Domů / / Péče o pleť a vrásky - účinky...

Péče o pleť a vrásky - účinky vajec

Poslední úprava 13.01.2022
Sdílet článek

Pokud se zajímáte o přírodní kosmetické výrobky, případně takové, které si můžete vyrobit sami doma, nepochybně jste už slyšeli, že vejce jsou skvělou složkou produktů pro péči o pokožku. K dispozici je nepřeberné množství rad doporučujících masky a přípravky na ošetření pleti z vajec, včetně doporučení od celebrit a starověké čínské moudrosti. Může však být obtížné najít informace o tom, jak přesně vejce vaší pokožce pomáhají. Jak se ukázalo, přínosy vajec pro pleť jsou omezené, ale možná legitimní.

Historie využití vejce v kosmetice

Vejce se používají pro kosmetické účely již po staletí. Číňané začali používat vejce jako lak na nehty již kolem 3000 p.n.l. Vzpomíná se jistá Zhang Lihua, proslulá kráska, která žila kolem roku 600 p.n.l. a používala krém vyrobený z vaječného bílku a práškového cinabaritu. Kolem r. 1300 n.l. ženy v Anglii začaly používat vaječný bílek, aby jejich kůže vypadala světlejší.

Využití vajec

Vaječný bílek se doporučuje používat i jako masku proti akné. Vaječný bílek funguje skvěle na zpevnění pokožky, zmírnění zarudnutí a zánětu a redukci pupínků. Existuje několik domácích kosmetických receptů, v nichž se píše, že vaječné bílky a žloutky zužují póry a zpevňují kůži. Ani jeden z těchto zdrojů, ani mnoho dalších domácích receptů pro krásu, které vychvalují přínosy masek z vajec však nevysvětluje, jak vlastně vejce účinkují.

Vědecký pohled

Existují i články, které píší o vejcích a jejich údajných kosmetických přínosech. V článcích se často zmiňuje, že vaječný bílek, nebo albumin, je kapalina obsahující asi 15 procent proteinu a 85 procent vody. Při aplikování bílku na obličej se voda odpaří a bílkoviny změní svou strukturu, čímž se vytvoří film. Proto se Vaše pleť cítí napjatá. Podle popisů je to "jako natřít si obličej barvou a nechat ji zaschnout."

Mylné názory o využití vajec v kosmetice

Pocit zpevněné kůže je to, co může vést k přesvědčení, že vaječná maska opravdu zpevňuje pokožku. Pocity po aplikaci se shodují v tom, že máte pocit "jak po použití Botoxu." Bílek obsažený ve vejcích kůži vysušuje, co může mít za následek, že kůže bude na pocit dočasně čistší. Nicméně, jakmile si vejce z tváře smyjete, zpevňující film je pryč, spolu se suchou kůží.

Užitečné ošetření pleti s použitím vajec

Navzdory tomuto, vejce mohou být pro Vaši pokožku opravdu užitečné. Zkuste vyšlehat vaječný bílek dotuha a pak aplikovat tenkou vrstvu pod oči na zpevnění váčků pod očima a dočasný "oční facelift". Poté, co vaječný film vyschl, na něj naneste make-up. Takto by měl vydržet několik hodin. Vejce mohou být také použity jako tekutá báze pro jiné masky, masti a ošetření pleti. Smíchejte přísady jako jsou banány, ovesné vločky, med nebo ocet, přidejte vejce na zlepšení textury této směsi nebo, pokud je to žádoucí, na dočasné zpevnění suché a mastné pleti.

Péče o pleť a vrásky - účinky vajec Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc