Domů / / Vývoj peptidů

Vývoj peptidů

Poslední úprava 24.01.2022
Sdílet článek

Tak, jak narůstají naše znalosti o kůži a stárnutí, vyvíjí se i technologie, díky kterým dokážeme zkvalitnit stav své pokožky. V sedmdesátých letech dvacátého století se do produktů péče o pleť dostal retinol. A s postupem času se pole jeho působnosti rozšířilo, vděčí za to svým vlastnostem a schopnosti bojovat proti stárnutí i s akné. V týchž sedmdesátých letech se vědci vysmívali z myšlenky existence volných radikálů a jejich škodlivého účinku na stárnutí pleti. V současnosti známe mnoho osvědčených antioxidantů, které dokáží ochránit pokožku právě před nebezpečím volných radikálů. Teprve nedávno byly představeny rostlinné kmenové buňky z jablka, v rychlém sledu následovalo množství dalších prospěšných, omlazujících rostlinných kmenových buněk.

Tak, jak se každá z těchto technologií vyvíjí, tak se vyvíjí i peptidová kategorie. Vědci už v padesátých letech minulého století peptidy znali, ale až v osmdesátých letech byl poprvé peptid mědi zaregistrován v rámci péče o pleť. Ještě i pak prošlo mnoho let, než počátkem roku 2000 získal palmitoyl pentapeptid reputaci jako nedráždivá alternativa k retinolu s účinky proti nežádoucím projevům proti stárnutí. Tyto peptidy vydláždily cestu jiným peptidům, aby se zařadili do své vlastní třídy s výše uvedenými funkcemi a dostali se daleko před své protějšky první generace, díky jejich schopnosti podpořit tvorbu kolagenu.

Peptidy a proteiny v kůži

Stárnutí kůže zahrnuje sérii komplexních faktorů, kam patří i:

  • Nárůst proteolytické aktivity zahrnující rozklad proteinů.
  • Nárůst v poškození volnými radikály, které přispívá k řetězové reakci zánětů a poškozování buněk.
  • Pokles v komunikaci mezi růstovými faktory a buňkami, což vede k poklesu strukturálních proteinů.
  • Oslabená soudržnost v rámci spojení dermis a epidermis (dermo-epidermální junkce, DEJ).

Všechny tyto fakta přispívají ke ztrátě pružnosti, pevnosti, jemnosti a dokonce i barvy a elasticity kůže. Vývoj peptidů by mohl být odpovědí na problémy kůže, včetně možnosti oddálení příznaků stárnutí. Peptidy jsou aktivními řetězci aminokyselin, které tvoří proteiny. Proteiny jsou důležité pro každý organismus a jsou součástí téměř každého procesu v rámci buněk. Pomáhají regulovat tělesné funkce, snižovat zánětlivé stavy a zesilují přínosy antioxidantů. Až jednou pochopíme široký záběr úkolů, které hrají proteiny v rámci těla, pochopíme i skutečnou hodnotu peptidů. Spolu s vývojem technologií se lokálně aplikované peptidy stávají stále efektivnější při přesném zacílení na problém pokožky. Aplikací některých lokálních peptidů na pokožku, získává pokožka esenciální výživu. Dostává proteinovou výživu, která posiluje, vyživuje a restrukturalizuje stavební bloky kůže, čímž získává silnější a zdravější základ.

Pokožka

Proteiny v kůži se vyskytují v různých formách a slouží různým účelům. Struktura povrchu kůže je podobná cihlám a maltě. Korneocyty (cihly) jsou k sobě připojeny desmozómami a drží pevně na místě díky lipidům (maltě). Mnoho peptidů je modifikovaných složkou mastných kyselin, které jim umožní vstřebat se do pokožky.

Dermo-epidermální junkce (DEJ)

Dermo-epidermální junkce drží kůži pohromadě, zlepšuje její kompaktnost, pevnost a pružnost. Udržuje soudržnost kůže a ukotvuje epidermis k dermis. Představte si kůži jako řadu ohnisek řetězu. Pokud se zlomí i jen jedno oko řetězu, pružnost klesne a kůže začne ochabovat.

Extracelulární matrix (ECM)

Extracelulární matrix je komplexní síť proteinů a proteoglykanů, která dokáže simultánně interagovat s různými receptory povrchových buněk. Tyto proteiny zahrnují širokou škálu kolagenů, lamininy, fibronektin a elastin, které jsou podstatné pro růst buněk a hojení ran.

Kolagen

Kolagen lze přirovnat k pružinám ve vašem matraci. Dodává pokožce úžasnou podporu, ale když se oslabí nebo se jeho tvorba zpomalí, je důsledkem vznik vrásek. Je to nejhojnější forma proteinů v ECM. Přibližně ve věku 35 let se stane pokles kolagenů typu I a III znatelným, protože začnou vznikat linie a vrásky, ale i pokles jiných typů kolagenu přispívá k tvorbě vrásek. Do dnešku bylo identifikováno 29 typů kolagenu a objevují se stále nové. Ne všechny kolageny ale přispívají k vzhledu mladé pleti. Kolagen hraje roli i v našich vazech a pojivových tkáních. Pokud jde o druhy vyskytující se v kůži, jsou kolageny rozděleny do pěti rodin, podle typu struktury. Patří sem fibrilární (typ I, II, III, V, XI), fazetový (typ IX, XII, XIV), s krátkým řetězcem (typ VIII, X), základnový (typ IV) a jiné (typ VI, VII, XIII ).

Jiné stavební bloky v kožním matrixu

Pokles kolagenu je docela dobře prozkoumán v souvislosti s péčí o stárnoucí pleť, ale i jiné proteiny hrají důležitou roli při redukci jemných linií a vrásek.

  • Lamininy (včetně lamininu V) – je druhý nejhojnější protein v ECM, který existuje pouze v základové membráně, která tvoří epidermis. Poskytuje podporu epidermis a ukotvuje ji k dermis.
  • Elastin - je protein v pojivových tkáních, který dodává tkáním pružnost a umožňuje jim v případě potřeby se roztáhnout.
  • Integrin - jsou proteiny povrchových buněk, které zprostředkovávají adhezi buněk k ECM proteinům, jako je kolagen a lamininy.
  • Fibronektin - je protein, který váže a zlepšuje adhezi buněk s kolagenem a integrinem povrchových buněk.
  • Dekorin (proteoglykán) - je glykosylátový protein (protein připojený k sacharidu), který hraje roli v buněčné přilnavosti, působí jako výplňová látka a hraje roli v proteinové stabilitě a molekulární signalizaci.
  • Kyselina hyaluronová - je glykosaminoglykan nacházející se v extracelulárním prostoru, který odolává kompresi vstřebáváním velkého množství vody.

Jak fungují peptidy

V jejich nejjednodušší formě se peptidy chovají jako jakýsi posel, signalizační buňky, které vykonávají určitou funkci od podpory až po tlumení enzymů. Jedním z prvních široce využívaných peptidů, palmitoyl pentapeptid, je kolagenový fragment, který dokáže zvýšit množství kolagenu I, IV a glykosaminoglykanů. Tento kolagenový fragment dokáže "přelstít" kůži, aby nabyla dojem, že se během přirozeného rozpadu a opětovné tvorby rozpadá až příliš mnoho kolagenu, čímž se dosáhne navýšení syntézy kolagenu. Ačkoli tento peptid dokázal svou efektivitu v kolagenových produktech určených na stimulaci, je zaměřen pouze na jeden aspekt v opravě stavebních bloků pokožky. Odkdy byl tento peptid objeven, stala se z kategorie peptidů skupina, která dokáže poskytnout obecný komplexní přístup k péči o pokožku. Na peptidy se v současnosti začíná nahlížet z mnohem širšího úhlu, přístup k jejich chápání je zaměřen multifunkčně. Dokáží totiž vylepšit vzhled a dobrý pocit z pleti následujícími šesti způsoby:

  • pročištění: odstranění mrtvých buněk, rozjasnění a očištění pleti od nečistot,
  • uvolnění: minimalizuje opakované obličejové kontrakce, které způsobují vrásky,
  • výživa: vyživování a povzbuzení kůže esenciálními živinami a vitamíny,
  • stimulace: podporuje zdravé fungování kůže,
  • hydratace: perfektně vyvážená a hydratovaná pokožka,
  • ochrana: udržuje zdravou kolagenovou matrix a zároveň posiluje schopnost ochrany kůže.

V začátcích bylo hlavní funkcí kategorie lokálně aplikovatelných peptidů pomoc při stimulaci kolagenu a utlumení vzniku mimických linií. S nejnovějšími inovacemi se však jejich pole působnosti rozšířilo. Hlavní úkol peptidů první kategorie byla podpořit jeden nebo dva typy kolagenů, ale jak jsme zmiňovali, existuje velké množství typů kolagenů a struktura DEJ závisí na správné kvalitě a kvantitě každého typu kolagenu. Peptidy se vyvinuly, a v současnosti existuje už i kategorizace na peptidy druhé a třetí generace. Tyto peptidy dokonce nahrazují mnohé kontroverzní aktivní složky, jak jejich efektivní a zdravé alternativy.

Peptidy, které pročišťují

Peptidy, které umožňují odstraňování mrtvých buněk z pokožky bez jejího podráždění:

  • hexanoyl dipeptidu-3 norluceín acetát - je aminokyselinová sekvence, která odpovídá za pravidelné odlupování odumřelých buněk. Na tomto procesu se účastní i desmozómy. Desmozómy (desmogleín a desmokolín) jsou adhezní proteiny, které drží pohromadě kožní buňky a přispívají k deskvamaci. Tento řetězec tří aminokyselin se nachází na vážící straně desmokolínu a je identický s desmogleínem. Avšak namísto vázání buněk buněčné spoje oslabuje. Hydratace a jemnost kůže se tak vylepší a zmenší se hloubka vrásek.

Peptidy, které jsou díky schopnosti vytvořit pěnu alternativami sulfátů:

  • hydrolyzovaný amarantový protein - jde o organický čisticí prostředek, který efektivně odstraňuje špínu a oleje. Hydratuje a skvěle pění, a zároveň nedráždí. Amarant je kvetoucí bylina, která dorůstá do výšky 150 až 210 cm. Aztékové věřili, že má nadpřirozené síly. Amarant je bohatý na devět esenciálních aminokyselin, které jsou potřebné při hojení ran, revitalizaci pokožky a jako antioxidační podpora.

Peptidy, které pomáhají při úpravě akné:

  • oligopeptid-10 - je to antimikrobiální peptid určený k ošetřování příznaků akné. Tento peptid se ukázal jako vynikající prostředek pro boj s P-akné bakterií. Ještě efektivnější se ukázal být v kombinaci s malým množstvím kyseliny salicylové. Umožňuje tak otevření pórů, přes které se do kůže dostane kyslík a následně i oligopeptid-10, který v nich může působit, přičemž kůži nedráždí. Kombinace 0,5 procenta oligopeptid-10 a 0,5 procenta kyseliny salicylové se ukázala být o 40% efektivnější, než benzoylperoxidová linie výrobků. Po 28 dnech užívání došlo k úspěšnému snížení množství komedonů, podrážděnín, puchýřků a papul.

Peptidy, které jsou alternativami k hydrochinonu, určené pro rozjasnění pokožky bez jejího podráždění:

  • oligopeptid-68 - jde o komplexní kombinaci agonistů TGF- β peptidu, které inhibují MITF (transkripční faktor spojován s mikroftalmií). MITF je hlavní transkripční regulátor melanogenických enzymů, tyrozinázy, TRP-1 a TRP-2. Tento peptid vyvolává výrazné rozjasnění ("vybělení") pokožky a je účinnější než arbutin a vitamín C.

Peptidy, které uvolňují

Mezi časté pohyby obličeje patří i stahy. Jelikož je kůže ukotvena ke svalům pod ní, může to vést k tvorbě vrásek. Při svalových stazích jde o komplexní mechanismus vyvolávaný mnoha drahami v rámci neuromuskulárních spojů (NMJ). Dělí se do dvou fází, pro-synaptické a post-synaptické. Aby se vyvolala svalová kontrakce, je potřebný acetylcholin (ACh), no zablokováním uvolňování ACh do NMJ, případně vstřebáním ACh přes různé kanály, dokážeme vyhladit vzhled jemných linií a vrásek již od počátku jejich vzniku. Před lety se začal používat výraz "peptid podobný botoxu", jde vlastně o argilerin, který blokuje uvolňování ACh. V současnosti k ještě větší efektivitě přispívají i další peptidy uvolňující vrásky, takže je možné ještě výrazněji snížit výskyt vrásek.

  • acetyl oktapeptid-3 - jde o prodloužení argirelinu, který funguje při blokování SNARE komplexu, ale ještě mnohem efektivněji. Vyblokováním tvorby SNARE komplexu v pro-synaptické membráně, se minimalizuje uvolňování ACh, oslabí se stahy, po nichž vznikají vrásky, takže se zjemní výrazové linie.
  • dipeptid diaminobutyroyl benzylamidodiacetát - vázání ACh se redukuje na post-synaptické membráně tak, že funguje jako antagonista svalového receptoru nikotinové acetylcholinové membrány (mnAChR). Sníží se příjem sodíku a tím se uvolní svalové stahy a zmírní se tvorba vrásek.
  • hydrolyzovaný extrakt z ibišku jedlého (Hibiscus esculentus) - jde o oligopeptid derivovaný z ibišku, který dokáže snížit uvolňování ACh a aktivováním glutathionu poskytuje antioxidační ochranu.

Peptidy, které vyživují

  • hexapeptid-11 - jde o aminokyselinový peptid, který reguluje pět klíčových oblastí: transmembránové proteiny, růstové hormony, vývoj kožních lipidů a nitrobuněčný tlak.

Peptidy, které poskytují výživu peptidy podobnými kolostru:

  • syrovátkový protein - obsahuje síť přirozených signálních peptidů aktivního mléka jako je laktoglobulin, laktalbumin, laktoferin, laktóza a jiných nosičů, které aktivují buněčný metabolismus a stimulují proteiny jako je kolagen I. Tento peptid stimuluje buněčnou migraci a TGF- β, čímž se zlepšuje hojení ran.

Peptidy, které stimulují

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-3 - je to kombinace buněčných komunikačních peptidů, schopna regulovat buněčné aktivity, které zahrnují ECM obnovu kolagenu I, fibronektinu a kyseliny hyaluronové.
  • palmitoyl tripeptid-5 - jde o multifunkční protein, který aktivuje prostřednictvím TGF- β tvorbu kolagenu I. Studie prokázaly, že je mnohem efektivnější než palmitoyl pentapeptid.

Peptidy, které zlepšují dermo-epidermální junkce (DEJ):

  • palmitoyl dipeptid-5 diaminobutyoyl hydro-xytreonlín a palmitoyl dipeptid-6 diaminohydroxybutyrát - stimuluje nejrelevantnější proteinové struktury v DEJ (lamininy V, kolagen IV, VII, XVII a integrin). Toto poskytuje kůži lepší komunikaci a výživu, což vede k menšímu počtu vrásek a lepší pevnosti kůže. Restrukturalizuje kožní tkáně, čímž jim dodává lepší pevnost a pružnost.

Peptidy, které zmenšují problémy v oblasti kolem očí:

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-3 - je to duální peptid, který obnovuje pevnost a barvu pokožky tím, že eliminuje pigmenty z krev i eliminací bilirubinu.
  • hydrolizovaný rýžový protein, oxidoreduktázy a sójový protein - je to třípeptidová kombinace zeleninových a kvasnicových proteinů, která zlepšuje zásobování tkání kyslíkem a také proliferaci fibroblastů. Testy prokázaly snížení srážlivosti krve, degradace proteinů a přítomnosti volných radikálů. Struktura pokožky se po osmi týdnech zlepšila o 42 procent, otoky pod očima se zmenšily o 31 procent a tmavé kruhy byly zredukovány o 35 procent.

Peptidy, které zlepšují plnost rtů:

  • tripeptid-29 - je to třířetězcová aminokyselina, která zvyšuje aktivitu fibroblastů při syntéze kolagenu I až o 400 procent. Tento nárůst v rámci pokožky minimalizuje vzhled jemných linií a vrásek.

Peptidy, které zamezují vzniku strií:

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-7 - je to duální peptidová kombinace, která brání a snižuje vznik strií, a to snížením degradace a podporou regenerace ECM. Studie dokazují zvýšenou syntézu kolagenu I a fibronektinu. Po dvou měsících byly strie bledší a hladší.

Peptidy, které hydratují

Peptidy, které zlepšují hydrataci:

  • voda je pro normální funkci kůže nevyhnutelná, hlavně její bariérové vlastnosti. Mezi povrchovými vrstvami, pod nimi se nacházející epidermou a ovzduším, existuje neustálá výměna vody. Akvaporiny (AQP) jsou integrální membránové proteiny zapojené do transportu vody přes různé tkáňové vrstvy.
  • acetyl hexapeptid-37 - je to peptid, který hydratuje kůži a zlepšuje proudění vody od základních vrstev epidermu až k povrchovým vrstvám, a to posílením akvaporínu 3 (AQP3). Nejvíce AQP3 se nachází v epidermis, usnadňuje transepidermální permeabilitu, zvyšuje obsah vody na povrchu a posiluje její funkci bariéry. Díky acetyl hexapeptid-37 se hydratace kůže zlepšila o 131 procent a syntéza kolagenu I se zlepšila o 61 procent.

Peptidy, které chrání

Peptidy, které snižují glykaci a kolagenová síťování:

  • azeloyl tetrapeptid-23 - omlazující aminopeptid, který redukuje koncové produkty pokročilé glykace (AGEs). Brání lipidové peroxidaci, snižuje reaktivní kyslíkové druhy a chrání buněčné membrány před útoky "požíračů". Studie ukázaly viditelné zredukování vrásek a nárůst pružnosti.

Peptidy, které ulevují podrážděné a citlivé pokožce:

  • palmitoyl tripeptid-8 - jde o multifunkční neuropeptid, který udržuje kůži v homeostáze a pomáhá zmírnit podráždění způsobené UV zářením, imunitní reakcí, vnitřním stresem a mechanickým stresem. Tento neuropeptid snížil počet zánětlivých cytokinů až o 64 procent, vazodilataci o 51 procent a množství edémů až o 60 procent. Při testu utišujících produktů po holení se v průběhu pouze jednoho týdne projevil až u 90 procent dobrovolníků mnohem lepší pocit na pokožce, 83 procent mělo pocit, že se podráždění snížilo. 81 procent dobrovolníků hlásilo utlumení pocitu pálení kůže po holení.

Peptidy, které uklidnili napjatou pokožku a vyvážili imunitní ochranu pokožky:

  • acetyl tetrapeptid-22 - zvyšuje hladiny proteinu teplotních šoků (HSP70) v kůži, čímž jí poskytuje ochranný štít. Navýšení množství tohoto proteinu posiluje toleranci stresu a brání poškození z dalšího vystavení teplotnímu šoku.

Specifické peptidy

Peptidy, které dokáží zlepšit hustotu vlasů:

  • myristoyl pentapeptid-17 - jde o peptid, který stimuluje keratin. Viditelně prodlužuje řasy až o 25 procent, hlavně pokud se použije v kombinaci s myristoyl hexapeptidem-16.
  • myristoyl hexapeptid-16 - jde o peptid, který stimuluje keratin. Viditelně prodlužuje řasy až o 25 procent, hlavně pokud se použije v kombinaci s myristoyl pentapeptidem-17.

Peptidy v budoucnosti

Mnoho ingrediencí se v anti-aging produktech péče o pleť objevili a znovu vymizely. No peptidy jsou cosi víc, než jen momentální trend, který pomine. Jejich možnosti využití se stále vyvíjejí, jejich použití se stává více a více relevantním. V budoucnu poznáme mnoho dalších nových produktů s obsahem peptidů. Nejlepší využití peptidů se jeví ve skutečné podpoře proti projevům stárnutí. Vznikají velice kvalitní produkty, které poskytují jen ty nejlepší výsledky, a to bez podráždění nebo nežádoucích účinků, jak tomu často bývá u jiných dostupných alternativ.

Vývoj peptidů Průměrné hodnocení: 3.3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc