Domů / / Zdravotní přínosy pískavice (ř...

Zdravotní přínosy pískavice (řeckého sena)

Poslední úprava 27.04.2018
Sdílet článek

Zdravotní přínosy pískavice zahrnují schopnost zlepšit libido a sexuální funkce, zvýšit hladiny testosteronu a snad i schopnost pomoci při boji s rakovinou prostaty. Také se o ní tvrdí, že dokáže snížit hladiny glukózy a hladiny cholesterolu v krvi. A že proto dokáže pomáhat s kardiovaskulárními chorobami.

Pískavice řecké seno je rostlina, která běžně roste v Středomořské oblasti. Její semena a listy jsou oblíbeným kořením, ale i její přínosy pro zdraví se těší velkému zájmu. Protože má pískavice řecké seno určité schopnosti podobné estrogenu, může například pomoci při zvýšení libida.

Pískavice řecké seno obsahuje také fytochemikálie zvané saponiny a sapogeniny, které mají dobrou pověst při zvyšování hladin testosteronu a vylepšení libida. Ve studii bylo náhodně vybráno 60 zdravých mužů, kteří měli užívat buď 300 mg pískavice nebo placeba dvakrát denně v trvání osm týdnů. U mužů užívajících pískavici, nastal v porovnání s placebo skupinou výrazný nárůst hladin testosteronu.

V jiné studii užívalo 27 mužů ve věku od 25 do 50 let kombinovaný výživový doplněk sestávající z pískavice, magnesia, zinku a vitaminu B6. Dalších 27 mužů dostávalo pouze placebo. Žádný z mužů netrpěl na erektilní dysfunkci, všichni měli stabilní partnerský vztah a byli zdraví. Ve středu testovacího období a na konci šestitýdenního testu přidělovaly muži z léčené skupiny vyšší skóre při otázkách ohledně libida, sexuálních funkcí a sexuálního výkonu, než muži v placebo skupině.

Dosud pouze jedna odborná studie indikovala pískavici jako zdravotně přínosnou při boji s rakovinou prostaty. Výzkum zjistil, že výtažek z pískavice zabíjel rakovinné buňky v prostatě, prsou a v slinivce, neovlivnil však normální zdravé buňky. Výzkum ohledně pískavice a rakoviny prostaty však probíhal pouze v petriho miskách, takže je obtížné určit, jak by byla v boji s rakovinou skutečně efektivní.

Užívání pískavice

Doporučená dávka na snížení cholesterolu nebo při cukrovce je 5 gramů semen denně. Jiný způsob, jak využít zdravotní přínosy pískavice, je přidat čajovou lžičku semen pískavice k jídlu, nebo je jednoduše zapít vodou. Toto je populární způsob jak bojovat se špatným trávením a pálením žáhy.

Čtěte dál
Impotence
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc