Domů / / Které cviky jsou nejlepší na h...

Které cviky jsou nejlepší na hubnutí? 10 druhů cvičení, které jsou lepší než běh

Poslední úprava 25.05.2022
Sdílet článek

Běhání je výborným kardiovaskulárním cvičením na spalování tuku. V závislosti na vaší kondici může být běh výborným způsobem udržení štíhlé postavy. Pokud si však nedáte pozor, můžete být škodlivý pro vaše klouby. Pokud například trénujete na maratón, může běh vyvíjet velmi velký tlak na nohy, kotníky a kolena.

Nejčastější chybou, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout díky běhu je to, že toho dělají příliš a příliš rychle. To může vést k poškození holenní kosti. A jediný způsob, jak se zotavit, je přestat běhat.

A právě to je důvod, proč byste měli zvážit i jiné druhy cvičení. Jaké cvičení tedy může být při spalování tuků stejně efektivní, pokud ne lepší, než běhání?

Angličák (burpees)

Tento cvik má v oblibě pomálu lidí. Jde však o jedno z nejúčinnějších cvičení na spalování tuků. Člověk vážící 70 kg dokáže spálit 10 kalorií za minutu za předpokladu, že správně odcvičíte 10 až 20 "angličáků".

Spurt na kole

Klíčové je soustředit se na krátké výbuchy aktivity a pak čas na odpočinek. Aby byly spurty co nejlepší na hubnutí, můžete postupovat například takto:

 1. Dejte si 3 až 5 minut na zahřátí.
 2. 20 sekund sprintujte na 60%.
 3. 60 sekund jen pomalu pedálujte.
 4. 20 sekund sprintujte na 70%.
 5. 60 sekund jen střídmě pedálujte.
 6. 20 sekund sprintujte na 80%.
 7. 60 sekund jen střídmě pedálujte.
 8. 20 sekund sprintujte na 80%.
 9. 60 sekund jen střídmě pedálujte.
 10. 20 sekund sprintujte na 80%.
 11. 60 sekund jen střídmě pedálujte.

Opakujte tak často jak chcete, ale měl by to být progresivní postup. Nesnažte se hned na začátku o 20 minut tréninku, pokud jste pak zcela vyčerpán a chytají vás závratě.

Skákání přes švihadlo

Mnozí sportovci se na toto cvičení spoléhají, udržuje totiž dobré kardiovaskulární zdraví i dobré svalové napětí. Můžete při něm spálit až 13 kalorií za minutu, pokud dokážete udělat 100 skoků za 60 sekund.

Posilovací lana

Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, je nejvyšší čas. Cvičení s pomocí posilovacích lan je jednou z nejintenzivnějších forem cvičení, jaké můžete dělat. Jsou výborné i na cvičení doma.

Jumping jacks

Jumping jacks, poskoky s odrazem snožmo nebo "skákající panák", jsou klasikou. Možná si to nemyslíte, ale nějaký důvod pro to bude, že se stále používají v armádě (americké). Poskoky s odrazem snožmo pracují s různými svaly, na které se někdy zapomíná.

Snažte se dělat 60 sekund jumping jacks, pak si dejte 20 sekund odpočinek. Cyklus opakujte celkem 15 minut. Právě to je nejlepší na hubnutí.

Halové veslování

Toto cvičení je vhodné pro každého. Pro staré i mladé, pro lidi s dobrými i špatnými koleny. Halové veslování je vhodné i pro klouby.

70 kilogramová osoba spálí za 30 minut veslování přibližně 250 kalorií. Je to tolik, ne-li více, než byste spálili při běhu do schodů nebo na elyptickém trenažéru.

Cvičení se zátěžovým pytlem

Možná to zní šíleně, ale tento druh cvičení je vlastně zábava.

Plavání

Určitě jste si všimli, že plavci jsou štíhlí. Jen 30 až 60 minut plavání 4 až 6 dní v týdnu vám pomůže zhubnout a současně zmírní riziko, že dostanete mozkovou mrtvici, cukrovku nebo nějaké onemocnění srdce.

Chůze do schodů

Pokud se provádí správně, jde o výborné kardiocvičenie. Posílíte si také svaly na dolní polovině těla.

Cyklistika na hrubých pneumatikách

Přestože hrubé pneumatiky horskou cyklistiku usnadňují, už jen tato samotná aktivita je cvičením. Při jízdě na kole s hrubými pneumatikami v sněhu můžete v závislosti na terénu spálit více než 1000 kalorií za hodinu.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Acai Berry tablety 2000

  Výživný zázrak z Brazílie. Pomáhá udržovat zdraví oběhového systému i zažívacího traktu, podporuje proces hubnutí, vynikajících v boji proti stárnutí

Čtěte víc