Domů / / / Transplantace vlasů - zákroky,...

Transplantace vlasů - zákroky, kterým se vyhnout

Poslední úprava 05.01.2021
Sdílet článek

Doba potřebná k provedení nejmodernějšího zákroku obnovy vlasů se může pohybovat v rozmezí od 5 - 10 hodin - celý pracovní den. Je to mnohem déle, než u starších méně náročných zákroků. Pamatujte si také, že obvykle trvá několik měsíců, než se lékař a jeho personál naučí provádět tyto nové techniky efektivním způsobem. Chirurgický tým bude provádět mnohem méně zákroků, ale odpracuje mnohem více hodin. Čas jsou peníze a většina lékařů, kteří se rozhodli zaměřit se na tuto oblast není ochotných přijít o peníze. Mnoho lékařů specializujících se na obnovu vlasů věří v staré pořekadlo " neopravuj to, co funguje " a naneštěstí pro nic netušící a důvěřivé pacienty může být tento postoj receptem na katastrofu.

Následujícím zastaralým a potenciálně nebezpečným zákrokem je třeba se vyhnout.

Přehození vlasů - Hair Flap

Pás kůže s vlasy se přesune z boku hlavy dopředu odříznutím ho ze tří stran, čímž se zachová jeho zásobování krví a neoddělí se od pokožky hlavy úplně. Tento zákrok je závažná operace. Pás je zhruba 3cm široký a přibližně 8 - 18cm dlouhý. Na to, aby strana, z níž vyrůstají vlasy směřovala ven ho třeba zkroutit a přišít do oblasti vypadávání vlasů. Tam kde se tento pás překroutí vznikne nevzhledný uzel. Mezi další závažné problémy patří:

 • Nekróza : velmi reálná šance, částečného nebo úplného odumření transplantovaného pásu vlasů, což zanechá hroznou jizvu
 • Vlasy vždy rostou v opačném směru než zbytek vlasů
 • Infekce
 • Trvalá ztráta vlasů a extrémně zjizvení dárcovské oblasti
 • Nad obočím začne viset uvolněná kůže, což vám dodá vzhled podobný Frankensteinovi nebo neandrtálci
 • Absence vlasů za nově vytvořenou přední vlasovou linií
 • Špatné umístění pásu vlasů ( velmi časté )
 • K zamaskování jizvy na přední části hlavy jsou potřebné další štěpy
 • Celistvost pokožky hlavy se vždy zhorší

Typ zákroku známý jako "free - form flap " znamená, že z dárcovské oblasti je odstraněn pás vlasů tak, že se zcela odřízne ze všech čtyř stran takže může být ho holé oblasti hlavy transplantovaný ve směru přirozeného růstu. Tento zákrok není doporučen pro muže / ženy trpící androgenní alopecií a měl by se provádět pouze na obětech popálenin nebo dopravních nehod.

Pokud Vám lékař nabízí tento zákrok na při běžném vypadávání vlasů, okamžitě odejděte.

Lineární štěpy

3 - 4 mm široký lineární pás darovaných vlasů je odstraněn z boku nebo zadní části hlavy a místo aby se tento proužek rozdělil na štěpy folikulárních jednotek, transplantuje se celý pás nebo jeho velká část. Vzhledem k tomu, že štěp je takový velký, musí být do holé oblasti chirurgicky vytvořen zářez a celý štěp je umístěn do něj. Jak vlasy rostou, vlasová linie vypadá uměle vytvořena, což není kosmeticky přijatelné.

Kulaté nebo hranaté štěpy

Jedná se o původní, standardní, zastaralé štěpy, které vypadají jako zátky. Každý 3 - 5mm štěp je vytvořen pomocí dírovacího zařízení, což má za následek štěpy vlasů o velikosti jako guma na tužce. I když jsou tyto velké štěpy kulaté nebo hranaté, jsou příliš velké a ani trochu se nepodobají vlasům, které rostou na hlavě přirozeně. Protože tyto štěpy jsou tak velké, jejich zásobování krví nemusí po transplantaci fungovat tak, jak by mělo, což může mít za následek, že vlasy uprostřed transplantátu často nerostou, čímž se vytvoří vzhled koblihy. Použití takových velkých štěpů může mít za následek vzhled podobný vlasům panenky - zátkovitý vzhled ostrůvků vlasů.

Dokonce i nedávno vyvinuta menší verze štěpů - miništěpy a mikroštěpy - mohou mít za následek nepřirozený vzhled, což je důvod, proč se doporučuje, aby byly transplantáty složené z přirozeně se vyskytujících štěpů tzv.. folikulárních jednotek složených z 1 - 4 vlasů.

Redukce pokožky hlavy

Také známé jako alopecia reduction ( AR ), galeoplasty ( GP ) nebo male pattern reduction ( MPR ), redukce pokožky hlavy jsou barbarské a neestetické. Tento zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii. Holá část pokožky hlavy na vrchu hlavy nebo na temeni se doslova odřízne a okraje okolní kůže, na které rostou vlasy se zašijí, čímž se místa na kterých rostou vlasy střetnou uprostřed. V některých případech je výsledkem odporná jizva běžně známá jako " psí ucho ".

Mezi problémy redukce pokožky hlavy patří i:

 • Zrychlené vypadávání vlasů ve větším množství než přirozená ztráta vlasů. K této ztrátě vlasů může dojít během několika týdnů nebo měsíců a často se nevrací.
 • Tenčí pokožka hlavy
 • Nepřirozený vzhled protože směr růstu vlasů je změněn.
 • Infekce
 • Krvácení a hematomy (akumulace krve)
 • V téměř 100 % případů redukce pokožky hlavy oblasti hlavy na kterých rostou vlasy ztratí svou pružnost a částečně nebo úplně se roztáhnou, což zanechá viditelnou holou plochu zjizveného tkáně, kterou je nesmírně obtížné opravit.
 • Reakce na stěhy, při níž mohou stěhy hluboko pod kůží způsobit bolest a otok. Tělo může stehy odmítnout, což způsobí díry na místech, které byly sešité.
 • Redukce pokožky hlavy nezachovává vlasy pro použití při budoucích transplantacích, ačkoliv tak mohou tvrdit někteří lékaři. " Věnec " trvalých vlasů je natažený tak, aby pokryl větší oblast temene hlavy, čímž trvalé vlasy, které by za normálních okolností bylo možné použít jako dárcovské vlasy na transplantaci vlasů řídnou.

Zvednutí vlasů

Toto je radikálnější forma redukce pokožky hlavy, při které se disekce nebo uvolnění pokožky hlavy vykonává na úrovni pod hlavními tepnami na hlavě. Aby nedošlo k poškození krevních cév, nervy jsou prořezané a svázané. To zanechá hlavu trvale znecitlivěnou. Na rozdíl od jiných redukcí pokožky hlavy, toto je vážná operace, která vyžaduje hospitalizaci a celkovou anestézii. Zanechává viditelné jizvy kolem uší a tato nerozvážný zákrok často vyústí v další ztrátu vlasů.

Expandéry pokožky hlavy

Jedná se o silikonové balóny, které jsou vloženy do prostoru, který je vytvořen mezi vnitřní stranou pokožky hlavy a lebkou s cílem natáhnout kůži na hlavě pro budoucí redukci pokožky hlavy, flaps ( viz bod č. 1 ) nebo zvednutí vlasů ( předchozí bod). Po tom, co se řezy po několika týdnech zahojí, jsou balóny postupně nafouknuté pomocí řady injekcí se solným roztokem. Hlava se nafoukne až na dvoj - až na trojnásobek své původní velikosti. Tento radikální zákrok se doporučuje pouze v případech, kdy pacient utrpěl těžké popáleniny na pokožce hlavy. V žádném jiném případě se expanze pokožky hlavy nedoporučuje.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy