Domů / Zdravotní přínosy kokosového o...

Zdravotní přínosy kokosového oleje

Poslední úprava 20.12.2022
Sdílet článek

Kokosový olej poskytuje celou řadu zdravotních přínosů. Mimo jiné je nápomocný při péči o pleť, péči o vlasy, zlepšuje trávení a podporuje imunitu při boji s množstvím infekcí a chorob. Olej se nevyužívá pouze v tropických zemích, kde se kokos pěstuje na plantážích, znají ho a používají lidé po celém světě. Lidé objevují kouzlo oleje, jehož popularita neustále narůstá. Tak se podívejme na to, jaké přínosy nám kokosový olej nabízí.

Přínosy kokosového oleje pro zdraví

Kokosový olej na pleť

Kokosový olej je vynikajícím masážním olejem. Slouží jako efektivní hydratační látka pro všechny typy pleti, včetně suché pleti. Na rozdíl od minerálních olejů nemá žádné negativní vlivy na pokožku. Právě proto je kokosový olej bezpečným řešením při prevenci vzniku suché a flekaté pokožky. Také zpomaluje vznik vrásek a ovísející pokožky, což jsou běžné projevy stárnutí.

Pomáhá při prevenci vzniku degenerativních onemocnění jako například předčasné stárnutí, a to díky jeho známým antioxidačním vlastnostem. Pomáhá také při ošetřování různých kožních problémů včetně psoriázy, dermatitidy, ekzému a jiných kožních infekcí. Přesně z tohoto důvodu je kokosový olej základní složkou různých produktů péče o pleť jako jsou mýdla, pleťové vody a krémy, které se používají při péči o pokožku.

Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej pomáhá při zdravém růstu vlasů a dodává jim lesk. Je také velmi účinný při snižování úbytku proteinů, což může vést k poškození a nezdravé kvalitě vlasů. Používá se jako olej pro péči o vlasy. Přidává se do různých kondicionérů a krémů proti lupům. Aplikuje se lokálně.

Kokosový olej se na péči o vlasy široce využívá v Indii. Je to vynikající kondicionér a pomáhá při opětovném růstu poškozených vlasů. Také poskytuje esenciální proteiny potřebné pro vyživení a ošetření poškozených vlasů. Výzkumy indikují, že kokosový olej nabízí vlasům lepší ochranu pro poškozením způsobeným lámavostí vlasů.

Pravidelnými masážemi hlavy kokosovým olejem lze zajistit, aby byla vaše pokožka na hlavě bez lupů a to i v případě, že je chronicky suchá. Také dokáže zabránit, aby vlasy a vlasovou pokožku napadli vši a nakladli do vlasů vajíčka.

Kokosový olej na srdce

Mnozí lidé věří rozšířené mylné představě, že kokosový olej není vhodný pro zdraví srdce. A to kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Ve skutečnosti jsou však pro srdce přínosem. Obsahuje okolo 50% kyseliny laurové, která pomáhá při aktivní prevenci různých srdečních problémů jako například vysoké hladiny cholesterolu a vysoký krevní tlak. Kokosový olej nezpůsobuje nárůst hladin LDL, snižuje výskyt poranění a poškození tepen a tím pomáhá v prevenci ateroskleróze. Podle odborných výzkumů příjem kokosového oleje může pomoci při udržování zdravého profilu lipidů u žen před menopauzou.

Kokosový olej na hubnutí

Kokosový olej je velmi užitečný při hubnutí. Obsahuje mastné kyseliny s krátkým a se středně dlouhým řetězcem, které pomáhají při odbourávání nadměrné hmotnosti. Podle výzkumu pomáhá kokosový olej zredukovat abdominální obezitu u žen. Je lehce stravitelný a pomáhá při zdravém fungování štítné žlázy a endokrinního systému. K tomu zvyšuje rychlost metabolismu těla odstraněním namáhání slinivky, čímž spaluje více energie a pomáhá obézním a lidem s nadváhou zhubnout. Z tohoto důvodu lidé, kteří žijí v tropických oblastech a využívají kokosový olej denně jako olej na vaření, nejsou za normálních okolností tlustí, obézní ani netrpí nadváhou.

Kokosový olej na imunitu

Kokosový olej posiluje imunitní systém, protože obsahuje antimikrobiální lipidy, kyselinu laurovou, kyselinu kaprinovou a kyselinu kaprylovou, které mají protiplísňové, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Lidské tělo mění kyselinu laurovou na monolaurín, což je podle výzkumů efektivní způsob, jak bojovat proti virům a bakteriím, které vyvolávají onemocnění jako je herpes, chřipka, cytomegalovirus a dokonce i HIV. Kokosový olej pomáhá v boji proti bakteriím jako Listeria monocytogenes a Helicobacter pylori, a také škodlivým prvkům jako je například Giardia lamblia.

Kokosový olej na trávení

Význam kokosového oleje pro trávení a vnitřnosti se objevují primárně kvůli jeho využití jako stolního oleje na vaření. Pomáhá při zlepšení stavu trávicího systému, čímž se z něj stává prevence různých problémů se žaludkem a trávením, včetně syndromu dráždivého tračníku. Nasycené tuky nacházející se v kokosovém oleji mají antimikrobiální vlastnosti a pomáhají při odstraňování a tlumení různých bakterií, hub a parazitů, které by mohly vyvolat zažívací potíže. Pomáhá také při vstřebávání jiných živin, jako jsou vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Kokosový olej na kvasinky

Candida, známá i jako systémová kandidóza, je onemocnění způsobené nadměrným a nekontrolovaným růstem kvasinek v žaludku, nazývaných Candida albicans. Kokos poskytuje úlevu od zánětu způsobeného kandidou a to externě i interně. Vysoká kapacita kokosového oleje zadržení vlhkosti chrání pokožku před popraskáním nebo odlupováním. Kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina kapronová, kyselina myristová a kyselina laurová, které se nacházejí v kokosovém oleji, pomáhají při odstraňování Candidy albicans.

Navíc, na rozdíl od farmaceutického způsobu léčby kandidy, účinek kokosového oleje je postupný a ne drastický nebo náhlý. Pacient tak získá dostatek času na to, aby si zvykl na abstinenční příznaky nebo Herxheimerovu reakci (toto pojmenování označuje symptomy, které doprovázejí odmítnutí toxinů, které vznikají při odstraňování těchto plísní). Při léčbě tohoto stavu by však lidé měli systematicky a postupně zvyšovat dávkování kokosového oleje a neměly by hned od začátku užívat vysoká množství.

Kokosový olej na infekce

Když se aplikuje na infikované oblasti, kokosový olej vytvoří chemickou vrstvu, která chrání infikovanou část těla před vniknutím externího prachu, vzduchu, hub, bakterií a virů. Kokosový olej je vysoce účinný při modřinách, protože urychluje léčbu poškozené tkáně.

Kokosový olej údajně zabíjí viry, které způsobují chřipku, spalničky, hepatitidu, herpes, SARS a další závažné zdravotní rizika. Také zabíjí bakterie, které způsobují vředy, krční infekce, infekce močových cest, zánět plic a kapavku. A nakonec, kokosový olej je účinný i při likvidování plísní a kvasinek, které způsobují pásový opar, plísně nohou, afty a opruzeniny.

Jiné přínosy

Kokosový olej je silně doporučený kvůli spoustě dalších přínosů. Užívání kokosového oleje mírně pomáhá i při následujících problémech:

Játra: přítomnost triglyceridů se středně dlouhým řetězcem a mastných kyselin pomáhá při prevenci onemocnění jater, protože tyto látky se snadno mění na energii, když se dostanou do jater. Takto se snižuje zatížení jater a také se zabraňuje hromadění tuků.

Ledviny: pomáhá při prevenci onemocnění ledvin a žlučníku. Pomáhá i při odstraňování ledvinových kamenů.

Pankreatitida: kokosový olej se považuje za užitečný při léčbě pankreatitidy.

Odbourávání stresu: kokosový olej je velmi uklidňující a také pomáhá tlumit stres. Aplikujte ho na hlavu a jemně vmasírujte. Toto pomůže eliminovat psychickou únavu. Podle výzkumu uvolňuje panenský kokosový olej od stresu a má antioxidační vlastnosti.

Cukrovka: kokosový olej pomáhá kontrolovat krevní cukr, zlepšuje vylučování inzulínu. Také podporuje efektivní využívání glukózy v krvi. Právě tímto způsobem funguje jako prevence a léčba cukrovky.

Kosti: jak bylo zmíněno výše, kokosový olej zlepšuje schopnost našeho těla absorbovat důležité prvky. Patří sem vápník a hořčík, které jsou potřebné a důležité pro tvorbu kostí. Proto je velmi užitečný pro ženy ve středních letech, které jsou náchylné na osteoporózu.

Péče o chrup: vápník je důležitá složka našich zubů. Vzhledem k tomu, že kokosový olej napomáhá vstřebávání vápníku v těle, pomáhá při tvorbě silných zubů. Také dokáže zastavit tvorbu zubního kazu. Nedávný výzkum naznačuje, že kokosové ořechy jsou prospěšné při snižování tvorby zubního plaku a zubního plaku, který vyvolává zánět dásní.

HIV a rakovina: předpokládá se, že kokosový olej je nápomocný při redukci virové náchylnosti člověka k HIV a u pacientů s rakovinou. Předběžný výzkum prokázal indikaci tohoto účinku kokosového oleje při snižování virové zátěže u HIV pacientů.

Kokosový olej často využívají atleti, kulturisté a lidé na dietě. Důvodem je, že obsahuje méně kalorií než jiné oleje, jeho obsah tuku se lehce mění na energii. Nevede k akumulaci tuku v srdci a na arteriích. Kokosový olej pomáhá podpořit energii a výdrž a obecně zvyšuje výkonnost atletů.

Kokosový olej a Alzheimerova choroba: podle jedné studie je kokosový olej užitečný při léčbě Alzheimerovy choroby. Kromě ní ale neexistuje žádný vědecký důkaz, že by se kokosový olej využíval při léčbě Alzheimerovy choroby. Ve skutečnosti není známo nic o tom, že by olej pomáhal podpořit mozek v jakékoliv formě.

Proč užívat kokosový olej v pilulkách?

Výhody pilulek s kokosovým olejem

Kokosový olej v pilulkách přináší následující výhody:

  • je snadno přenosný a konzumovatelný,
  • dávkování je jednoduché, protože každá pilulka obsahuje přesné množství a výživovou hodnotu.

Použití kokosového oleje v pilulkách

Pilulky s kokosovým olejem jsou dobré na:

  • hubnutí,
  • léčbu kvasinkových onemocnění (candida),
  • snížení hladin špatného cholesterolu,
  • zvýšení hladin dobrého cholesterolu,
  • léčbu při padání vlasů,
  • zlepšení metabolismu,
  • udržení zářivé a zdravé pokožky,
  • léčbu zažívacích problémů,
  • boj s mikrobiálními infekcemi.

Použití jako nosný olej

Nosné oleje jsou oleje, které snadno pronikají, případně se snadno vstřebávají do kůže a tak usnadňují prosakování či absorpci ostatních olejů (jako například esenciálních olejů) a bylinných výtažků přes pokožku, když se spolu promíchají. Jednoduše se vstřebává přes kožní póry, a právě proto se využívá jako nosný olej. Navíc je jedním z nejstabilnějších olejů, nestuchne a nedovolí to ani ostatním olejům či bylinným výtažkům nebo smíchaným léčivům. Nemění vlastnosti olejů a bylin, se kterými je smíchaný. Také chrání byliny a oleje před mikrobiálními nebo plísňovými interakcemi. Kokosový olej je v mnoha zemích drahý, avšak v tropických zemích je dostatečně levný na to, aby byl využíván jako nosný olej.

Na konzumní a terapeutické účely je nejlepší rafinovaný olej, protože je hygienický a čistý. Nerafinovaný olej je dobrý pro venkovní použití, například na vlasy a pokožku.

Jak ho používat a uskladňovat?

Na rozdíl od jiných olejů, kokosový olej má vysoký bod tání, přibližně 24 až 25 stupňů Celsia. To znamená, že při pokojové teplotě je tuhý a taje pouze tehdy, pokud teplota značně stoupne. Často je v této formě a není třeba ho skladovat v lednici.

Pokud používáte kokosový olej lokálně, zvláště pro potřeby péče o vlasy, jednoduše jej roztavte (pokud je tuhý) na slunci nebo ponořte láhev do teplé vody. Můžete také část oleje vybrat a ohřát jej v hrnci nad plamenem (nepoužívejte mikrovlnnou troubu). Pak vezměte olej do prstů a naneste jej na vlasy. Pokud jej chcete použít na konzumaci, jednoduše nahraďte máslo nebo rostlinné oleje ve vašich receptech olejem kokosovým. Pamatujte, nemusíte zcela přejít na kokosový olej, protože tak přijdete o výhody tradičnějších olejů a mléčných produktů.

V chladnějších zemích lze kokosový olej koupit v různých nádobách. Pokud ho ale koupíte v plastu, uchovávejte olej v nádobě s těsným víkem a širokým hrdlem, abyste jej mohli nabrat lžící v případě, že ztuhne. Je důležité, aby zůstal hermeticky uzavřený, případně se zataženým věkem, protože kokosový olej milují i mravenci, švábi, další hmyz a i hlodavce ...

Co dělat, když vám nevyhovuje chuť kokosového oleje?

Vyzkoušejte ho ve více receptech. Pokud vám bude po snědení kokosového oleje nevolno, dokonce na zvracení, nenuťte se do jeho konzumace. Může se vám to stát při každém jídle, vaše tělo může být na kokosový olej alergické a bude nejlepší, abyste ho nejedli.

Kolik ho koupit?

Kupte pouze tolik kokosového oleje, kolik dokážete použít v průběhu několika měsíců. Protože navzdory faktu, že kokosový olej netuchne, není moudré zbytečně ho skladovat. Lepší výsledky dosáhnete díky čerstvému kokosovému oleji.

Složení kokosového oleje

Více než 90% kokosového oleje sestává z nasycených tuků. Žádná panika, není to tak zlé, jak to zní. Přečtěte si celou kapitolku a možná se váš názor změní. Kokosový olej obsahuje i stopová množství několika nenasycených mastných kyselin, jako mononenasycené mastné kyseliny a polynenasycené mastné kyseliny. Panenský kokosový olej se v tomto neliší.

Nasycené mastné kyseliny: většina z nich jsou triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, o nichž se předpokládá, že se v tělesných systémech dobře vstřebává.

  • Kyselina laurová je hlavní složkou, tvoří více než 40%. Následuje kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina myristová a palmitová. Lidské tělo mění kyselinu laurovou na monolaurín. Kyselina laurová pomáhá při boji s viry a nemocemi.
  • Kyselina kaprínová reaguje s určitými enzymy vylučovanými jinými bakteriemi, které se následně mění na silný antimikrobiální agent, monokaprín.
  • Kyselina kaprylová, kyselina kapronová a kyselina myristová jsou bohaté na antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti.

Nenasycené mastné kyseliny: polynenasycené mastné kyseliny - kyselina linolová, mononenasycené mastné kyseliny - kyselina olejová.

Polyfenoly: kokos obsahuje kyselinu gálovou, která je také známá jako kyselina fenolová. Tyto polyfenoly jsou zodpovědné za vůni a chuť kokosového oleje a panenský kokosový olej je na tyto polyfenoly bohatý.

Deriváty mastných kyselin: betainy, etanolamid, ethoxyláty, estery mastných kyselin, mastné polysorbáty, monoglyceridy a estery polyolu.

Deriváty mastných alkoholů: mastné chloridy, sírany mastných alkoholů a éter sulfát mastného alkoholu.

Vitamíny a minerály: vitamin E, vitamin K a prvky jako například železo.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc