na screening nových sloučenin a složek z mořských řas, které by se mohly nacházet na předním místě v rámci léčby nejen atopického ekzému, ale i dalších zánětů na kůži. V mořském prostředí navíc lze nalézt různé houby, měkkýše, bryozoány, koelenteráty, ostnokožce, pláštěnce a jiné mořské mikroorganismy. Podle dosud známých informací obsahuje většina z nich protizánětlivé látky. Nabízí se tak široký výběr kosmeceutických látek, který by mohli léčit atopické dermatitidy.

Úloha fukoidanu při léčbě kožních onemocnění

Mořské makrořasy se považují za dietní složky, tedy součást stravy. Zároveň se využívají v rámci alternativní medicíny v Asijských zemích - v Japonsku, Koreji i Číně. Mořské řasy produkují různé polysacharidy, včetně alginátů, laminaránů a fukoidanů. Obvykle obsahují velké množství L-fukózy a suflátů, spolu s malými množstvími dalších cukrů jako je xylóza, galaktóza, manóza a kyselina glukuronová. Zjistilo se, že zejména fukoidany z mořských řas vykazují vynikající biologické aktivity, které napomáhají lidskému zdraví. Fukoidany jsou sulfátové polysacharidy, které se nacházejí výhradně v mořských řasách, přesněji v jejich buněčných stěnách. Fukoidany se intenzivně zkoumají kvůli potenciálním protinádorovým, antivirovým, protikomplementovým a protizánětlivým aktivitám. Fukoidany se můžou stát potenciálním terapeutickým prostředkem pro prevenci a léčbu stárnutí pokožky kvůli vlivu slunečního záření.

Úloha inhibitorů matrixu metaloproteinázy (MMP) při kožních onemocněních

MMP jsou rozděleny do tří hlavních funkčních skupin. Tyto zahrnují intersticiální kolagenázy, které souvisejí s kolagenem typu I, II a III. Stromelyzíny jsou specifické pro lamininy, fibronektin a proteoglykany. Nakonec jsou to gelatinázy, které efektivně štěpí kolagen typu IV a V. MMP tedy přispívá k degradaci kolagenu, což znamená stárnutí. Právě zpomalením této degradace dokážeme stárnutí částečně zpomalit.

Mořské řasy v kosmetice a jejich vyhlídky do budoucna

Dosud byla většina zkoumaných a testovaných florotaninů a sulfátovaných polysacharidů z řas druhu Ecklonia eisenia. Nové florotaníny a deriváty polysacharidů však třeba přezkoumat v dalších z mnoha druhů hnědých řas. Atopické ekzémy jsou problémem, který stále nezná úplně účinnou a efektivní léčbu. Na toto kožní onemocnění již existuje řada lokálních přípravků. Ale léčba, která by člověka zbavila atopických problémů natrvalo, zatím neexistuje. Při vývoji kosmeceutických přípravků a využití mořských řas v kosmetice je navíc nutné nezapomínat a zohlednit také různé zdravotní rizika jako například alergie na mořské plody.

Zdroje

  • THOMAS, N. V. a KIM, S., 2013. Benefical Effects of Marine Algal Compounds in Cosmeceuticals. Marine Drugs [online]. January, 11 (1), 146-164 [cit. 19.11.2018]. Dostupné z: https://www.mdpi.com/1660-3397/11/1/146/htm
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc