Domů / / / Jak se transplantují vlasy

Jak se transplantují vlasy

Poslední úprava 22.03.2023
Sdílet článek

Postup transplantace vlasů

Transplantace vlasů je chirurgický zákrok, při kterém se vezmou vlasy ze zadní části hlavy a implantují se do oblastí hlavy, kde vlasy řídnou nebo už žádné nejsou. Transplantace vlasů může zlepšit vzhled člověka a pomoci mu cítit se jistější. Rekonstrukce vlasů je stejně umění jako chirurgický zákrok, vyžadující velkou pozornost ze strany lékaře, protože je jen jedna příležitost provést ji správně.

Identifikace oblasti, z níž se vezmou vlasy

Identifikuje se oblast pokožky hlavy, která bude dárcovská oblast. Úspěšní kandidáti na operaci budou mít dostatek vlasů na okraji pokožky hlavy, která má správnou barvu, texturu a počet folikulů umístěné na zadní a boční části hlavy. Transplantované vlasy z této oblasti budou růst nadále i po tom, co jsou naroubované do jiné oblasti.

Příprava implantátů

Před operací bude dárcovská oblast ostříhaná nakrátko. Pacient je v narkóze a malé části této oblasti budou chirurgicky odstraněny z hlavy. Tyto řezy jsou pak uzavřeny stehy. Dokud je pacient stále pod narkózou, každá odebrána část bude rozdělena do mini štepů, které obsahují 2 až 4 vlasové folikuly v řadě, a také mikro štepů s pouze jedním vlasovým folikulem.

Příprava pro transplantované oblasti

Pokožka hlavy se očistí, a chirurg bude pečlivě prozkoumat oblast, kde budou štěpy implantované a označí je. Zatímco jednotlivé folikuly poskytují menší hustotu vzhledem k počtu transplantátu, které mohou být implantovány výsledkem je nejjemnější a nejpřirozenější vlasová linie. Ostatní mikro štepy s několika folikuly se používají k vyplnění za vlasovou linií, kde kořínky méně viditelné. To umožňuje dosažení hustších vlasů.

Implantace štěpů

Udělá se malý řez, do kterého bude pečlivě vložen štěp. Tento proces se opakuje, dokud všechny štěpů nejsou na místě. Po dokončení, je pokožka hlavy umytá a obvázanou. Může se použít tlakový obvaz, který budete nosit den nebo dva. Váš lékař bude transplantát pravidelně zkoumat, aby se zajistilo, že se hojí správně. Může být nezbytné provést několik samostatných sezení, aby se dosáhlo odpovídající pokrytí.

Nežádoucí účinky

Otok je běžný vedlejší efekt transplantace vlasů. Nepohodlí a bolest, které se mohou vyskytnout bezprostředně po zákroku jsou obvykle dočasné. Přes štěpy se mohou tvořit strupy. Tyto obvykle zmizí asi za týden. Infekce, silné krvácení nebo zjizvení jsou vzácné.

Historie transplantace vlasů

Kořeny moderní chirurgické obnovy vlasů sahají do Japonska na konci třicátých let minulého století. V roce 1939 japonský dermatolog Dr. Okuda podrobně popsal svou průkopnickou práci chirurgické obnovy vlasů u obětí popálenin. Popsal, jak pomocí dírkovací techniky odstranit kulaté sekce pokožky s ložisky vlasů, které byly následně implantovány do o něco menších kruhových otvorů v zjizvených nebo popálených oblastech pokožky jeho pacientů. Poté, co se kožní štěpy zahojily, pokračovali v produkci vlasů v dříve holých oblastech pokožky.

V roce 1943 další japonský dermatolog vylepšil Okudovu techniku použitím výrazně menších štěpů sestávajících z jednoho až tří vlasů při náhradě ztraceného ochlupení ohanbí u jeho pacientek. Dr. Tamura použil k odstranění dárcovského tkáně eliptický řez a jednotlivé štěpy pak dále rozdělil. Je dost zajímavé, že technika Dr. Tamuru je velmi podobná technice, která se používá dnes.

Průkopnická práce těchto japonských inovátorů se na více než deset let ztratila a zůstala pro západní medicínu zcela neznámá kvůli roli Japonska ve druhé světové válce. Dokumentace těchto vědeckých zjištění byla nalezena a dostala se do povědomí až roky po válce.

V roce 1952 New Yorský dermatolog jménem Dr. Norman Orentreich provedl první známou transplantaci vlasů v USA na člověku trpícím ložiskovým vypadáváním vlasů. V ten den Dr. Orentrieich v podstatě objevil moderní transplantaci vlasů.

O sedm let později, po velkém množství kritiky, Dr. Orentreich zveřejnil své poznatky a představil svou teorii "dárcovské dominance". Jeho práce ukázala, že vlasy ze zadní a boční strany mužské pokožky hlavy byly z velké části odolné proti procesu plešatění.

Oblast chirurgické transplantace vlasů si navždy našla místo v kosmetické chirurgii v šedesátých let. Bohužel technika Dr. Orentreicha odrážela méně esteticky přijatelný proces dírkování Dr. Okuda, a nikoli přirozenější techniku menších štěpů Dr. Tamura.

Dr. Orentreich byl schopen umístit rostoucí vlasy na místa, kde předtím žádné nebyly, ale jeho nedokonalá technika transplantace vlasů přinesla mnoho tragických výsledků a dala oblasti chirurgické obnovy vlasů neblahou pověst a s ní související stigmatizace, která se s ní pojí až dodnes.

Chirurgická obnova vlasů začala produkovat více méně přirozené výsledky až v polovině devadesátých let. Příchod mikroštěpů folikulárních jednotek, jejich transplantace a extrakce způsobil, že transplantace vlasů je prakticky nezjistitelná, což z ní činí dobrou volbu pro mnohé lidi trpící vypadáváním vlasů.

Čtěte dál
Zahušťovač vlasů
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy