Domů / / Jak určíte svůj typ pleti v pá...

Jak určíte svůj typ pleti v pár krocích

Poslední úprava 05.01.2022
Sdílet článek

Stav pleti a možné změny, pokud jde o typ pleti, ovlivňují různé faktory. Někdy se pleť mění i v závislosti na ročním období, samozřejmě dozrává s přibývajícím věkem. Proto je třeba svou pleť znát a používat ty správné přípravky a zvolit tu správnou péči.

Popřemýšlejte jaká je vaše pleť na pocit

Zaměřte se na různé části dne. Struktura pokožky dokáže odhalit hodně o její podstatě.

  • Smíšená pleť je obvykle mastná v T zóně (čelo, nos a brada), ale na ostatních místech suchá. Mastné a suché místa mohou být i v jiných oblastech, pokud však máte obě, je to smíšená pleť.
  • Citlivá pleť je obvykle na pocit svědivá, flekatá, suchá, někdy můžete pociťovat bodání.
  • Normální pleť je na pocit hladká a bezproblémová. Není ani příliš suchá ani příliš mastná či citlivá.
  • Mastná pleť je na pocit všude mastná a leskne se. Pokud máte dojem, že se musíte neustále utírat, máte mastnou pleť.
  • Suchá pleť je na pocit napnutá a suchá. Bývá popraskaná a šupinatá, hlavně v zimě.

Jak určit svůj typ pleti - krok po kroku

Připravte si pleť

a) Odstraňte make-up

Odstraňte důkladně make-up. Současně očistíte pleť od nečistot i mastnoty.

b) Obličej omyjte vodou

Navlhčete si obličej teplou vodou, v dlani rozetřete čisticí přípravek na obličej, jemně vmasírujte bříšky prstů. Pak obličej opláchněte a otřete jemným přikládáním ručníku, nikoliv třením.

S mytím to nepřehánějte, pleť si můžete snadno vysušit, podráždit, dokonce podpořit nadměrné maštění.

c) Počkejte přibližně 1 hodinu

Nenanášejte žádné přípravky, žádné krémy, hydrataci ani bodové ošetření akné. Vyhýbejte se i nechtěnému chytání obličeje.

Pozorování stavu pokožky

a) Na obličej přiložte čistý kosmetický ubrousek

Tvář, lépe řečeno T zónu, hodinu po umytí překontrolujte kosmetickým ubrouskem - pokud se vám do něj vklepala mastnota, máte buďto smíšenou nebo mastnou pleť.

b) Odpozorujte, jaká je pokožka pocitově

Po mytí a očištění je smíšená pleť na pocit čistá, osvěžená, nemastná, pokud jde o nos. Na tvářích je však napnutá a suchá. Citlivá pleť je po umytí na pocit čistá, mírně suchá. Čistící přípravky však mohou vyvolat svědění a podráždění, také vyrážku. Pokud se něco takového bude dít často i při různých produktech, jde o příznak citlivé pleti. Lidé s normální pletí mají po umytí pocit čisté pleti. Mohou pociťovat potřebu mírné hydratace. Celkově však není pokožka příliš vyprahlá či citlivá. Po mytí je mastná pleť čistá a nemastná. Takový pocit přetrvává pouze chvíli. Maz se totiž po krátké chvíli znovu vytvoří. Suchá pleť se po mytí může jevit ještě sušší, na pocit napnutá a dehydratovaná.

Vyrážky a akné se mohou objevit v každém věku, zejména pokud máte mastnou pleť.

c) Prohlédněte se v zrcadle

Pokud vidíte červené, šupinaté oblasti po celé tváři, máte pravděpodobně suchou nebo citlivou pleť. Pokud se vaše pokožka leskne celá, máte mastnou pleť. Kombinace obou znamená smíšenou pleť.

d) Podívejte se na velikost pórů

I póry jsou velkými indikátory typu pleti. Velikost a tendence jejich ucpávání může naznačit hodně o pleti a jejím maštění.

Při normální pleti jsou póry viditelné ale ne velké. Odstupte trochu od zrcadla. Pokud póry stále vidíte, máte mastnou pleť. Pokud póry vůbec není vidět, máte suchou pleť. Smíšená pleť má více než jen jeden typ pórů.

Podívejme se na póry více zblízka. Pokud jsou póry na nose velké a často se ucpávají, ale na tvářích a jinde na obličeji jsou malé až nepatrné, naznačuje to smíšenou pleť. Lidé s citlivou pletí mívají póry normální až velké. Může se to měnit v souvislosti na reakcích na různé produkty či dráždivé látky. Lidé s normální pletí mají obvykle nepatrné póry. Lidí s mastnou pletí často trápí velké póry, které se velmi snadno ucpávají potem a mazem, které vylučuje tělo. Lidé se suchou pletí mají póry malé, které bývají na pocit napnuté.

e) Štípněte se

Pokud se pleť po jemném tlaku zvrásní, máte suchou nebo smíšenou pleť. Mastná pleť bude na pocit stále hladká.

Zamyslete se jak často potřebujete hydrataci

Téměř každý potřebuje hydrataci, aby si zachoval pleť zdravou a správně dostatečně hydratovanou. Ale to, jak často potřebujete pleť hydratovat a jak dlouho v tomto stavu vydrží, indikuje typ pleti, kterou máte.

a) Potřeba hydratace podle typu pleti

Lidé se smíšenou pletí potřebují některé oblasti častěji hydratovat. Suché bývají hlavně líce, T zóna je však přirozeně mastnější, takže natolik hydrataci nepotřebuje. Citlivá pleť potřebuje častější hydrataci, těžko se ale hledá přípravek, který pleť nedráždí a nezpůsobuje nežádoucí reakce. Normální pleť zůstává téměř rovnoměrně hydratovaná během celého dne, takže ji nepotřebujete hydratovat tak často. U lidí s matnou pletí hydratační přípravky pleť ještě více mastí. Proto během dne není hydratace nějak nutná. Suchá pleť potřebuje během dne hodně vláhy, vícenásobnou hydrataci. Nejdůležitější je to po probuzení a po umytí či přečištění obličeje.

Ošetřování pleti podle typu pleti

a) Na suchou pleť používejte hydratační přípravky

Na suchá místa naneste kvalitní krém. Při používání mýdla to nepřehánějte. Používejte teplou vodu, ne horkou. Suchá pleť má sklony k dermatitidám.

b) Mastnou pleť třeba pročistit ráno i večer

Tvář si myjte teplou vodou a mýdlem na obličej, stačí 30 sekund až minutu. Problémové oblasti můžete ošetřit produkty s obsahem benzoylperoxidu, kyseliny salicylové nebo kyseliny glykolové. Je vhodné vyzkoušet je nejdříve například na předloktí.

K odstranění nadměrné mastnoty můžete použít savý papír. Přitlačte na 15 sekund na dané místo, do papíru se vstřebá nadměrná mastnota.

Nevzdávejte se hydratačního prostředku. Dokonce i mastná pleť potřebuje hydrataci. Je však vhodné používat hydratační přípravek bez obsahu olejů.

c) Nakombinujte si vhodné ošetření pro smíšenou pleť

Na umytí obličeje použijte jemný prostředek, žádné silné mýdla. Jezte více potravin s esenciálními mastnými kyselinami - losos, lněná semena, vlašské ořechy. Užívejte rybí olej. Takto pleti dodáte olej a pomůžete jí s hydratací zevnitř.

d) Na aknózní a citlivou pleť používejte prostředek na čištění pleti bez obsahu mýdla

Abyste předešli podráždění pokožky, používejte jemný prostředek na čištění pleti bez vůní a bez silných přísad. Pleť je třeba hydratovat, vyhnete se tak objevení suchých míst. Pokud máte skutečně citlivou pleť, otestuje nový přípravek nejdříve za uchem a na spánku - počkejte, než přes noc pleť zareaguje.

e) Nezapomínejte na pitný režim

Pokud chcete zdravě vypadat, je třeba pít hodně vody. Pokožka bude tvořit více mazu (oleje), takže se nebude nežádoucím způsobem vysušovat.

Tip na závěr

Netřeba zapomínat, že se pleť v průběhu let mění, s tím souvisí i potřeba přizpůsobit péči o pleť aktuálnímu věku.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc