Domů / / Péče o pleť v létě

Péče o pleť v létě

Poslední úprava 03.07.2022
Sdílet článek

Letní slunce a letní teploty lidé oblibují, protože nám umožňují trávit více času venku, můžeme dělat věci, které máme rádi. Je však jasné, že stále agresivnější slunce i teploty si vybírají svou daň, a tuto cenu zaplatí právě vaše pokožka. Poškození od slunce může vést k předčasnému stárnutí pokožky, ke vzniku vrásek, znamének, suché pleti, časem dokonce může dojít i k rozvinutí rakoviny kůže. Nejžhavější roční období vyžaduje řádnou péči o pleť v létě. A to i tehdy, když horko a letní slunce milujete.

Péče o pleť v létě od základů

Jak letní slunce ovlivňuje vaši pleť

Je důležité vědět, jak sluneční paprsky ovlivňují vaši pleť, hlavně pokud se chcete vyznat v množství označení na štítcích kosmetických produktů. Pomoci by vám měly tyto základní informace:

  • Ultrafialové záření A (UVA) - nejdelší sluneční vlnová délka. Tato proniká přes dermu, což je nejhlubší vrstva pokožky. Poškození sluncem může aktivovat volné radikály a podporuje stárnutí kůže.
  • Ultrafialové záření B (UVB) - tato vlnová délka proniká nejhořejší vrstvou pokožky, epidermou. Tyto sluneční paprsky způsobují spálení od slunce, alergické reakce na slunce a rakovinu kůže. Pokud se spálíte šest krát, vaše riziko rozvinutí fatálního melanomu se zdvojnásobuje.
  • Ultrafialové záření C (UVC) - obvykle jsou tyto paprsky filtrované ozónovou vrstvou. Jde o nejškodlivější paprsky.
  • Infračervené záření (IR) - jde o "teplo" ze slunce a příliš mnoho tohoto tepla může mít negativní dopad na kolagen, tedy pružnost pokožky, i na imunitní systém.

Používejte opalovací krém, ale pouze po přehodnocení vašich potřeb a vlastním průzkumu možností

Ne všechny opalovací krémy jsou vyráběny stejně. Některé poskytují fyzickou bariéru (minerály), jiné zase chemickou bariéru, která absorbuje ultrafialové paprsky. SPF znamená "sun protection factor", tedy "ochranný faktor slunečního záření" a indikuje časový údaj, jak dlouho můžete zůstat na slunci. Vynásobte SPF počtem minut, které můžete strávit na slunci, aniž byste se běžně spálili. Pokud se například vaše pleť zbarví do červena po 10 minutách a SPF opalovacího krému je 15, můžete na slunci zůstat 150 minut. Objevují se však obavy, týkající se obsahu přípravků na opalování a toho, jak efektivně opalovací krémy ve skutečnosti jsou. Mnohé opalovací krémy pronikají do pokožky a přispívají k chemickému přetížení, kterému je vaše tělo vystavováno kvůli každodennímu modernímu způsobu života. Neexistuje konsenzus o tom, že opalovací krémy skutečně fungují. Neexistuje ani důkaz, že krémy s vyšším SPF jsou lepší než krémy s nižším SPF. Akorát mohou obsahovat více chemických látek, čímž se akorát vystavujete ještě většímu množství chemie. A pokud získáte falešný pocit bezpečí, pokud jde o možnost zůstat na slunci po celý den, protože přece máte opalovací krém, nikomu to neprospívá. Může to však vyústit až do poškození pokožky. Navíc se odborníci obávají, že takový falešný pocit bezpečí a nedostatečné používání opalovacích krémů s UVA vlastně podporuje vznik rakoviny kůže. Není proto až tak důležité, jak používáte krém na opalování. Opalovací krémy by měly být totiž pouze jednou částí přístupu, pokud jde o péči o pleť v létě. Nemůže to být jediná metoda, protože není dokonale odolná.

  • Pokud u vás opalovací krém spustí senzitivitu, vyrážky a jiné kožní problémy, přejděte z chemických opalovacích krémů na minerální blokátory slunce (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), abyste zjistili, jestli se stav pleti zlepší.
  • Pokud máte mastnou pleť, nepoužívejte SPF vyšší než 20. Pokud byste tak učinili, riskujete, že pokožku přetížíte chemickými látkami a dodáte jí ještě více mazu a oleje. Vlastně se při jakémkoliv typu pleti doporučuje dvakrát promyslet přílišné hodnoty SPF. Pro mastnou pleť jsou vyráběny speciální opalovací krémy. Prostudujte si řádně balení a hledejte označení "oil-free / bez olejů" nebo "nekomedogenní". Znamená to, že krém nebude ucpávat póry nebo tvořit nadměrné množství mazu.
  • Naneštěstí nestačí pouze vejít do drogerie a vybrat si krém na opalování, který vám voní, nebo vám vyhovuje jeho cena. Musíte si udělat malý průzkum a následně informované rozhodnutí na základě obsažených látek.

Vyhýbejte se slunci mezi 11 a 16 hodinou

Nejžhavější část dne během léta je ten nejhorší čas. Nezůstávejte v této době na slunci příliš dlouho. Čím jste venku déle, tím déle je vaše pokožka vystavena záření. Své venkovní aktivity dělejte v dřívější dobře, v chladnějších hodinách. Případně později, když je už znovu chladněji.

Používejte ochranné oblečení

Mnohé druhy oblečení, ať už sportovního nebo tradičního, uvádí na štítku hodnotu UV ochrany. Některé druhy oděvů jsou impregnovány bezbarvým barvivem absorbujícím UV záření. Hodnota UV ochrany je dobrý indikátor toho, nakolik může oděv sloužit jako bariéra vůči slunečním paprskům. Zakryjte tolik pokožky, kolik jen můžete. Pokud je skutečně horko a nepříjemně, používejte lehké látky. Volte tkaniny, které neškrábou, nesvědí, nepřehříváte se pod nimi. Upřednostňujte světlé barvy před tmavými, udržíte tak teplotu dolů.

  • Noste klobouk. Obličejová pokožka bude z neustálého stínu ve slunečním horku velmi profitovat.
  • Noste sluneční brýle, abyste si ochránili citlivou pokožku kolem očí i samotné oči. Oči jsou náchylné na vznik melanomů a kataraktů a citlivá pokožka kolem očí zase na rychlé stárnutí.

Vzdejte se posedlosti být opálená

Opalování nebo solárium zvyšují vaše šance na zničení pokožky a vzniku rakoviny kůže. Navíc opalování vám přidá dobrých 20 let, a to kvůli dehydrataci a zvrásnění kůže. Skutečně to chcete?

  • Opatrně s falešným opálením. Tyto produkty obsahují množství chemických látek, které nejsou pro vaši pokožku ani celkové zdraví zrovna nejlepší.
  • I tmavá, hnědá a černá pokožka je náchylná na poškození od slunce. Někdy jsou lidé tmavé pleti během léta téměř o dva odstíny tmavší než v zimě. A ačkoliv to ne vždy vidět, poškození tady je.

Dopřejte své kůži volno

Sledujte během léta počasí, můžete si vytipovat dny, kdy nebudete muset používat tolik krémů a chemických látek ... například, když leje nebo je celý den velmi zataženo. Nezapomeňte si nasadit klobouk a zakrýt se oděvem jako obvykle, protože UV paprsky pronikají i přes mraky. Můžete si však dovolit nepoužít v takový den opalovací krém.

  • Pokud cestujete na prázdniny a řídíte, setřete si make-up. Kůže bude moci dýchat.
  • Pokud jste na dovolené, snažte se používat make-up co nejméně. Je to výborná možnost nechat kůži dýchat a zároveň se vyhnout chemickým látkám z kosmetiky.

Po koupání se osprchujte

Toto je obzvláště důležité, pokud jste plavali v chlorované vodě. Chlór vám může vysušit pokožku, u některých lidí může dokonce dojít k alergické reakci. Navíc je mnohem lépe vonět neutrálně než po chloru.

Nepoužívejte parfém na kůži, pokud jste na slunci

Psoralen v parfémech (hlavně v citrusových) může vaši pokožku natrvalo zbarvit v případě, že zreaguje se sluncem. Během léta se doporučuje vůní postříkat raději oblečení než kůži.

Pijte hodně vody

Hydratovaná pleť je lepší pleť. Během letních měsíců se přitom kůže velmi snadno odvodní. Dehydratace má za následek suchou kůži, takzvané "vrásky hněvu", skvrny, a matnou pleť bez lesku. Vodu pijte pravidelně během celého dne, nejlépe mezi jídly. Pití během jídla může ředit živiny z potravy. Voda jednak dodá vláhu vaší kůži a zároveň vyplaví toxiny, které mohou ovlivňovat i váš vzhled.

Jezte zdravá jídla

Zdravá pokožka vychází ze správného stravování. Právě v létě je ideální čas na změny ve stravování, samozřejmě k lepšímu. Snižte příjem cukru a rafinovaných zpracovaných jídel, které mají za následek nevyrovnané hladiny krevního cukru, čímž přispívají k předčasnému stárnutí. Jezte hodně ovoce a zeleniny, jako součást salátů, na páře, za syrova, případně vařené. Vyberte si z barevné duhy ovoce a zeleniny, zabezpečíte všechny antioxidanty a živiny, které vaše pleť potřebuje. Strava bohatá na flavonoidy pomůže zajistit zdravou a zářivou pokožku. Denně do stravy zařaďte i celá zrna.

  • Jogurt je zdravým přídavkem k vaší stravě, dbejte ale na to, aby byl přírodní a bez přidaného cukru.
  • Diety bez konzumace tuku nebo s nízkým obsahem tuku dělají pokožku suchou, vrásčitou a starou. Ve svém jídelníčku potřebujete esenciální tuky, díky nim je pleť vlhká a poddajná. Je důležité ze stravy vyloučit nezdravé tuky (hydrogenované, trans-tuky, tuky zničeny teplem nebo světlem), denně si však dopřejte zdravé tuky. Oříšky a semínka, čerstvé ryby, to všechno jsou výborné zdroje dobrých tuků.

Pravidelně si kontrolujte kůži

Minimálně jednou za měsíc si překontrolujte znaménka, hledejte na kůži známky poškození od slunce. Zpozorněte hlavně při těch znaménkách, které změnily velikost či tvar, které bolí, svědí nebo krvácejí.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc