Domů / / Co je to citlivá pleť - 15 dom...

Co je to citlivá pleť - 15 domácích prostředků pro péči o citlivou pleť na obličeji

Poslední úprava 13.09.2022
Sdílet článek

Kůže je jednou z nejdůležitějších částí těla. Je to štít, který chrání vnitřní orgány. Zároveň reguluje tělesnou teplotu. Co je však pro mnohé ženy ještě důležitější, hraje výraznou roli při našem vzhledu.

Jakýkoliv problém, který se stane s pokožkou, však nemá pouze estetické následky, někdy dochází i k poškození na zdraví.

Co je to citlivá pleť?

Citlivá pleť je často charakterizována jako extrémně suchá pleť. Lidé s citlivou pletí musí řešit různé reakce kůže, hlavně zarudnutí a ruměnec na tváři nebo drobné hrbolky.

Příčiny citlivé pleti

Příčiny vzniku citlivé pleti jsou individuální a různorodé. Někteří lidé mají citlivou pleť na základě genetiky. Jednoduše se tak narodí. Další lidé mohou trpět na citlivou pleť po dlouhodobém používání kosmetiky a nevhodných produktů péče o pleť. Pokud je vaše pleť nadměrně vystavována škodlivým vnějším faktorům, například větru nebo slunci, vzniká větší pravděpodobnost, že se stane citlivou. Dalšími běžnými příčinami pro vznik citlivé pleti je stárnutí, kdy se snižuje pružnost a zvyšuje citlivost pleti.

Co zvyšuje riziko vzniku citlivé pleti?

Nedostatečná péče o pleť může zvýšit možnost vzniku suché pleti, což následně vede ke vzniku citlivé pokožky. Kromě toho, nesprávná péče o pleť pokožce také neprospívá. I strava ovlivňuje stav pleti. Pokud tělu například nedáváte dostatek vody, stane se velmi snadno suchou a citlivou. To znamená, že nevyrovnaný jídelníček je možným spouštěčem problémů na kůži.

Domácí přípravky pro citlivou pleť

Citlivá pleť není nic nakažlivé, kontaktem se nepřenáší. Dokonce ani nemusí vždy způsobovat problémy. Pokud však dojde k určitým abnormálním změnám (zevnitř i zvenku), stává se citlivá pleť nepříjemným, obtěžujícím problémem. Lidé s citlivou pletí by si měli být citlivosti vědomi a měly by se řídit speciálními pravidly, aby se vyhnuli tomu nejhoršímu scénáři.

Citron

Běžným domácím prostředkem na péči o citlivou pleť je citron. Někteří lidé mohou namítat, že citron není vhodný kvůli své kyselosti. Přesto nelze přehlédnout jeho ohromné množství vitaminu C a antioxidantů, které skvěle působí proti volným radikálům. Citron dokáže očistit krev od toxinů.

Výsledkem je zářivější pleť. A co je ještě důležitější, vyhnete se problémům s kůží, jako je zarudnutí, akné nebo vrásky.

Jak použít citron v péči o pleť

  1. Vytlačte čerstvou šťávu z poloviny citronu.
  2. Smíchejte s šálkem vlažné vody.
  3. Kvůli lepší chuti můžete přidat i čistý med. Navíc je med také pro pleť přínosem.
  4. Směs pak pijte každé ráno, nalačno půl hodinu před jídlem.

Citronová voda zároveň dodá tělu určité množství tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Viz také příznaky dehydrované pleti.

Kokosový olej a citlivá pleť

Kokosový olej je již dlouho považován za jeden z nejlepších hydratačních přípravků, který nám nabízí příroda. Je to proto, že obsahuje velké množství mastných kyselin. Můžete ho používat bez obav před případnými nežádoucími vedlejšími účinky. Kokosový olej je navíc silná látka schopná bojovat proti mikrobům a zánětům. I proto je vynikající pro ošetřování a léčbu ekzémů nebo dermatitidy.

Olej lze aplikovat přímo na pokožku, ideálně těsně před spaním. Dopřejte si krátkou masáž, pokožka tak olej snadněji vstřebá.

Mléko

Mléko má v našich životech různorodé uplatnění. Jedním z nich je i čištění citlivé pleti. Je to přírodní a účinný prostředek. Alespoň tak je popisováno, pokud se objeví v receptech péče o citlivou pleť. Má zklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Lze jej použít na zmírnění svědění na kůži a suché pokožky.

Jak použít mléko na citlivou pleť:

  1. Vezměte si bavlněný tampon a ponořte jej do syrového mléka.
  2. Pak si ho přiložte na obličej.
  3. Po 10 až 15 minutách si obličej smyjte vlažnou vodou.

Postup se doporučuje opakovat jednou týdně.

Med na citlivou pleť

Med slouží jako lék na citlivou pleť již sám o sobě. Je dost účinný na to, aby snížil riziko zánětů na kůži, což jsou běžné symptomy citlivé, suché pleti.

Jak med aplikovat:

  1. Smíchejte lžičku medu a lžičku kokosového oleje s mlékem.
  2. Směs si naneste na obličej.
  3. Po 20 minutách si obličej smyjte vlažnou vodou.

Med dokáže urychlit hojení po spálení od slunce, proto se ho nebojte používat pravidelně.

Mango a péče o citlivou pleť

Mango je populární ovoce používané pro výrobu smoothie. Je chutné a obsahuje množství živin. Používá se však i při různých maskách na obličej.

Jako mango použít:

  1. Dužinu z manga dejte do mixéru.
  2. Přidejte med a růžovou vodu.
  3. Po zmixovaná získáte hladkou pastu, kterou je třeba nanést na citlivou pokožku.
  4. Přibližně po 20 minutách masku smyjte teplou vodou.

Pro lepší výsledky můžete do směsi přidat i trochu kokosového oleje.

Aloe vera a citlivá pleť

Aloe vera patří mezi jedny z nejbezpečnějších domácích přípravků pro citlivou pleť. Je vhodná na všechny problémy s pletí. Gel z aloe má vynikající účinek na pleť, protože jí dodává množství vláhy. Její zklidňující vlastnosti dokážou vyřešit i svědění pokožky.

Metoda použití již nemůže být jednodušší. Stačí aloe pravidelně aplikovat na pokožku.

Okurka na citlivé pleti

Okurka by měla mít nepostradatelné místo ve zdravém jídelníčku, protože prospívá zdraví i pokožce. Stačí ji přiložit na obličej. Kromě schopnosti vyřešit mnohé problémy s pokožkou, dodává jí vláhu, takže je pleť hebčí.

Co musíte udělat:

  1. Stačí, když si na pleť rozložíte několik čerstvých plátků okurky.
  2. Pokud chcete její přínosy maximalizovat, umixujte ji s medem.

Ovesné vločky

Pokud je vaše citlivá pleť příliš mastná, řešením mohou být ovesné vločky. Jsou velmi účinné. Ucpávání pórů mazem může být příčinou vzniku mnohých infekcí a problémů s kůží.

Jak skloubit péči o pleť a ovesné vločky:

  1. Nadrvte si ovesné vločky.
  2. Řádně promíchejte s vaječným žloutkem.
  3. Pastu naneste na pleť.
  4. Po 15-20 minutách si masku smyjte teplou vodou.

Po této kúře si naneste ještě jemný krém, abyste pokožce dodali vláhu.

Růžová voda na pleť

Snad nejběžnějším použitím růžové vody je jemné a účinné odstraňování make-upu. Pokud to tak děláte i vy, tohoto zvyku se nevzdávejte. Je to antioxidant, protizánětlivá a antiseptická látka. Růžová voda vyrovnává hladiny pH, zmírňuje tvorbu mazu. Je to také vynikající pleťové tonikum pro citlivou obličejovou pokožku. Chrání pleť před vznikem vrásek a dalšími příznaky stárnutí.

Čokoláda

Dlouhou dobu se čokoláda pro zdraví příliš vhodná nezdála. Pravdou ale je, že mírná konzumace čokolády je dokonce přínosná. I pro vaši pleť. Kromě vstřebávání živin zevnitř je ještě lepší udělat si čokoládovou masku. Čokoláda pomáhá pleti vyhnout se jizvičkám, chrání ji před škodlivými vnějšími faktory, například slunečními paprsky.

Jak si připravit masku na obličej z čokolády:

  1. Smíchejte kakao (5 čajových lžiček), rozmačkané avokádo (2 čajové lžičky), kukuřičný prášek (3 čajové lžičky) a med (4 čajové lžičky).
  2. Směs si naneste na citlivou pleť.
  3. Po 15 minutách si ji smyjte teplou vodou.

Brambory a citlivá pleť

Mnohé ženy nemusí brambory oblibovat kvůli množství obsažených sacharidů. Pokud však hledáte řešení pro citlivou pleť, jsou brambory dobrou volbou. Dokáže pokožku zchladit, zmírnit svědění na obličeji vyvolané alergiemi. Dokonce pleť rozzáří.

Jako brambory použít:

  1. Brambory omyjte a oloupejte.
  2. Pak je nastrouhejte a smíchejte s medem.
  3. Směs si naneste na citlivou pleť.
  4. Po 15 minutách si obličej smyjte teplou vodou.

Brambory odstraní z obličeje i černé tečky a tmavé skvrny.

Zelený čaj a péče o pleť

Citlivá pleť vám poděkuje i za zelený čaj. Obsahuje mnoho antioxidantů, bojuje proti volným radikálům, které ničí kožní tkáň. Navíc je zelený čaj známý tím, že omlazuje pleť. Zelený čaj je vhodné pít pravidelně, zpomalíte stárnutí.

Pomeranč na pleť

Pomeranč je osvěžující a omlazující ovoce, proto patří mezi výborné prostředky na péči o citlivou pleť. Dodává také obrovské množství vitamínu C a jiných výživných látek, což prospívá zdravé a zářivé pleti. Vitamín C je pro rozmnožování buněk velmi důležitý. Zajistíte tak obnovu pokožky.

Skořice

Přestože je skořice koření, patří mezi to nejlepší, co můžete použít na citlivou pleť. Se svými antimikrobiálními vlastnostmi chrání skořice před bakteriálními infekcemi.

Jak skořici použít:

  1. Smíchejte skořici (jednu čajovou lžičku) a med (2 čajové lžičky).
  2. Pleťovou masku naneste na citlivou pleť.
  3. Po 15 minutách si masku z obličeje smyjte.

Olej z čajovníku a citlivá pleť

Olej z čajovníku se již léta používá jako uklidňující éterický olej. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Brání ucpávání pórů, které je zodpovědné za většinu problémů s pletí.

Jako směs aplikovat:

  1. Nejdříve si obličej omyjte čistou vodou.
  2. Čajovníkový olej rozřeďte ve vodě v poměru 1: 9.
  3. Bavlněný tampón namočte do směsi a naneste na citlivou pleť.
  4. O několik minut později si pokožku znovu omyjte.

Čeho je třeba se vyvarovat

Kromě domácích prostředků péče o citlivou pleť třeba dbát i na své návyky a odstranit případné zlozvyky v péči o pleť.

  • První a základní pravidlo, tvář si nikdy nečistěte horkou vodou, protože si poškodíte tkáň.
  • Omezte dobu, po kterou je vaše pokožka vystavena extrémním podmínkám, to znamená přílišnému chladu nebo přílišnému teplu.
  • Měli byste znát, jakými alergiemi trpíte. A samozřejmě, vyhýbat se co nejvíce alergenům.
  • Produkty, které obsahují vazelínu nejsou pro citlivou pleť vůbec vhodné.
  • Pokud jde o výživu, lidé s citlivou pletí by se měli vyhýbat jídlům s obsahem lepku. Neměly by tedy jíst cereálie, chléb nebo sóju.

Kdy navštívit lékaře

Na lékaře byste se měli obrátit, pokud se stav vaší citlivé pleti ještě více zhorší. Mohou se objevit ještě další problémy s pokožkou, například akné spolu s nekonečnou bolestí.

Jak správně pečovat o citlivou pleť

Citlivá pleť jako taková vám neuškodí. Pokud si dáváte pozor na každodenní drobnosti, není citlivá pleť žádným velkým problémem. Abyste se však vyhnuli špatným scénářům, měli byste dbát na své stravování. Ujistěte se, že vaše strava obsahuje vhodné množství živin, jako jsou minerály, vitamíny, bílkoviny i tuky. Jezte co nejvíce protizánětlivých potravin, například ovoce, zeleninu, ryby nebo ořechy.

Různé projevy citlivé pleti

Suchost je jednoznačným a nejzřejmějším příznakem citlivé pleti. Můžete pociťovat i různé problémy na kůži, například alergie, růžovku nebo ekzém.

Symptomy v podobě napnuté a svědivé kůže

Co to může znamenat:

Vaše čistící mléko je příliš vysušující. Jde o hlavního viníka zbytečného podráždění pokožky. Vyhýbejte se laurylsulfátu sodnému a sulfátu síranu amonného. Jde o drsné čistidla, používané běžně v čistících mlécích a mýdlech, které štěpí přirozené lipidy v pokožce. Pokud se tak stane, je to rovnou dvojí pohroma. V kůži se vytvoří malé neviditelné prasklinky, kterými prosakuje vlhkost z pokožky ven a umožňují její podráždění. Jednoduše vás najednou mohou dráždit produkty péče o pleť, s nimiž jste dosud neměli vůbec žádný problém.

Jak problém vyřešit:

Nemyjte si tvář mýdlem častěji než jednou denně. Ráno si omyjte hydratačním přípravkem na obličej, ne čistícím mlékem. Nebo obličej opláchněte čistou vodou, abyste v ní udrželi vlhkost. Poté naneste hydratační krém s SPF.

Symptomy v podobě pálení a bodání

Co to může znamenat:

Přílišné používání produktů proti příznakům stárnutí. Pokud si do své každodenní péče o pokožku nabalují příliš mnoho přísad proti stárnutí, může to vaši pokožku rozházet. Za prvé, je to jednoduchá záležitost týkající se pravděpodobnosti. Jednoduše, čím více produktů používáte, tím je šance, že vám jeden z nich nebude sedět, vyšší. Zadruhé míchání různých přísad proti stárnutí, jako jsou retinoidy a alfahydroxykyselin (obě odstraňují odumřelou kůži, otupené buňky, aby se objevila zdravější a mladší pokožka) znamená, že v podstatě exfoliuje dvakrát. To může vážně poškodit pokožku a zvýšit potenciál pro podráždění.

Jak problém vyřešit:

Zvolte si jeden hydratační přípravek nebo sérum s obsahem přísad proti příznakům stárnutí. Produkty, které obsahují ingredience budující bariéry na kůži, jako například peptidy nebo niacin, pomohou zmírnit riziko podráždění.

Symptomy v podobě fleků a zarudnutí, provázených někdy drobnými červenými pupínky

Co to může znamenat:

Máte rosaceu (růžovku). Vyznačuje se tím, že cévy, které napuchnou, vytvoří zarudnutí už při sebemenším rozrušení - při chladu, horku, větru, stresu či po snědení kořeněných jídel. Tento stav se rozvine obvykle po dosažení třicítky. Přesná příčina není stále známa, specifické spouštěče se liší. Odborníci radí denně používat krém s SPF 30. Sluneční záření ničí podpůrné struktury, jako je kolagen kolem cév, čímž se zarudnutí zhoršuje. Viz také, jak zvýšit množství kolagenu v pokožce.

Jak problém vyřešit:

Je třeba zmírnit citlivost protizánětlivými tlumícími prostředky. Aby se příznaky nezhoršovaly, aplikujte denně opalovací krém. Citlivá pleť častokrát nedokáže tolerovat chemické UV filtry jako je avobenzon. Fyzikální blokátory jako oxid titaničitý a oxid zinečnatý chrání pokožku bez jejího podráždění. Pokud je vaše růžovka vážná a přetrvávající, navštivte dermatologa, který zvolí správnou léčbu vhodnou pro vaši pokožku.

Symptomy v podobě šupinaté a drsné skvrnité kůže

Co to může znamenat:

Propukl u vás ekzém. Pokud vrchní vrstva kůže pracuje správně, působí jako pevný film z plastu, který uzamyká vláhu a chrání hlubší vrstvy pokožky. Kůže náchylná ke vzniku ekzémů trpí tím, že má chybnou bariéru, takže voda z pokožky snadno uniká. To vede k extrémnímu vysušení a vzniku šupin. Pokud se na citlivé pleti usadí dráždivé látky, například kouř nebo vůně z voňavek, spěchají do této oblasti imunitní buňky a vyvolají zánět. Přestože je u 90% lidí ekzém diagnostikován před 5. rokem věku, přičemž symptomy častokrát v průběhu dětství slábnou, je ekzém chronickým onemocněním. Kvůli němu můžete být náchylnější ke vzniku suché a podrážděné pokožky, a to v každém věku.

Pokud máte suchou kůži, neznamená to, že máte ekzém. Přestože suchost může udělat pokožku citlivější. Řiďte se radami týkajícími se čištění suché pokožky uvedenými výše a radami ohledně hydratace, uvedenými níže.

Jak problém vyřešit:

Abyste zvýšili odolnost pokožky, naneste po očištění pokožky zvlhčující hydratační krém, ještě než bude pokožka vlhká.

Symptomy v podobě zarudnutí v okolí očí, otoky a vrásky, které jakoby se objevily přes noc

Co to může znamenat:

Oblast kolem vašich očí je obzvlášť jemná a delikátní, proto je mnohem citlivější. Omylem však můžete vinit za vaše podráždění v této oblasti svůj krém na oči, ačkoli je viníkem častokrát lak na nehty. Mnozí lidé jsou alergičtí na formaldehyd a toluen v lacích na nehty. A při dotýkání nebo tření očí během dne může vyvolat takovou reakci. Vonné látky v parfémovaných krémech na ruce či v jiných produktech mohou vyvolat obdobnou citlivost.

Jak problém vyřešit:

Používejte neparfémované krémy na ruce. Pokud jde o laky na nehty, volte značky, které neobsahují chemické látky. Je třeba sledovat štítky na lacích na nehty. Viz také, co se stane 10 hodin po nanesení laku na nehty.

Symptomy v podobě malých červených hrbolků (ne pupínků) na obličeji, které mohou svědit

Co to může znamenat:

Jste alergická na některý z vašich produktů. Během alergické reakce reagují imunitní buňky ve vaší kůži a způsobí kaskádu symptomů. Nejdříve se objeví červené fleky, pak suchost a šupinky, a nakonec se objeví kožená textura. Častými spouštěči jsou topické přísady jako alkohol, vonné přísady, umělá barviva a konzervační látky jako parabeny.

Alergické příznaky se mohou objevit několik hodin po použití spouštějících produktů, může to být však také o dva týdny později. Je důležité začít používat nové produkty pomalu a postupně, abyste mohli lépe odhalit případný problém. Lidé s obzvlášť citlivou pletí by měli produkt nejprve vyzkoušet. Naneste ho večer na okraj obličeje (např. oblast 5 x 5 cm) a pokračujte v běžné rutině péči o pleť. Pokud nezpozorujete ráno žádný příznak zánětu (například vyrážku nebo otok), můžete jej další večer nanést po celé tváři.

Jak problém vyřešit:

Samozřejmě nemůžete odstranit všechna rizika podráždění, můžete je však minimálně snížit používáním produktů bez vonných přísad, konzervačních látek a jiných známých alergenů.

Co je to citlivá pleť - 15 domácích prostředků pro péči o citlivou pleť na obličeji Průměrné hodnocení: 3 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

  • Sérum na pleť - vitamín C

    Antioxidační a zesvětlující sérum s vitamínem C brání předčasnému stárnutí buněk, rozzařuje a zesvětluje pleť

Čtěte víc