Domů / / / Přínosy mořského kolagenu

Přínosy mořského kolagenu

Poslední úprava 09.11.2017
Sdílet článek

Mořský kolagen je vláknitý protein získávaný ze šupin nebo kůže ryb žijících ve slané vodě, včetně tresky a lososa. V posledních letech probíhaly studie na zvířatech a klinické studie, které zjistily, že se kolagen vyznačuje medicínskými vlastnostmi, které mohou podpořit zdravotní stav a celkový pocit pohody člověka. Na Dálném východě má mořský kolagen a produkty z něj široké využití. V obchodech se zdravou výživou ho ale čím dál, tím častěji najdete už i na Západě. Před jeho užíváním však konzultujte svůj záměr se svým lékařem.

Zpomaluje účinky stárnutí

Mořský kolagen má antioxidační vlastnosti, které se využívají v produktech péče o pleť na to, aby zabránily či dokonce opravili poškození způsobené faktory životního prostředí, jako jsou ultrafialové paprsky a nízká vlhkost vzduchu, stejně i poškození spojené s procesem stárnutí. V minulých letech proběhl výzkum, ve kterém se vědci snažili prozkoumat vliv mořského kolagenu na kůži stárnoucích myší. Testovaná zvířata, kterým podávali peptidy mořského kolagenu orálně, vykazovaly, oproti myším v kontrolní skupině, výrazné zesílení epidermis. Vědci také udávali prudký nárůst v počtu a aktivitě fibroblastů v kůži myší ošetřovaných mořským kolagenem. Fibroblasty jsou buňky, které hrají klíčovou roli v tvorbě nových pojivových tkání, jako je kůže.

Podporuje růst kostí

Jiná výzkumná skupina provedla studii na zvířatech, která měla potvrdit nebo vyvrátit vliv peptidů mořského kolagenu na vývoj kostí. Sledovali, jak suplementace peptidů ovlivňuje růst dlouhých kostí u rostoucích potkanů. Vědci používali mořský kolagen extrahovaný ze šupin lososa keta. Zaměřili se na vývoj stehenní kosti u testovaných zvířat obou pohlaví. Závěry z výzkumu uvádějí, že výživové doplňky s mořským kolagenem výrazně zvyšují velikost, hustotu a tvrdost stehenních kostí u samců potkanů. U testovaných samic byly výsledky méně výrazné. Vědci však doporučují provést více a šíře zaměřených výzkumů, aby se ověřil vliv mořského kolagenu na jiná zvířata a na lidi.

Využívá se v kosmetice

V kosmetických přípravcích se využívá kolagen ze širokého zástupu živočišných zdrojů. Napomáhá hydratovat a nabobtnat lidské kožní buňky. Přestože je v kosmetice ze živočišných kolagenů stále nejvyužívanější hovězí a vepřový kolagen, stává se mořský kolagen stále atraktivnější alternativou. Narůstající obavy z infekčních agens, jako je slintavka a kulhavka, BSE a virové infekce v hovězím kolagenu, napomohly urychlit přeorientování se na mořský kolagen.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy