Domů / / / Kolagenové injekce

Kolagenové injekce

Poslední úprava 31.01.2022
Sdílet článek

Kolagenové injekce se celá desetiletí využívaly na ošetřování malých nedokonalostí obličejové pokožky, včetně "vrásek smíchu", linií, záhybů, vějířkovitých vrásek kolem očí a jizev po akné. Kolagen se používá i na vyplnění rtů a lící, může být použit pro ošetření v oblasti hrudníku, zad a šíje. Nejběžnější jsou však obličejové kolagenové injekce. V mnoha případech se kolagenové ošetření kombinuje s dalšími procedurami, jako je facelift (operativní vyhlazení vrásek) nebo broušení kůže laserem. Přestože jsou kolagenové injekce bezpečné, rychlé a snadno aplikovatelné, je důležité, abyste vyhledali kvalitního kosmetického chirurga, který s vámi může probrat všechny pro vás relevantní možnosti ošetření.

Co je kolagen?

Kolagen je přírodní protein nacházející se v kostech, chrupavkách, kůži a šlachách. Existuje 27 různých typů kolagenu, které se v těle vyskytují přirozeně. Určité kolageny nacházející se v kožní tkáni jsou podstatné pro pevnost a elasticitu pokožky. S přibývajícím věkem se tento kolagen rozpadá, čímž pokožka ztrácí svou pružnost, začínají se na ní tvořit vrásky a ochabuje. Ve snaze bojovat s těmito známkami stárnutí se mnozí lidé spoléhají na kolagenové injekce, aby jimi doplnili své původní zásoby kolagenu. Přestože jde o přírodní protein, jsou s jeho využitím při kosmetických procedurách spojovány některé možné vedlejší účinky.

Kandidáti na ošetření

Většina lidí, kteří se rozhodnou pro ošetření kolagenem, má od 35 do 60 let a rádi by minimalizovaly brzké znaky stárnutí, jako je mdlý nebo nevýrazný úsměv a linie kopírující výraz tváře. Kolagenové injekční ošetření lze použít i tehdy, pokud chceme dosáhnout plnější, kypřejší rty, případně pokud chceme "vyretušovat" oblasti v okolí úst a čela, kde se po předchozí kosmetické proceduře znovu začaly objevovat vrásky. I starší pacienti mohou využít výhod kolagenových injekcí, ale ideálními kandidáty jsou pacienti, jejichž pokožka je stále relativně pružná.

Protože je kolagen přírodní látka a není nutný žádný chirurgický zákrok, aby byly dosažené výsledky, je ošetření kolagenem jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak mohou lidé vylepšit svůj vzhled. Kandidáty na kolagenové ošetření jsou lidé, u kterých se začínají objevovat linie kolem úst kopírující úsměv, vrásky a linky na čele a brázdy mezi obočím. Jako doplňkový benefit dokáže kolagen vylepšit i rty, které se stanou plnější a kypřejší. Když to shrneme, lidé, kteří si vyberou ošetření kolagenem, hledají způsob, jak "oživit" nebo vylepšit svůj vzhled, jejich cílem není ošetřit pokročilejší známky stárnutí.

Obecné požadavky na ošetření

Než pacient dostane kolagenové injekce, je třeba provést určité kroky k tomu, aby se předešlo komplikacím a zaručilo se dosažení vynikajících výsledků. Na prvním setkání je nutné, aby se lékař seznámil s pacientovou anamnézou a tak zjistil případné faktory, které by mohly vést ke komplikacím. Lékař obvykle provede kožní test, aby určil, zda u pacienta nemůže dojít k alergické reakci na kolagen. Během testu se do předloktí injekčně aplikuje velmi malé množství kolagenu. Toto místo je pak sledováno přibližně jeden měsíc. Pokud se objeví otok, zarudnutí, nebo vyrážka, není pacient pravděpodobně vhodným kandidátem na ošetření kolagenem. Pokud je pro pacienta takové ošetření vhodné, poučí ho lékař o stravování, výživě, kouření a pití alkoholických nápojů. Pro dosažení optimálních výsledků je následování těchto instrukcí zásadní.

Je pro mě kolagen vhodný?

Pokud je váš zdravotní stav dobrý, váš věk se pohybuje mezi 35 a 60 lety a máte stále relativně pružnou pokožku, jste pravděpodobně vhodným kandidátem na ošetření kolagenem. Nicméně, tak jako u jiných kosmetických procedur, je pro každého, kdo uvažuje nad aplikací injekcí důležité, aby skutečně pochopil, co může kolagen způsobit. Měli byste mít neustále na zřeteli, že kolagen je určen pro ošetření mírných, relativně časných známek stárnutí. Může být vynikající volbou pro minimalizaci, či dokonce vyhlazení určitých linií a vrásek na obličeji. Kolagen však není určen jako prostředek ke zvrácení pokročilých příznaků stáří, nebo závažnějších kosmetických problémů. Lidé s mimořádně hlubokými liniemi na tváři, případně výrazně převislou kůží, by měli zvážit využití agresivnějších chirurgických možností, jako je například facelift (operativní vyhlazení vrásek) nebo operativní nadzvednutí obočí.

Medicínské a zdravotní faktory

Během úvodní konzultace lékař důsledně zváží anamnézu perspektivního pacienta, aby se ujistil, že splňuje základní kritéria na ošetření kolagenem. Většina lidí s dobrým zdravotním stavem jsou vhodnými kandidáty na injekční ošetření. V některých případech se však kvůli aktuálnímu zdravotnímu stavu nebo fyzickým předpokladům použití kolagenu nedoporučuje. Například, těhotné nebo kojící ženy by měly ošetření odložit. Lidé s určitými autoimunitními onemocněními by se měly použití kolagenu vyhýbat úplně. Navíc, většina kolagenu využívaného v kosmetických procedurách pochází z krav. Pacienti s alergií na produkty z hovězího masa by proto měli ujistit, že jejich lékař použije kolagen z lidských zdrojů. V kolagenu se nachází i lidokain, přírodní anestetikum. Každý, kdo je na tuto látku alergický, by měl požádat o alternativní kosmetickou výplň.

Typy kolagenových výplní

Při kosmetických procedurách se využívají dva hlavní typy kolagenových výplní. Výplň z hovězích zdrojů a výplň z lidských zdrojů. Protože jsou někteří lidé alergičtí na produkty z krav, měl by lékař ověřit, zda je pro pacienta kolagen z hověziny (který je nejvyužívanější) na ošetření vhodný.

Kolagenové výplně mají podle typu mnoho výhod a nevýhod, pokud bereme v úvahu jejich složení, cenu, trvanlivost efektu a jiné faktory. Během konzultace u lékaře a debatě o všech pro a proti, můžete zvolit takovou kolagenovou výplň, která bude pro vás nejvhodnější.

Kolagen z hovězích zdrojů

Hovězí kolagen je jedním z nejběžnějších typů kolagenových výplní a dokáže efektivně zredukovat výskyt vrásek a jiných nedokonalostí na tváři. Je extrahovaný z kravské kůže, následně je pročištěn a sterilizovaný, pak zkapalněný a připraven na kosmetické ošetření. Výsledek ošetření může vydržet od šesti měsíců do jednoho roku, záleží na pacientovi a také na tom, jakou značkou kolagenu byl ošetřen. Alergické reakce a potíže v oblasti pojivové tkáně, jako je například lupus a / nebo artritida, jsou rizikové faktory spojovány s ošetřením hovězím kolagenem. Pacienti jsou předem otestování na alergie a jejich lékař by měl před ošetřením důsledně posoudit jejich anamnézu.

Autokolagén

Tento typ kolagenu je derivován z vaší vlastní kůže, je odebrán během první operace. Kůže je zaslána do laboratoře, kde se kolagen extrahuje, sterilizuje a zkapalní, aby byla možná jeho opětovná injekční aplikace. Při autokolagénu obvykle nejsou zapotřebí žádné testy na alergické reakce, protože je to přirozený kolagen nacházející se v lidském těle. Je to vynikající alternativa pro pacienty, u kterých není tolerováno ošetření hovězím kolagenem. Autokolagén je populární při zvětšení rtů a vydrží déle než hovězí kolagen. Je však také o něco dražší.

Isolagen

Isolagen je dalším typem kolagenu, derivovaný z vlastní kůže. Isolagen se však nezískává z kůže odebrané během operace, ale naklonováním buněk zodpovědných za tvorbu kolagenu, odebraných z oblasti za ušima. Isolagenové kolagenové injekce se obvykle aplikují v dvoutýdenních intervalech, přičemž se výsledky v průběhu času neustále zlepšují. Jelikož isolagen neobsahuje živočišné proteiny, je riziko alergické reakce podstatně menší. Ošetření isolagenem je mnohem dražší, než hovězí nebo autokolagenové injekce.

Dermalogen

Tento kolagen je odebírán od mrtvých lidských dárců a následně sterilizován a zpracován. Hlavní přínos použití darovaného lidského kolagenu je to, že vydrží mnohem déle, než hovězí kolagen a riziko alergické reakce se minimalizuje. Kolagenové výplně z lidských zdrojů, jako je dermalogen, nepotřebují příliš dlouhý čas na přípravu. Navíc, vzhledem k tomu, že dermalogen pochází z lidských zdrojů, není potřebný test na alergie. Pokud je však pacient alergický na lidokain či na jiné znecitlivující prostředky, měl by na to před ošetřením upozornit svého lékaře.

Proces ošetření kolagenem

V současnosti je kolagenová injekční procedura poměrně jednoduchá. Ošetření se zpravidla provádí v ambulanci a trvá přibližně 30 až 60 minut. Na základě kosmetických potřeb každého pacienta aplikuje lékař kolagenové injekce do těch oblastí, které jsou pro eliminaci vrásek a linií optimální. V průběhu několika dní se u pacienta začne viditelně projevovat zlepšení vzhledu a případný otok nebo podráždění způsobené ošetřením vymizí.

Příprava na ošetření

Podle toho, jaké kolagenové ošetření lékař zvolí, se u pacienta nejdříve provedou kožní testy, aby se zjistily případné možné alergické reakce na kolagenový materiál. Lékař injekčně aplikuje malé množství kolagenu do oblasti, kterou běžně není vidět, a tedy nevzbuzuje zbytečnou pozornost. Pacient si toto místo přibližně týden sleduje. U přibližně 97 procent pacientů nedochází k žádné alergické reakci. Podle toho, zda se nějaká alergie projeví nebo ne, zvolí lékař typ kolagenu vhodný na následující ošetření.

Proces aplikace kolagenové injekce

Ošetření kolagenem zahrnuje jednu nebo více kolagenových injekcí, které se aplikují do specifických oblastí. Někteří pacienti označují podání injekce jako mírně nepříjemné. Hlavně pokud jde o injekce aplikované do rtů nebo v okolí nosu. Je možné podat lokální anestetikum, čímž se sníží bolest na minimum. Některé typy kolagenů obsahují malé množství lidokainu, který pomáhá znecitlivět místo vpichu. Ošetření trvá většinou méně než hodinu a lze jej absolvovat během polední přestávky.

Co lze očekávat po ošetření

Ihned po ošetření se mohou v místě aplikace kolagenu dočasně objevit modřiny, podlitiny, či otok. Místo vpichu může být citlivé. Je to normální a za pár dní to vymizí. Pacienti se mohou v podstatě hned po ošetření věnovat svým každodenním činnostem. Jak dlouho efekt z ošetření kolagenem přetrvá, je různé. Může jít o šest týdnů nebo šest měsíců, dokonce více. Postupem času tělo kolagen přirozeně absorbuje a bude nutné další ošetření na to, aby se estetické vylepšení vzhledu uchovalo.

Udržovací fáze

Jak dlouho si dokážete výsledný efekt kolagenového ošetření zachovat, závisí především na typu kolagenové výplně. Ošetření hovězím kolagenem vydrží šest až dvanáct týdnů. Ošetření autokolagenem a isolagenem se obvykle provádí na etapy, aby se zachovalo estetické vylepšení vzhledu. V mnoha případech vydrží výsledný efekt několik měsíců. Výsledky dermalogenového kolagenového ošetření vymizí obvykle po několika měsících.

Většina ošetření kolagenem vyžaduje dodatečné "retušující" injekce dva až čtyři krát do roka. Tehdy je udržení vylepšeného vzhledu zaručeno.

Rizika a přínosy kolagenových injekcí

Obličejové kolagenové injekce jsou bezpečný a efektivní způsob na vytvarování rtů a získání hladší pokožky s minimem vrásek. Pacienti by si však měli uvědomit, že ošetření zahrnuje i možná rizika a komplikace, včetně alergické reakce, nerovnoměrného zbarvení pokožky v místě ošetření a také možnost vzniku infekce. Tak, jako u každé jiné kosmetické procedury, by si měli být pacienti vědomi rizik a přínosů kolagenového ošetření ještě předtím, než se rozhodnou, že tuto proceduru podstoupí.

Přínosy kolagenu

Kolagenové injekce se využívaly desítky let na to, aby navrátili pokožce její pružnost a pomohly udržet její mladistvý vzhled. Kolagenová substituční terapie je bezpečný, nechirurgický zákrok, kterým lze vyrovnat linie a vrásky na obličeji, a také vylepšit vzhled některých specifických částí těla.

Pokud kolagen aplikuje kvalifikovaný kosmetický chirurg, pacient získá:

  • hladší pokožku s menším množstvím vrásek a linií,
  • přesné linie rtů,
  • plné rty,
  • vyplnění mělkých jizev po akné,
  • celkový mladší a svěžejší vzhled.

Přínosy kolagenu se neomezují jen na fyzický stav člověka. Je přínosný i pro psychiku pacienta. Pokud vypadáte tak dobře, jako před lety, stoupá vaše sebevědomí a dobrý pocit ze sebe sama.

Rizika a možné komplikace při ošetření kolagenem

Přestože se aplikace kolagenových injekcí nepovažuje za chirurgický zákrok, některá rizika, které přináší, jsou stejné jako v kosmetické chirurgii. Mezi rizika patří:

  • bakteriální infekce,
  • reakce na anestetikum - tekuté kolagenové injekce obsahují lokální anestetikum (lidokain),
  • alergické reakce - kolagenové injekce jsou derivované z hovězího kolagenu, takže každý, kdo je alergický na produkty z hovězího masa, by tento zákrok neměl podstupovat,
  • zarudnutí, otoky nebo podlitiny,
  • svědění,
  • abscesy,
  • otevřené rány,
  • olupování kůže,
  • zjizvení pokožky,
  • hrudkovitá pokožka.

Ve velmi vzácných případech se mohou na místě vpichu vytvořit mělké jizvy. Pokud u vás přetrvává zarudnutí, otok, svědění a napětí v místě vpichu, okamžitě kontaktujte lékaře.

Všeobecné zdravotní rizika

Těhotné ženy, pacienti trpící na určitá onemocnění autoimunitního systému a lidé alergičtí na různé složky kolagenu, by se měli ošetření kolagenem vyhnout. Jedním z hlavních rizik kolagenových injekcí je alergická reakce. Před ošetřením se však vždy provádějí alergologické testy, čímž lze odhalit, zda není pacient alergický na některou složku používaného kolagenu. V rámci první konzultace vás lékař vždy poučí o vhodnosti kolagenového ošetření.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc

Blízke témy