Domů / / Kolagen a cuketa - 10 přínosů...

Kolagen a cuketa - 10 přínosů cukety pro pleť, vlasy a celkové zdraví

Poslední úprava 14.05.2018
Sdílet článek

Cuketa bývá zbarvená bledozeleně až tmavozeleně. Podle některých lidí jde o zeleninu, podle jiných o ovoce. Hlavní ale je, že v kuchyni je velmi oblíbená.

Cuketu lze vařit či jíst za syrova jako salát. Přestože se recepty mohou od země k zemi lišit, je tato zelenina velmi oblíbená. Pokud si projdeme nutriční hodnoty, je cuketa bohatá na kyselinu listovou, což je vlastně vitamin B 12, obsahuje také mnoho draslíku a různých vitamínů. Z cukety se častokrát dělají zdravé těstoviny, vlastně nízkokalorická náhrada těstovin. Představme si však cuketu v souvislosti s přínosem pro pleť, vlasy a celkové zdraví.

1) Cuketa zlepšuje stav krve

Cuketa je bohatá na kyselinu listovou a foláty. Tyto látky jsou zodpovědné za zachování kvality a kvantity červených krvinek. A právě proto se doporučuje cuketa těm lidem, kteří trpí na anémii případně jiné problémy související s krví. Také pomáhá zvyšovat hladiny hemoglobinu, což je pro tělo přínosné.

2) Zmírňuje vypadávání vlasů

Cuketa je bohatý zdroj vitamínů, což nepřímo působí na zdraví vlasové pokožky, a tím slouží jako prevence vypadávání vlasů. Dobré hladiny hemoglobinu jsou pro zdravé vlasy stejně důležité. Proto pravidelná konzumace cuket zmírňuje vypadávání vlasů a pomáhá při zdravém růstu vlasů. Pravidelné užívání cukety pomáhá bojovat proti šupinaté pokožce na hlavě, proti svědění hlavy a problémům s lupy.

3) Cuketa bojuje proti pigmentaci

Pigmentace pokožky je způsobena melaninem. Ať už konzumace nebo jednoduché nanášení šťávy na pokožku pomáhá v boji proti zabarvení způsobenému melaninem. Kromě zmírnění pigmentace redukuje cuketa i různé skvrny či jiné fleky. Cuketa údajně pomáhá i proti tmavým kruhům pod očima. Přispívají k tomu i vysoké hladiny magnézia.

4) Cuketa zmírňuje akné

Cuketa pomáhá v boji proti zánětům na kůži a kožním bakteriím. Jednoznačně dokáže zabránit hromadění bakterií na kůži. To je vlastně prevence propuknutí akné. Znovu je možné zvolit buď konzumaci nebo lokální nanášení šťávy z cukety na postižené místo.

5) Cuketa pomáhá zvyšovat hladiny kolagenu

Cuketa je bohatým zdrojem vitaminu C, a ten pomáhá zvyšovat hladiny kolagenu v pokožce. Samotný kolagen pomáhá udržovat kůži napnutou, bez vrásek a jemných linií.

6) Cuketa oddaluje stárnutí

Jelikož cuketa pomáhá zvyšovat hladiny kolagenu, pomáhá oddálit i příznaky stárnutí. Pravidelná konzumace cukety pomáhá zvyšovat hladiny kolagenu, čímž přispívá k zabránění předčasného stárnutí. Proces stárnutí pokožky se oddálí, takže se můžete déle pyšnit zářivou, zdravou a mladistvou pletí.

7) Cuketa zlepšuje trávení

Cuketa obsahuje velmi mnoho vlákniny. Pokud si ji dáte jako salát před jídlem, pomůže zlepšit trávení. A dobré trávení je znamením dobrého zdraví. Právě proto je vhodné zařadit cuketu mezi saláty, které si pravidelně dáváte. Pokud se vám cuketa nežádá ve formě salátu, pomůže vám s trávením i ve formě cuketové šťávy.

8) Cuketa pomáhá při hubnutí

Cuketa obsahuje jen velmi málo kalorií. Díky obsahu vlákniny je na druhou stranu velmi sytá. Právě proto může pomoci právě lidem, kteří se snaží zhubnout. Cuketu byste měli jíst v jakékoliv formě. Vyhnete se návalům hladu. Patří mezi nejlepší kandidáty na dietní jídla.

9) Cuketa zlepšuje metabolismus

Cuketa pomáhá zlepšit tělesný metabolismus. Znamená to, že se snadno spaluje tuk, což prospívá hubnutí. Pravidelná konzumace cukety údajně také udržuje zdravé BMI a zlepšuje hormonální hladiny v těle.

10) Cuketa prospívá zdravým očím

Cuketa je bohatá na vitamin B 12, vitamin C a jiné esenciální živiny a mikroživiny. Také zlepšuje hodnoty krevního profilu. Všechny tyto faktory přispívají i ke zdraví očí. Zelený pigment, který cuketa obsahuje, je obzvláště přínosný. Cuketu můžete jíst buďto syrovou nebo jako mixovanou zeleninovou šťávu s další zeleninou, například mrkví či řepou. Klíčová je její pravidelná konzumace.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy