Domů / / Potřebuje vaše pleť sérum?

Potřebuje vaše pleť sérum?

Poslední úprava 12.01.2021
Sdílet článek

Co je to sérum na pleť?

Sérum na obličej je vysoce koncentrovaný, průhledný gelovitý kosmetický prostředek, který se používá k boji proti specifickým problémům a zaměřuje se na oblast obličeje a krku. Molekulární struktura séra je mnohem menší než struktura gelů nebo krémů. Proto dokáže sérum na pleť proniknout do pokožky rychleji a hlouběji, než produkty, které obsahují hydratační přísady. Jsou známé tím, že mají lehkou texturu bez obsahu olejů. Tato dodává vyšší koncentraci vitamínů a antioxidantů než krémy, které jsou spojovány s oleji.

Některé mají tekutou konzistenci, některé jsou spíše gelovité a některé jsou hybridní.

Přínosy séra na pleť

Pleťové sérum je tahounem celé vaší péče o pleť. Ve srovnání s běžným hydratačním krémem nebo pleťovým mlékem vám dodá mnohem výraznější plus při péči o pokožku.

Aktivní složky, tedy účinné látky, které "odvedou práci", jsou ve své podstatě nestabilní sloučeniny. Sérum na pleť, které je na bázi tuku, poskytuje těmto složkám stabilní prostředí, ve kterém mohou žít. Je mnohem stabilnější, než v tradičním hydratačním přípravku. Znamená to, že se ingredience snadněji promíchají a je méně pravděpodobné, aby se dostali ven z roztoku. Všechno to dobré se takto dostane přímo do pokožky.

Další výhodou je, že s velkou pravděpodobností získáte vyšší procento účinných látek, pokud používáte sérum na pleť. Úkolem hydratačního krému je chránit kožní bariéru, proto jsou přísady ředěné změkčovadly, které mohou snížit účinnost. Sérum na obličej vám poskytne účinné látky v mnohem koncentrovanější formě.

Komu může sérum na pleť prospět?

Kvůli svému nízkému obsahu vláhy a koncentrované formulaci je sérum na pleť ideální pro jednotlivce se specifickými potřebami v určitých oblastech obličeje. Mnohé z nejlepších sér na obličej a krk obsahují přísady bojující proti věku. Například antioxidanty, peptidy a dokonce i rozjasňovače pleti. Většina produktů doporučuje nanést jednu až dvě kapky séra na ošetřovanou oblast, a to dvakrát denně. Večer a ráno.

Lidé s mastnou pokožkou obvykle zjistí, že sérum na obličej dokáže poskytnout všechny přínosy zdravé pokožky bez přidání olejů, které se obvykle nacházejí v hydratačních krémech. Mnohé krémy a hydratační mléka obsahují minerální oleje či formu ropy určenou na ochranu a hydrataci kůže. Oleje z ořechů a semen, které se obvykle přidávají do krémů a tělových mlék, se z většiny sér vynechávají. Některé z nejlepších sér na obličej a krk jsou navrženy na vodní bázi, zcela vylučují oleje, které mohou ucpávat póry a vyvolávat akné. Pro lidi s mastnou pokožkou to znamená, že mohou využívat benefity produktů na zdokonalení krásy, které byly pro ně předtím nedosažitelné, a to kvůli nadměrnému obsahu olejů. Dnes mohou používat produkty zaměřující se na specifické problematické oblasti, například místa s poškozenými kapilárami, stařeckými skvrnami a jinými běžnými kožními onemocněními.

Sérum na pleť může na první pohled vypadat jako kúra snů pro lidi s mastnou pokožkou. Je však možné používat je i při suché pokožce. Sérum lze používat spolu s hydratačním přípravkem, pokud používáte sérum jako první, aby mohlo proniknout do pokožky. Jinak, pokud byste nedali sérum přímo na pokožku, by mohly oleje v hydratačním přípravku vytvořit bariéru a sérum by zastavili. Stejně, pokud trpíte na extrémně suchou pokožku, měli byste po umytí obličeje počkat 15 minut a teprve potom nanést sérum na pleť. Takto nepronikne do pokožky příliš rychle, což by mohlo vyvolat podráždění a zarudnutí. (viz také sérum na obličej a typy pleti)

Obecnou zásadou je, že v případě kožních problémů ve formě ekzémů nebo růžovky (rosacea), byste se měli o používání séra poradit se svým lékařem. Koncentrované složení by totiž mohlo tato onemocnění spustit nebo zhoršit.

Typy sér na obličej

Sérum na obličej může být zaměřeno na ošetření specifických problémů na pleti. Může být všestranné, které dokáže z každého rožku trošku a jsou výborné, pokud vás právě začínají trápit první příznaky stárnutí.

Zde jsou některé z nejpopulárnějších pleťových sér.

Antioxidační sérum na obličej

Pomáhá neutralizovat volné radikály z prostředí, které způsobují fotostárnutí kůže ( "photo-aging").

Hydratační sérum na obličej

Aplikuje se přes den nebo na noc pod hydratační krém. Dodávají extra vrstvu hydratace prostřednictvím přísad jako je glycerin a kyselina hyaluronová. Pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku.

Exfoliační sérum na obličej

Dává se obvykle na noc. Jde o nový způsob jak jemně odstranit odumřelé buňky. Obvykle obsahuje kyselinu glykolovou a kyselinu salicylovou.

Sérum na napnutí pleti a odstranění vrásek

Zaměřuje se na pokročilejší příznaky stárnutí jako jsou linie a ochablá kůže. Často obsahuje retinol (derivát vitaminu A, který může zvýšit citlivost pleti).

Sérum na rozjasnění pleti

Tyto se zaměřují na vyrovnání tónu pleti a oslabení hyperpigmentace. Mohou obsahovat látky odrážející světlo, čímž se dosáhnou okamžité výsledky. Také rozjasňovací látky nebo exfolianty na urychlení zmírnění fleků a skvrn.

Všestranné sérum na obličej

Nejlepší všestranné séra by vám měly poskytnout určitý antioxidační účinek a pomáhat v boji proti prvním příznakům stárnutí. Zároveň dodávají vrstvu hydratace a pleť okamžitě rozzáří.

Jak používat sérum na pleť

Sérum vždy aplikujte na čistou, suchou pokožku. Měla by to být první věc, kterou si dáte na obličej po jejím očištění. Pokud vrstvíte různé séra, použijte to nejvíce cílené jako první, abyste si neředili aktivní látky.

Vetřete dvě dávky séra do rukou a rozetřete je po čele, začněte uprostřed obličeje a pokračujte ke krajům. Postup opakujte na nose a na tvářích, potom od středu brady ke stranám.

Počkejte několik minut, dokud se sérum vsákne, pak naneste hydratační krém. Pokud máte mastnou pokožku, můžete tento krok přes den vynechat, ale použijte alespoň opalovací krém. Abyste ze séra vytěžili co nejvíce, je důležité uzamknout ho něčím, co ochrání kožní bariéru.

Pokud hydratační přípravek neobsahuje SPF, měl by být opalovací krém poslední denní vrstvou. Pokud si ho dáte dříve, může zabránit účinným látkám z ostatních produktů v tom, aby se dostali do pokožky.

Nakonec naneste make-up, pokud jej nosíte. Možná ale bude vaše pleť po použití séra natolik úžasná, že ho vůbec nebudete potřebovat.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc